Ledvinové kameny rostou jako krystaly

Podrobný pohled na krystalický útvar v yellowstoneských horkých pramenech umožnil porozumět kamenům, jež jsou nám mnohem blíž.

eshop energie života nabízí


CORDYCEPS 100 kapslí

posílí ledviny

499 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

393 Kč

MERUŇKOVÁ JÁDRA 50 g

dodají vitamin B17

49 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

139 Kč


Ledvinové kameny rostou jako geologické krystaly.
Ledvinové kameny rostou jako geologické krystaly. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

„Vzorce růstu a rozpouštění pozorované v tamějších kamenech zrcadlí utváření kamenů v našich ledvinách,“ říká Bruce Fouke, geobiolog na Illinoiské univerzitě v Urbana-Champaign. Protiřečí tak lékařskému dogma, že ledvinové kameny se nerozpouštějí.

Fouke navštěvuje horké prameny a korálové útesy kvůli svému výzkumu minerálů a krystalů. Nikdy přitom neviděl kámen, který by opakovaně nerostl a nerozpouštěl se. Fouke dal dohromady tým, aby podrobně zkoumal ledvinové kameny.

Z čeho jsou ledvinové kameny?

Ledvinové kameny tvoří obvykle vápník a oxalát, který je součástí ořechů, rebarbory, červené řepy a dalších potravin. Osvícení úzkých pruhů kamenů ultrafialovým světlem odhalilo pestrobarevné minerální vrstvy a shluky útvarů podobných drahokamům. „V podstatě směřujete od těchto tenkých vrstev až k těmto tlustým a velkým – vím, že to slovo bude znít divně – krásným krystalům,“ říká Fouke.

Sada odstínů pochází z organických materiálů – mikrobů, ledvinových buněk a jimi produkovaných chemických látek – uvězněných v minerálních vrstvách, vysvětluje tým vědců 13. září v časopise Scientific Reports.

Peruánská Chanca Piedra umí rozpouštět ledvinové a žlučníkové kameny.

Rozkvět tvaru a barvy mapuje historii kamene. Větší krystaly se rozpouštějí a zanechávají po sobě prázdná místa, která posléze zaplní nové krystaly. Foke se domnívá, že stejně jako mikrobi v yellowstoneských horkých pramenech, mohou i mikrobi v ledvinách uměle vyvolat růst krystalu.

Není známo, proč se přibližně u jednoho z deseti lidí vyvinou veliké a bolestivé ledvinové kameny. Foke si však myslí, že lepší porozumění jejich struktuře a chemickému složení může vést k léčbě. Ta „pomůže ledvině vrátit se do svého normálního režimu, ve kterém rostou a zase se rozpouštějí malé kaménky, a z nějž se nepřepne zpět do režimu růstu.“ (zdroj: sciencenews.org)

Ledvinové kameny (též močové kameny) (ureterolithiáza) jsou kameny vznikající v močovodech. Jedná se o pevné kameny (krystalické shluky) vznikající v ledvinách z minerálů rozpuštěných v moči. Nefrolithiáza (z řeckého νεφρός (nephros, „ledvina“) a λιθoς (lithos, „kámen“)) je označení pro přítomnost ledvinových kamenů. Urolithiázaneboli obstrukční uropatie označuje přítomnost kamenů ve vylučovací soustavě (která zahrnuje i ledviny), které mohou sestoupit do močového měchýře. Ureterolithiázaoznačuje přítomnost kamenu v močovodu, který spojuje ledviny a močový měchýř.


CORDYCEPS 100 kapslí

posílí ledviny

499 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

249 Kč

KRATOM 5 g

deprese ustoupí

99 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*