Čichová aromaterapie pomáhá vrátit čich zpět

Pokud náhle ztratíte čich, jeho návrat může trvat až několik týdnů. Návrat tohoto důležitého smyslu do původního stavu vám usnadní čichová aromaterapie. Jakým způsobem?

REKLAMA

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

499 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

799 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

239 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

199 Kč


Čichová aromaterapie pomáhá vrátit čich zpět.
Čichová aromaterapie pomáhá vrátit čich zpět. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Čichová aromaterapie získává v poslední době na důležitosti. Představuje totiž jednu z možností, jak obnovit čich po jeho nečekané ztrátě. Aby byl váš čich opět v normálu, není od věci se věnovat pravidelnému čichovému tréninku.

Čichová aromaterapie jako trénink buněk

Poškození nebo úplná ztráta čichu je velmi nepříjemné. Samotný návrat čichu je velmi individuální a může trvat různou dobu. Tuto skutečnost potvrzuje studie zveřejněná v lékařském časopise Annals of Internal Medicine. Na základě zkoumání vědci došli k závěru, že v 90 procentech se čich přirozeně navrací do čtyř týdnů od eliminace příčiny jeho ztráty, v 10 procentech případů však poškození čichu trvá delší dobu.

Návrat čichu dokáže podpořit čichová aromaterapie. Právě i jejím prostřednictvím regenerujete poškozené buňky v čichovém epitelu u kořene nosu, kde může být poškozený čichový nerv.

V důsledku zánětu přestanete dostávat čichové signály do mozku. Najednou tak můžete mít pocit, že váš čich je najednou nedostatečný nebo že necítíte vůbec nic.

Proč má čichová aromaterapie smysl

Když máme ochablé svaly, pravidelné posilování je dostatečně zpevní a posílí. I pravidelný čichový trénink je něco jako posilovna, neboť umožní návrat vašeho čichu do normálu. Čichová aromaterapie zdokonalí vaše vnímání vůní.

Co k čichové aromaterapii konkrétně potřebujete? Připravte si několik základních 100procentně přírodních esenciálních olejů, které vám poslouží k pravidelné čichové rozcvičce. Jak by měla vypadat?

Podstata čichového tréninku

Abyste navrátili svůj čich do normálu, začněte se dvakrát denně alespoň po dobu 32 týdnů věnovat čichovému tréninku. 

Do této čichové aromaterapie zařaďte vždy čtyři základní 100procentně přírodní esenciální oleje. Po 12 týdnech můžete esenciální oleje, ke kterým čicháte, vyměnit.

K těmto čtyřem základním vůním čichejte vždy alespoň po dobu pěti minut.

Veďte si poznámky a zapisujte si, co konkrétně cítíte. Díky tomu na vlastní oči uvidíte, jak výrazně vás čichová aromaterapie posune směrem k lepšímu vnímání vůní a pachů.

Které vůně zařadit do čichové aromaterapie

K základnímu čichovému tréninku patří čtyři výrazné vůně, a to 100procentně přírodní esenciální oleje z citronu, hřebíčku, eukalyptu a růže. Co je pro tyto čtyři výrazné vůně typické?

Esenciální olej z citronu – Jde o velmi svěží citrusovou vůni, která výborně osvěžuje a pomáhá při duševní námaze. Tlumí také bolesti hlavy, podporuje koncentraci a stimuluje nervový systém.

Esenciální olej z hřebíčku – Hřebíček vyniká lahodnou kořeněnou vůní. Navíc uvolňuje svaly, zahřívá a přináší úlevu při nadměrném fyzickém vypětí.

Esenciální olej z eukalyptu – Eukalyptus má intenzivní větrovou vůni. Kromě toho zmírňuje bolesti hlavy, usnadňuje dýchání a vykašlávání a pomáhá při zánětech dýchacích cest.

Esenciální olej z růže – Má jemnou květinovou vůni. Působí jako afrodiziakum, uvolňuje napětí, stres.

Vůně, o které můžete rozšířit čichový trénink

Po 12 týdnech základní čichové aromaterapie můžete přesedlat i na další výrazné vůně, prostřednictvím nich opět procvičíte svůj čich. O které vůně se konkrétně jedná?

Esenciální olej z máty peprné – Má velmi typickou svěží vůni. Povzbuzuje rovněž mozkovou činnost při únavě, zmírňuje dýchací problémy a příznivě ovlivňuje žaludeční činnost.

Esenciální olej z levandule – Čichová aromaterapie by měla zahrnovat i výraznou vůni levandule. Tato vůně navíc uklidňuje, pomáhá při bolestech hlavy a nespavosti. Zmírňuje rovněž dýchací problémy.

Esenciální olej z citronové trávy – Citronová tráva neboli Lemongrass má svěží citrusovou vůni, která povzbuzuje a napomáhá lepší koncentraci. 

Esenciální olej z cedrového dřeva – Díky tomuto esenciálnímu oleji si vychutnáte charakteristickou vůni lesa. Cedrové dřevo posiluje dýchání, uklidňuje, harmonizuje psychiku a je vhodné i při rýmě.

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

149 Kč

MERUŇKOVÁ JÁDRA 50 g

dodají vitamin B17

49 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

449 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*