
Infekce močových cest jsou běžné a bolestivé. Celosvětově je každoročně zaznamenáno více než 150 milionů případů.
Infekce u jinak zdravých jedinců způsobují určité kmeny bakterie E-coli, která může mimo střeva působit potíže. Tyto kmeny obvykle žijí v močovém měchýři, někdy i ve vagíně. Mohou se však nakonec dostat do močové trubice a způsobit infekci zde nebo výše v močovém ústrojí – v močovém měchýři.
U žen je infekce močových cest jako např. cystitida mnohem častější, protože vzdálenost od análního otvoru k močové trubici, stejně jako samotná močová trubice, je kratší. Močová trubice je také blízko vagíny, takže během sexu se bakterie mohou snadno přenášet.
Ačkoliv lze infekce močových cest léčit antibiotiky, vzrůstá počet přetrvávajících infekcí. Na vině může být zvýšená rezistence na antibiotika. A v prvé řadě také větší obavy z předepisování antibiotik.
Studie, které se účastnili buddhisté na Tchajwanu, ukázala, že vegetariáni mají nižší riziko vzniku infekce močových cest než jedlíci masa.
Výzkumný tým říká, že vysvětlení může spočívat v tom, že maso, obzvláště vepřové a drůbeží, obsahuje bakterie E-coli. Ty způsobuje mnoho infekcí močových cest. Teorie je taková, že když přestanete jíst maso, vystavíte se této bakterii v mnohem menší míře. Sníží se tak její přítomnost v močovém měchýři a tím i riziko, že skončí v močové trubici.
Může za tím však být i jiný mechanismus.
Jídelníček vs. infekce močových cest
“Vegetariánský jídelníček vede k nižšímu pH stolice a nižší pH stolice může bránit růstu E-coli,” říká Dr. Chin-Lon Lin, spoluautor výzkumu z univerzity Tzu Chi na Tchajwanu.
Jiní vědci však poukazují na to, že studie se nezabývala dopadem střídání stravy a upozorňují na to, že problematická E-coli by u bývalých jedlíků masa mohla přetrvávat mezi vnitřními mikrobiálními komunitami.
“Zkrátka nevíme, zda je možné jednoduše změnit zavedený rezervoár těchto bakterií v rámci střevního mikrobiomu přechodem na jinou stravu, ačkoliv je to do budoucna zajímavý námět na studii,” říká Dr. Jennifer Rohn, vedoucí centra urologické biologie na University Collage v Londýně.
Tým z Tchaj-wanu v časopise Scientific Reports uvádí, jak analyzoval odpovědi na dotazníky vyplněné v roce 2005 více než 9 700 účastníky z buddhistické nevládní organizace Tzu Chi Foundation. Žádný z účastníků zahrnutých do analýzy dříve netrpěl infekcí močových cest.
Průzkum zahrnoval řadu otázek, včetně otázek týkajících se stravy, kouření, pití, fyzické aktivity a zdravotního stavu.
Tým pak sledoval účastníky prostřednictvím národních záznamů zdravotního pojištění do roku 2014. Výsledky ukazují, že během studie postihla infekce močových cest 217 z 3 257 vegetariánských účastníků v porovnání se 444 ze 6 467 nevegetariánů.
Celkově výzkumný tým tvrdí, že vegetariáni vykazovali o 16 % nižší riziko onemocnění infekcí močových cest v porovnání s konzumenty masa. Vědci zároveň zohlednili faktory s potenciálním vlivem na výsledky jako je věk, pohlaví, životní styl a další zdravotní podmínky včetně faktorů, které by mohly účastníky předurčovat k vyšší náchylnosti vůči těmto infekcím.
Kuřáků se snížené riziko netýká
Další analýza však ukázala, že snížené riziko infekce močových cest u vegetariánů je zřetelné pouze u žen, nekuřáků a “nekomplikovaných zánětů močových cest” – tedy u těch, které mívají jinak zcela zdraví lidé.
Tým tvrdí, že poslední podmínka je nepřekvapuje, protože se předpokládá, že E-coli způsobuje okolo 50 % “komplikovaných” zánětů močových cest. Tedy těch s predispozicí k infekci, jako například u lidí s močovými kameny, katétry nebo selháním ledvin.
Studie však dotazovala účastníky pouze jednou a spoléhala na sebehodnocení.
Dr. Jim Johnson, odborník na infekční choroby z Minessotské univerzity zdůraznil, že studie nezohlednila rodinnou historii infekce močových cest, četnost sexu, ani metody antikoncepce. To vše může riziko vzniku infekce močových cest ovlivnit. Dodal, že vegetariáni s vyšší pravděpodobností nevyhledají lékařskou pomoc nebo si vyberou alternativní léčebné prostředky.
Rovněž zdůraznil, že rozdíl ve studii je poměrně malý a odpovídá přibližně třem menším infekcím na 10 000 lidí. (zdroj: theguardian.com)