Ledvinové kameny rostou jako krystaly

Podrobný pohled na krystalický útvar v yellowstoneských horkých pramenech umožnil porozumět kamenům, jež jsou nám mnohem blíž.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Ledvinové kameny rostou jako geologické krystaly.
Ledvinové kameny rostou jako geologické krystaly. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

„Vzorce růstu a rozpouštění pozorované v tamějších kamenech zrcadlí utváření kamenů v našich ledvinách,“ říká Bruce Fouke, geobiolog na Illinoiské univerzitě v Urbana-Champaign. Protiřečí tak lékařskému dogma, že ledvinové kameny se nerozpouštějí.

Fouke navštěvuje horké prameny a korálové útesy kvůli svému výzkumu minerálů a krystalů. Nikdy přitom neviděl kámen, který by opakovaně nerostl a nerozpouštěl se. Fouke dal dohromady tým, aby podrobně zkoumal ledvinové kameny.

Z čeho jsou ledvinové kameny?

Ledvinové kameny tvoří obvykle vápník a oxalát, který je součástí ořechů, rebarbory, červené řepy a dalších potravin. Osvícení úzkých pruhů kamenů ultrafialovým světlem odhalilo pestrobarevné minerální vrstvy a shluky útvarů podobných drahokamům. „V podstatě směřujete od těchto tenkých vrstev až k těmto tlustým a velkým – vím, že to slovo bude znít divně – krásným krystalům,“ říká Fouke.

Sada odstínů pochází z organických materiálů – mikrobů, ledvinových buněk a jimi produkovaných chemických látek – uvězněných v minerálních vrstvách, vysvětluje tým vědců 13. září v časopise Scientific Reports.

Peruánská Chanca Piedra umí rozpouštět ledvinové a žlučníkové kameny.

Rozkvět tvaru a barvy mapuje historii kamene. Větší krystaly se rozpouštějí a zanechávají po sobě prázdná místa, která posléze zaplní nové krystaly. Foke se domnívá, že stejně jako mikrobi v yellowstoneských horkých pramenech, mohou i mikrobi v ledvinách uměle vyvolat růst krystalu.

Není známo, proč se přibližně u jednoho z deseti lidí vyvinou veliké a bolestivé ledvinové kameny. Foke si však myslí, že lepší porozumění jejich struktuře a chemickému složení může vést k léčbě. Ta „pomůže ledvině vrátit se do svého normálního režimu, ve kterém rostou a zase se rozpouštějí malé kaménky, a z nějž se nepřepne zpět do režimu růstu.“ (zdroj: sciencenews.org)

Ledvinové kameny (též močové kameny) (ureterolithiáza) jsou kameny vznikající v močovodech. Jedná se o pevné kameny (krystalické shluky) vznikající v ledvinách z minerálů rozpuštěných v moči. Nefrolithiáza (z řeckého νεφρός (nephros, „ledvina“) a λιθoς (lithos, „kámen“)) je označení pro přítomnost ledvinových kamenů. Urolithiázaneboli obstrukční uropatie označuje přítomnost kamenů ve vylučovací soustavě (která zahrnuje i ledviny), které mohou sestoupit do močového měchýře. Ureterolithiázaoznačuje přítomnost kamenu v močovodu, který spojuje ledviny a močový měchýř.

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*