Chemoterapie neléčí, ale zabíjí, zjistila studie

Co je velmi dlouho veřejným tajemstvím, je nyní oficiálně venku: Chemoterapie nejenže rakovinu neléčí, ale naopak ji může šířit a dokonce vyvolávat vznik nádorů daleko agresivnějších.K této děsivé skutečnosti dospěli lékařští výzkumníci na základě studie, publikované v uznávaném magazínu Science Translational Medicine.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč


Chemoterapie neléčí, ale zabíjí, zjistila studie.
Chemoterapie neléčí, ale zabíjí, zjistila studie. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Američtí badatelé zkoumali dopad chemoterapie na pacientky s rakovinou prsu. Zjistili, že zvyšuje pravděpodobnost přesunu rakovinových buněk do jiných částí těla, kde téměř vždy způsobují smrt.

Okolo 55 000 žen v Británii si každoročně vyslechne krutou diagnózu, že mají rakovinu prsu. 11 000 jich na tuto nemoc zemře.

Mnohé ženy prošly chemoterapií před chirurgickým zákrokem. Nový výzkum ale naznačuje, že ačkoli krátkodobě nádory zmenší, zároveň může paradoxně zapříčinit metastáze.

Původní teorie, že toxické látky přepnou mechanismus opravy v těle, se tak ukazuje jako mylná. Ve skutečnosti chemické toxiny umožňují naopak nádorům růst, což je činí ještě silnějšími. A zvyšují počet prostupů v krevních cévách, které umožňují šíření rakoviny po celém těle.

Doktor George Karagiannis z lékařské fakulty Alberta Einsteina univerzity Yeshiva v New Yorku zjistil, že počet prostupů se zvýšil u 20 pacientek, které dostávaly dvě běžné chemoterapeutické dávky.

Totéž zjistil u myší, kterým chemoterapie rakoviny prsu zvýšila počet rakovinných buněk, cirkulujících v těle a v plicích.

Karagiannis silně doporučuje, aby ženy byly během chemoterapie pod velmi pečlivým dohledem, zda se rakovina nezačala šířit. Stejně tak, zda neroste množství prostupů v cévním oběhu. „Jednou z možností je odběr malého množství nádorových tkání po několika dávkách předoperační chemoterapie,“ navrhuje lékař.

„Pokud zpozorujeme, že skóre markerů je vyšší, doporučujeme chemoterapii ukončit a nejdříve provést operaci. Teprve po ní by měla následovat pooperační chemoterapie,“ dodal Karagiannis, který společně se svým týmem plánuje rozsáhlejší pokusy s cílem řešit tento závažný problém.

V rámci aktuální studie zatím badatelé zkoumali šíření rakovinových buněk vyvolaných chemoterapií pouze u rakoviny prsu. „V současné době pracujeme na výzkumu dalších typů rakoviny, abychom zjistili, zda u nich chemoterapie vyvolává podobné následky,“ informoval vědec.

překlad: gcat

zdroj: telegraph.co.uk sciencemag.org

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*