Psyllium zbavuje střevních potíží včetně nadýmání

Psyllium je označení pro semena jitrocele indického, která se nejčastěji používají při zažívacích problémech. Psyllium ovšem pozitivně ovlivňuje i další části lidského těla, a to včetně srdečního svalu. Proč byste měli tuto formu přírodní vlákniny začít pravidelně užívat i vy?

REKLAMA

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

349 Kč

KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

249 Kč


Psyllium slouží jako přírodní zdroj vlákniny.
Psyllium slouží jako přírodní zdroj vlákniny. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Psyllium, které obsahuje vysoký podíl přírodní vlákniny, se získává z jitrocelu indického. Tato rostlina se ve velké míře pěstuje v Indii a také Pákistánu. Její semena nacházejí stovky let využití i v tradiční íránské medicíně. Jako psyllium používáme právě slupku semene jitrocele indického, v níž najdeme výrazné množství rozpustné a nerozpustné vlákniny.

Psyllium: To nejlepší pro zdraví zažívacího systému

Čím je psyllium tak jedinečné? Tyto slupky ze semen jitrocele indického dokážou ve vlhkém prostředí až 40násobně nabobtnat a vytvořit měkký gel. Tuto skutečnost oceníte zvlášť ve svém zažívacím traktu. Pravidelné užívání psyllia vás totiž zbaví nadýmání.

Slupky ze semen jitrocele indického usnadňují pohyby střev, a tak uvádějí do normálu vylučování. Psyllium také zmírňuje zácpu tím, že změkčuje stolici. Při jeho užívání ovšem musíte pít dostatečné množství vody, proto svůj pitný režim rozhodně nezanedbávejte.

Navzdory předchozím faktům, která jsou všeobecná známá, psyllium plní v lidských střevech i další velmi důležité funkce:

  • Gel ze semen jitrocele indického na sebe váže toxické látky. Na sliznici střev navíc vytváří povlak, a tak těmto toxinům zamezuje, aby pronikly do těla.
  • Psyllium lze označit jako prebiotikum. Lidská střeva jej potřebují pro růst zdravých kolonií probiotik.
  • Pravidelná konzumace psyllia je prevencí proti vzniku rakoviny tlustého střeva.

Psyllium má vliv na zdraví srdce a snižuje cholesterol

Slupky ze semen jitrocele indického rovněž příznivě ovlivňují zdraví srdce. Pravidelné užívání psyllia snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, posiluje srdeční sval a snižuje krevní tlak.

Pokud navíc bojujete s vysokou hladinou cholesterolu, i tehdy si můžete naordinovat šestitýdenní kúru, během které bude 3krát denně jíst 1,5 kávové lžičky psyllia. Tímto způsobem snížíte hladinu cholesterolu v krvi, a to bez vedlejších účinků.

Pokud chcete regulovat hladinu cholesterolu v krvi, psyllium v dávce 10 gramů za den zkombinujte s dietou s nízkým obsahem tuků. Jaké výsledky můžete očekávat? Hladina nebezpečného LDL cholesterolu klesne až o 7 procent.

Slupky ze semen jitrocele indického uvítají i diabetici

Ve slupkách semen jitrocele indického najdete několik druhů vlákniny, které dokážou regulovat hladinu cukru v krvi. Po psylliu tak mohou sáhnout – po poradě se svým ošetřujícím lékařem – i diabetici. Kromě toho, že dojde ke snížení hladiny cukru v krvi, poklesne také hladina inzulínu a sníží se absorpce glukózy.

Hubnete? Potom nezapomeňte na psyllium

REKLAMA
psyllium - Psyllium zbavuje střevních potíží včetně nadýmání

Semena jitrocele indického hrají významnou roli i při hubnutí. Jestli jste zrovna najeli na určitý dietní režim, tak vězte, že součástí vašeho denního jídelníčku musí být také 25 až 30 gramů vlákniny. V případě, že tuto vlákninu do sebe nedostanete běžnými potravinami, sáhněte po psylliu coby přírodním zdroji vlákniny.

Psyllium hraje při hubnutí velmi významnou roli. Nejen, že urychluje střevní peristaltiku. Začíná působit i v žaludku, kde na sebe váže vodu. Tímto způsobem navozuje pocit sytosti, i když v rámci dietního režimu konzumujete pouze malá sousta. Díky pravidelnému užívání této přírodní vlákniny tak budete mít plně pod kontrolou množství pokrmů, které sníte.

Zdroj přírodní vlákniny, který není pro všechny

I když mají semena jitrocele indického na náš organismus spoustu blahodárných účinků, jejich užívání rozhodně není pro všechny. Psyllium byste neměli podávat dětem. Zřeknout by se jej měli také lidé trpící organickými poruchami trávicího traktu.

Psyllium můžete zakoupit v eshopu Energie života.

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

799 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

299 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*