Hormon sytosti ovlivňuje mozek a paměť

Možná vám přijde povědomé rčení “Jsi to, co jíš,” ale víte, že jídlo může ovlivňovat vaši paměť?

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


Mozek a paměť trpí nezdravým jídlem,
Mozek a paměť trpí nezdravým jídlem. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Auriel Willette, odborný asistent na katedře výzkumu stravy a lidské výživy na Iowské státní univerzitě, a jeho tým výzkumníků objevili hormon sytosti. Ten by ve vyšších dávkách mohl snížit pravděpodobnost rozvoje alzheimerovy choroby. Výsledky studie nastínil text, který byl nedávno schválen k publikaci v časopise Neurobiology of Aging.

Hormon sytosti – Cholecystokinin (CCK) se nalézá v tenkém střevě i v mozku. V tenkém střevě CCK umožňuje vstřebávání tuků a proteinů. V mozku se CCK nalézá v hipokampu, což je oblast mozku, v níž se formuje paměť, říká Willette.

Výzkumníci přišli na to, že u jednotlivců, kteří měli vyšší úrovně CCK, bylo riziko vzniku mírného poškození mentálních funkcí – stavu předcházejícího alzheimerově chorobě – a samotné alzheimerovy choroby nižší o 65 procent.

“Doufám, že nám to pomůže ozřejmit způsob, jakým hormony sytosti v krvi a v mozku ovlivňují mozkové funkce,” říká Willette.

Hormon sytosti je klíčem k prevenci Alzheimerovy choroby

Alexandra Plagman, vedoucí autorka studie a absolventka výživových věd říká, že CCK si vzali do hledáčku pro jeho hojnou expresi při tvorbě paměti. Výzkumníci chtěli zjistit, zda existuje nějaká souvislost mezi úrovněmi CCK a úrovněmi paměti a šedé hmoty v hipokampu a dalších důležitých oblastech.

Zkoumali také proteiny p-tau a tau, které jsou považovány za toxické pro mozek. Chtěli tak zjistit, jak mohou ovlivnit CCK a paměť. Přišli na to, že s rostoucími úrovněmi tau už CCK nemělo vliv na menší úbytek paměti.

Výzkumníci doufají, že studie povzbudí ostatní k tomu, aby se zaměřili na výživové aspekty jídelníčků místo na pouhý kalorický příjem. Plagman již nyní zjišťuje, jaký dopad má jídelníček na individuální úrovně CCK zkoumáním ketonových tělísek a glukózy při půstu.

“Zkoumáním výživových aspektů nám umožní říci, zda může být určitý jídelníček prevencí alzheimerovy choroby nebo jejího postupu,” říká Plagman.

“Úprava množství a doby jídla může mít spojitost s kvalitou naší paměti,” dodává Willette. “Podtrženo, sečteno: Jídlo a způsob, jakým s ním tělo nakládá, ovlivňuje náš mozek.” (zdroj: technologynetworks.com)

REKLAMA

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*