Hormon sytosti ovlivňuje mozek a paměť

Možná vám přijde povědomé rčení “Jsi to, co jíš,”  ale víte, že jídlo může ovlivňovat vaši paměť?

eshop energie života nabízí


KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

393 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

ZLATÉ KAPKY

přetaktuje váš mozek

1491 Kč


Mozek a paměť trpí nezdravým jídlem,
Mozek a paměť trpí nezdravým jídlem. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Auriel Willette, odborný asistent na katedře výzkumu stravy a lidské výživy na Iowské státní univerzitě, a jeho tým výzkumníků objevili hormon sytosti. Ten by ve vyšších dávkách mohl snížit pravděpodobnost rozvoje alzheimerovy choroby. Výsledky studie nastínil text, který byl nedávno schválen k publikaci v časopise Neurobiology of Aging.

Hormon sytosti – Cholecystokinin (CCK) se nalézá v tenkém střevě i v mozku. V tenkém střevě CCK umožňuje vstřebávání tuků a proteinů. V mozku se CCK nalézá v hipokampu, což je oblast mozku, v níž se formuje paměť, říká Willette.

Výzkumníci přišli na to, že u jednotlivců, kteří měli vyšší úrovně CCK, bylo riziko vzniku mírného poškození mentálních funkcí – stavu předcházejícího alzheimerově chorobě – a samotné alzheimerovy choroby nižší o 65 procent.

“Doufám, že nám to pomůže ozřejmit způsob, jakým hormony sytosti v krvi a v mozku ovlivňují mozkové funkce,” říká Willette.

Hormon sytosti je klíčem k prevenci Alzheimerovy choroby

Alexandra Plagman, vedoucí autorka studie a absolventka výživových věd říká, že CCK si vzali do hledáčku pro jeho hojnou expresi při tvorbě paměti. Výzkumníci chtěli zjistit, zda existuje nějaká souvislost mezi úrovněmi CCK a úrovněmi paměti a šedé hmoty v hipokampu a dalších důležitých oblastech.

Zkoumali také proteiny p-tau a tau, které jsou považovány za toxické pro mozek. Chtěli tak zjistit, jak mohou ovlivnit CCK a paměť. Přišli na to, že s rostoucími úrovněmi tau už CCK nemělo vliv na menší úbytek paměti.

Výzkumníci doufají, že studie povzbudí ostatní k tomu, aby se zaměřili na výživové aspekty jídelníčků místo na pouhý kalorický příjem. Plagman již nyní zjišťuje, jaký dopad má jídelníček na individuální úrovně CCK zkoumáním ketonových tělísek a glukózy při půstu.

“Zkoumáním výživových aspektů nám umožní říci, zda může být určitý jídelníček prevencí alzheimerovy choroby nebo jejího postupu,” říká Plagman.

“Úprava množství a doby jídla může mít spojitost s kvalitou naší paměti,” dodává Willette. “Podtrženo, sečteno: Jídlo a způsob, jakým s ním tělo nakládá, ovlivňuje náš mozek.” (zdroj: technologynetworks.com)


BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

393 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*