Ledvinové kameny rostou jako krystaly

Podrobný pohled na krystalický útvar v yellowstoneských horkých pramenech umožnil porozumět kamenům, jež jsou nám mnohem blíž.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

399 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

799 Kč


Ledvinové kameny rostou jako geologické krystaly.
Ledvinové kameny rostou jako geologické krystaly. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

„Vzorce růstu a rozpouštění pozorované v tamějších kamenech zrcadlí utváření kamenů v našich ledvinách,“ říká Bruce Fouke, geobiolog na Illinoiské univerzitě v Urbana-Champaign. Protiřečí tak lékařskému dogma, že ledvinové kameny se nerozpouštějí.

Fouke navštěvuje horké prameny a korálové útesy kvůli svému výzkumu minerálů a krystalů. Nikdy přitom neviděl kámen, který by opakovaně nerostl a nerozpouštěl se. Fouke dal dohromady tým, aby podrobně zkoumal ledvinové kameny.

Z čeho jsou ledvinové kameny?

Ledvinové kameny tvoří obvykle vápník a oxalát, který je součástí ořechů, rebarbory, červené řepy a dalších potravin. Osvícení úzkých pruhů kamenů ultrafialovým světlem odhalilo pestrobarevné minerální vrstvy a shluky útvarů podobných drahokamům. „V podstatě směřujete od těchto tenkých vrstev až k těmto tlustým a velkým – vím, že to slovo bude znít divně – krásným krystalům,“ říká Fouke.

Sada odstínů pochází z organických materiálů – mikrobů, ledvinových buněk a jimi produkovaných chemických látek – uvězněných v minerálních vrstvách, vysvětluje tým vědců 13. září v časopise Scientific Reports.

Peruánská Chanca Piedra umí rozpouštět ledvinové a žlučníkové kameny.

Rozkvět tvaru a barvy mapuje historii kamene. Větší krystaly se rozpouštějí a zanechávají po sobě prázdná místa, která posléze zaplní nové krystaly. Foke se domnívá, že stejně jako mikrobi v yellowstoneských horkých pramenech, mohou i mikrobi v ledvinách uměle vyvolat růst krystalu.

Není známo, proč se přibližně u jednoho z deseti lidí vyvinou veliké a bolestivé ledvinové kameny. Foke si však myslí, že lepší porozumění jejich struktuře a chemickému složení může vést k léčbě. Ta „pomůže ledvině vrátit se do svého normálního režimu, ve kterém rostou a zase se rozpouštějí malé kaménky, a z nějž se nepřepne zpět do režimu růstu.“ (zdroj: sciencenews.org)

Ledvinové kameny (též močové kameny) (ureterolithiáza) jsou kameny vznikající v močovodech. Jedná se o pevné kameny (krystalické shluky) vznikající v ledvinách z minerálů rozpuštěných v moči. Nefrolithiáza (z řeckého νεφρός (nephros, „ledvina“) a λιθoς (lithos, „kámen“)) je označení pro přítomnost ledvinových kamenů. Urolithiázaneboli obstrukční uropatie označuje přítomnost kamenů ve vylučovací soustavě (která zahrnuje i ledviny), které mohou sestoupit do močového měchýře. Ureterolithiázaoznačuje přítomnost kamenu v močovodu, který spojuje ledviny a močový měchýř.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

399 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

399 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*