Operace žlučníku vám totálně změní život

Trpíte častými žlučníkovými záchvaty, které se projevují až několikahodinovými a intenzivními bolestmi břicha? Možná, že potom pohlížíte na operaci žlučníku jako na vysvobození. Měli byste ale vědět, že 15 až 40 procent lidí postihuje po odstranění žlučníku tzv. postcholecystektomický syndrom, který umí pořádně zkomplikovat život.

REKLAMA

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

499 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

139 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

399 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

999 Kč


Operace žlučníku vám totálně změní život.
Operace žlučníku vám totálně změní život. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Operace žlučníku vám změní život, ovšem často v tom špatném slova smyslu. Pokud si necháte kvůli zdravotním komplikacím odebrat žlučník, hrozí vám 15 až 40-ti procentní riziko, že se u vás objeví postcholecystektomický syndrom. Co je jeho podstatou? Po operaci žlučníku vás budou trápit podobné problémy jako před jeho odstraněním.

Operace žlučníku: Kdy k ní lékaři přistupují?

V případě, že máte žlučníkové kameny, mohou způsobovat žlučníkové záchvaty, a to tehdy, když se jeden z kamínku zaklíní ve žlučových cestách. Žlučníkový záchvat vzniká náhle a bez předchozích varovných příznaků. Je pro něj typická intenzivní až krutá bolest. Jak jej poznáte?

Příznaky žlučníkového záchvatu

 • Náhlá a velmi intenzivní bolest pod pravým podžebřím, která postupuje až k zádům či lopatce
 • Pocit nafouknutého břicha nebo plnosti. 
 • Nadýmání, říhání, škytání.
 • Zácpa.
 • Bledost, nadměrné pocení.
 • Zažloutlé oční bělmo.
 • V těžších případech žlutá barva pokožky, ke které dochází v důsledku hromadícího se žlučového barviva (bilirubinu) v těle.

Pokud nebudete dodržovat správnou léčbu, žlučníkové záchvaty se mohou vracet. V tom případě už je podle specialistů nevyhnutelná operace žlučníku. Kámen, který zůstane zaklíněný ve žlučovodu déle než hodinu, totiž může způsobit zánět vývodu žlučníku, žloutenku nebo zánět slinivky. Můžete se kvůli tomu nacházet v bezprostředním ohrožení života.

Po operaci žlučníku hrozí postcholecystektomický syndrom

Ovšem i samotná operace žlučníku je velmi rizikovou záležitostí. V 15 až 40 procentech jste vystaveni riziku, že i po cholecystektomii neboli odebrání žlučníku budete trpět podobnými zdravotními problémy jako v době, kdy jste žlučník ještě měli.

Mluvíme o tzv. postcholecystektomickém syndromu, ke kterému často dochází po chirurgickém či laparoskopickém odstranění žlučníku. Jaké jsou příznaky tohoto syndromu, který vyvolala operace žlučníku?

Lidé s postcholecystektomickým syndromem si stěžují na problémy s trávením, nadýmání, nevolnost, zvracení, bolesti břicha nebo také koliku. O tomto syndromu mluvíme i tehdy, když se jedná o pooperační problémy, za které nemůže přímo operace žlučníku. Člověk měl tedy zdravotní potíže z jiného důvodu, operace žlučníku tak tento problém nevyřešila a zdravotní komplikace přetrvaly.

Operace žlučníku nemusí být jediným řešením

Máte žlučníkové kameny? Laparoskopické či chirurgické odstranění žlučníku pro vás nemusí být jediným řešením. Místo operace žlučníku zkuste vsadit také na správnou léčbu. Kromě klasické léčby vám pomůže také doplňková přírodní léčba. Na které bylinky a přírodní přípravky se můžete obrátit?

Velmi účinná je především peruánská bylina Chanca Piedra, která v překladu znamená Drtič kamenů. Tato bylina reaguje v různých fázích tvorby žlučníkových kamenů tak, že snižuje jejich shlukování, mění jejich strukturu a složení. Chanca Piedra dokáže žlučníkové kameny rovněž eliminovat či úplně zničit jejich fragmenty. Jestliže se namísto operace žlučníku poohlížíte po účinném přírodním léku na rozpuštění žlučníkových kamenů, Chanca Piedra je správnou volbou.

Pokud vám lékař diagnostikoval přítomnost žlučníkových kamenům, kromě užívání byliny Chanca Piedra se zaměřte také na přísnou žlučníkovou dietu. Vyhýbejte se tučným, soleným, kořeněným a smaženým jídlům, které by u vás mohly vyvolat žlučníkový záchvat. Tabu jsou pro vás také uzeniny, zelenina způsobující nadýmání, čerstvé pečivo, čokoláda, ořechy a šlehačka, vejce, majonéza a rovněž alkohol.

Konzumujte jídla s vysokým obsahem vitamínů a vlákniny. Zaměřte se zejména na přírodní vitamin C, který snižuje riziko tvorby žlučníkových kamenů. Co je rovněž důležité, každý den vypijte alespoň dva litry čisté neperlivé vody.

REKLAMA

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

79 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

299 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

449 Kč


6 Comments

 1. Jsem rok po odebrání žlučníku. Půl roku úleva, potom ale návrat k původním příznakům a potížím vč. bolestí břicha. Navíc výrazně zhoršené trávení s nepříjemnými následky s vyprazdňováním, výrazně zvětšená plynatost. Na tyto dost pravděpodobné konce jsem nebyl upozorněn a připisuji to neprofesionalitě a neserióznosti obou pánů primářů (původní a nový po výběrovém řízení). Vědět to, co vím dnes, tak jsem i se všemi riziky na operaci nespěchal. Žlučník má i při omezené činnosti nezastupitelnou roli a nelze ho jen tak bez následků odebrat. Toto řešení bych doporučoval pouze v naléhavých a jinak neřešitelných případech se zvýšeným rizikem ohrožení na životě.
  Dnes nevím co se v mém břiše děje a mám z toho hodně špatný pocit. Řada vyšetření nic neobjevila a já nevím, zda to je „pouze“ postžlučníkový syndrom, nebo zda tam neprobíhá nějaký zhoubný proces, který mně v reálné době bude ohrožovat na životě. Je to naprostá beznaděj a nevím na koho se obrátit.
  K lékaři se má přijít včas. Jenomže ten také musí včas stanovit správnou diagnózu a nálsedmně také léčbu, pokud to je ještě možné. Pokud toto nefunguje, tak je vše nanic.
  Jiří Křivánek

  • Mam ty same problemy. Zadne alergie ani intolerance neprokazany ale treba laktozu skoro vubec nedavam. Uz nevim co jist a lituju te operace

   • Já jsem taky šest let po operaci žlučníku a bolí mě místo kde byl žlučník po jídle bolesti břicha žaludku, průjem šílený,byla jsem na CT břicha,na MR,jezdím na gastroenterologii,beru omeprazol.Je to těžké žít bez žlučníku, zažívání trpí.

 2. Problémy mám 4 roky hned po operaci ,lékaři mne mají za hypochondra, jsem ráda ,že jsem se tu dočetla o CT,které nic nepotvrdilo, váhala jsem se ho účastnit a toto rozhodlo, zruším to, rozhodně, mám pocit ,že se to zářením jen zhorší, už nemám žádnou důvěru, dávám si prostě pozor na jídlo ,žádné mlsání, stále žlučníkovou dietu, žádné cukry tuky ,hodně sezoního ovoce , syrovou zeleninu i vařenou, pít čistou vodu -2l.Hodně mi to pomohlo.za lékařema již nechodím ,ti už u nás moc nejsou ,jen doktoři a ti mají nabiflovaný jen recepty s práškama,který nás ničí ještě více.To vše jsem vypustila a je mi o 80% lépe.

 3. Dobrý den též potrebujeme pomoc manžel je pomalu třičtvrtě po operaci žlučníku a zažívá znova žlučníkové bolesti nevíme co na to zabírá prosím o radu.dekuji

 4. mám 40 roku po operaci žlučniku posledni pulrok děs rano prujmy,bolesti břicha nadymáni plynatost tlak v jizvě po žlučniku dieta stejně nanic ultrazvuk,nic neprokázal ani testy z krve 3 krát rentgen břicha tak se s tm peru a doktoři mi nic nedaji je to pry funkčni porucha lituji operace už nikdy bych na to nešla,jenže to vám nikdo předem neřekne ty následky

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*