Jak překonat smutek, aby nepřerostl v melancholii a depresi

Cítit se smutný je častý pocit, který signalizuje něco hlubšího v nás. Někdy se zdá, že jde o maličkost. Ale pokud ji neřešíme, tak si můžeme přivodit i fyzický problém. Jak tedy překonat smutek, aby z něj nebyla věčná melancholie a deprese?

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč


Jak překonat smutek, aby nepřerostl v melancholii a depresi.
Jak překonat smutek, aby nepřerostl v melancholii a depresi. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem
REKLAMA
krizovka - Jak překonat smutek, aby nepřerostl v melancholii a depresi

Smutek je stav, kdy jsme rozmrzelí, a něco nás trápí. Ústa jsou převrácený rohlík, hlava sklopená a oči lesklé. Pocit smutku je často okamžitá reakce v situaci, kdy nebyla splněna naše očekávání. Něco se stalo jinak, než jsme si mysleli. Často se nejdříve objeví hněv, ale pod ním je schovaný smutek a jistá bezmoc. Smutek se pak může převrátit do melancholie a deprese. Jak tedy zvládnout smutek a překonat ho, abychom neskončili na antidepresivech.

Mnoho našich vzorců chování vychází z toho, že se uvnitř cítíme velmi smutní, protože se cítíme sami. Protože máme pocit, že nás nikdo nemá rád. Protože se něco děje nefér vůči nám, apod.. Těch možností je mnoho. Smutek je tak často takovým indikátorem něčeho hlubšího v nás, co potřebuje pozornost a změnu.

Pokud není smutek bezprostřední reakce, tak se pak často objevuje jako skrytý pocit, který si hned vědomě neuvědomujeme. Že jsme ale z něčeho smutní se projeví tak, že nám např. začne téct zběsile z nosu. Je to neutuchající rýma, jako bychom plakali. Akorát oči máme suché. Zahnat pak takovou vodnatou rýmu, která vypadá jako náběh na nachlazení, lze pořádným vyplakáním se. A uvidíte, jak rýma rychle zmizí.

Pocit smutku je důležité prožít

I když si ale často uvědomujeme tuto souvislost fyzického projevu s vnitřním smutkem, tak nám toto rozumové poznání nestačí a nedokážeme najít to bolavé místo, abychom se ze smutku vyplakali. V takovou chvíli tedy přemýšlejte, co se vám v poslední době událo, co se přihodilo jinak, nebo při jaké příležitosti jste se necítili a neventilovali to. Toto potlačení smutku se pak totiž projevilo jako neustále vytékající rýma.

Jakýkoliv smutek, ať už z maličkostí u dětí nebo z konfliktů v dospělosti či ze závažnějších důvodů jako je ztráta blízkého, razantní změny v životě, je potřeba nechat odejít. Pokud ho potlačíme, tak si koledujeme, že pravá příčina zůstane utajena a smutek se někde v těle usadí. A nemusí se jednat jen o rýmu.

Jak překonat smutek pomocí „bachovek“

Smutek může přicházet z různých důvodů. Jsme smutní ze ztráty, z toho, jak vypadáme, z toho, že máme moc povinností a nezvládáme je, že nejsme dost dobří, a to se míchá s dalšími pocity. Pomocníkem, jak překonat smutek z mnoha příčin, nám můžou být Bachovy esence.

Častým případem je smutek vyplývající z náhlé změny, která často přináší nějakou ztrátu. Jedná se o náhlé razantní situace, které se pravděpodobně pojí i s fyzickým poškozením. V takovém případě je vhodné okamžitě použít krizovou esenci. Je to směs, kterou vymyslel přímo Edward Bach, a skládá se z 5 samostatných esencí.

Protože se tato směs hojně využívá při opravdu krizových stavech, tak pomáhá člověku zvládnout mnohé negativní stavy, které při krizích nastávají. Jedná se o šok, strach, obrovský žal, jsou to prostě rány z ničeho nic. A hojivou mocí, která vzniklý zármutek a žal konejší, je z krizové esence obzvláště esence snědka okoličnatého. Tato esence pomáhá člověku uvolňovat hojivou energii a ruší posttraumatické stavy tím, že rozpouští usazenou negativitu a bolest v nás.

Dalším pomocníkem, jak překonat smutek při pocitu úplné temnoty a pocitu zahnání do kouta, je esence kaštanu jedlého. Pomáhá, aby se člověk vyrovnal s nějakou ztrátou, která ho připravila o veškerou naději a kvůli tomu se cítí naprosto skleslý. Esence kaštanu jedlého navrací člověku víru, aby mohl jít životem dále s hlavou vzhůru a s vírou, že vše je v pořádku. Přináší jisté znovuzrození z temného období v jeho životě.

Smutek a deprese, melancholie

Smutek často přechází do jisté zatrpklosti, skleslosti, melancholie, negativity, nenávisti a deprese. Jedná se o ztrátu nálady, která se zdá být nekonečná. Pokud je spojena s pocity výčitky vůči druhým, tak člověku může zafungovat esence žluté vrby. Umí totiž posilovat v člověku jeho vlastní sílu, aby nesváděl svůj vnitřní stav na druhé. Toto posílení se projeví vyšším vyzařováním pozitivity z něho samého.

Pokud se smutek člověka pojí se ztrátou zájmu o okolí, projevuje se u něj nedostatek vitality, lhostejnost a apatie, tak potřebuje esenci plané šípkové růže. Ta navrací člověku zájem a chuť žít, objevovat a poznávat krásy světa. A to bez černých myšlenek.

Pokud svá vnitřní trápení nevyjadřujeme a stále se tváříme, že je vše v pořádku, tak jsme takový smutný klaun. Před okolím samý vtip a večer pak nemůžeme usnout z toho všeho, co nás trápí. K prolomení této bariéry a jak překonat smutek uvolněním emocí, může pomoci esence řepíku lékařského. Je to esence pro ty, kteří věci zlehčují smíchem, ale přitom se jim chce plakat. S řepíkem lidé znovu dokáží vyjádřit to, co opravdu cítí, a přináší jim to mír a klid.

Jak zvládnout smutek, stesk a střídání nálad

Stesk po domově a blízkých, melancholie spojená se vzpomínkami z minulosti, kdy to vše dobré už bylo, je typické pro lidi, kteří potřebují esenci zimoleze kozího listu. Pomáhá jim totiž vzít si z minulosti ponaučení a jít dále s radostí a očekáváním nových zkušeností. Dokáží se pak nedržet minulosti a smířeni ji pustit.

Pokud dochází k výraznému střídaní nálad, k pocitům melancholie a sklíčenosti (obzvláště u dospívajících může docházet k tomuto „druhu smutku“), tak je vhodné sáhnout po esenci hořčice polní. Přináší totiž vnitřní klid, radost a lepší náladu. Je vhodná i pro lidi, kteří mají smutnou náladu už jen ze změny počasí. Stačí prostě málo, a je to hned emočně rozhodí.

Vždy záleží na tom, s čím se nám smutek pojí, co je jeho nejpravděpodobnější příčinou. Skvělé u Bachových esencí je to, že nemusíte znát přesnou příčinu, protože vždy vyberete minimálně 4 esence, které budou na konkrétního člověka nejlépe sedět. Ty pak pokryjí jeho zjevné pocity, které vám řekne, nebo poznáte sami. Pokud si s výběrem nevíte rady, tak stačí nám napsat dotaz  anebo se obrátit na terapeuta, který má s bachovými esencemi zkušenost.

Bachovy esence jsou přirozeným posilovačem pozitivního potenciálu v nás. Někdy nás totiž okolnosti života zaženou tam, odkud se těžko dostává. A Bachovy esence jsou skvěle podanou rukou, která nám pomůže se z daného místa posunout v životě dále, abychom mohli růst v našem poznání.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


2 Comments

 1. Dobry den, jen se zatim ptam, co byste mne doporucili. Po smrti manzela letos v kvetnu mam v sobe velky smutek. Antidepresivum se stale branim, i kdyz si nekdy myslim, ze me to nemine. Jen upresnuji, mam problem s bylinami, ne vse mi tzv.sedne. Bachovy esence, ty se aplikuji jak? Dekuji predem za info. Alena Papezova

  • Bachovy esence připravíte pro sebe velmi jednoduše. Potřebujete:
   1) lahvičku na kapání 30 ml (dostanete ji k esencím zdarma jako dárek při jejich nákupu v eshopu Energie života)
   2) čistou vodu bez bublinek, nikoliv však z vodovodu, buď baleno, ideálně ze studánky
   3) vybranou Bachovu květovou esenci (až sedm druhů podle potřeby)
   Do čisté lahvičky nakapejte 2 kapky od každé vybrané esence. Poté dolijte lahvičku vodou. Protřepejte. Můžete zakonzervovat několika kapkami kvalitního čistého alkoholu.
   Pro vás bychom doporučili Zimolez – kozí list.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*