Zuby a jejich spojení s vnitřními orgány

Lidé provádějící akupunkturu při své práci používají tabulky spojující zuby s akupunkturními dráhami. Díky nim je možné pomocí zubů diagnostikovat a následně léčit tu část těla, se kterou jsou propojeny.

eshop energie života nabízí


CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

299 Kč


Zuby a jejich spojení s vnitřními orgány.
Zuby a jejich spojení s vnitřními orgány.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zuby a orgány jsou spojené. Například dolní střední a postranní řezáky se nacházejí na dráze, které je spojena s nadledvinami. Citlivost či bolest u těchto zubů tak může znamenat nerovnováhu nadledvin.

Zuby jsou orgány spojeny dráhami

Naše zuby odpovídají určitým orgánům a systémům.

CORDYCEPS 100 kapslí

Či proudí obousměrně: poškození zubů může být příznakem problémů s orgány ve vzdálených částech těla. Kořenový kanálek u druhého třenového zubu (4. zubu od středu) tak může mít vliv na prsní či plicní tkáň.

Někdy člověka může bolet zub, který mu už dávno vytrhli, což je tzv. „fantomová bolest“. To je pravděpodobně nejvýraznější ukázkou spojení mezi zuby a ostatními částmi těla či orgány na akupunkturních dráhách, protože neexistující zub přece nemůže způsobovat bolest. Orgán, se kterým byl spojen, ale může stále způsobovat nepohodlí.

Co říkají studie

Mnozí lékaři se domnívají, že existuje spojení mezi orálním zdravím a celkovou tělesnou pohodu.

Studie z roku 2009 uveřejněná v časopise Dental Aegis se zabývala „novým paradigmatem v zubním lékařství s názvem ‚zuby jako smyslové orgány’“. Tzv. mechanoreceptory v zubech řídí posloupnost nervových činností při jezení. Určují, jak silně a rychle koušeme, a mozku poskytují zpětnou vazbu. Zubní dřeň obsahuje mechanorecepční vlákna.

„Mechanorecepce je nevědomé cítění či vědomé vnímání dotyků či mechanického pohybu daného mimotělními podněty.“ Mechanoreceptory jsou koncové smyslové orgány, které reagují na mechanické podněty, například pnutí, tlak či vibrace.“ (1)

Zuby tudíž nejsou inertní, ale jsou důležitou částí nervové komunikace, protože poskytují jedinečné smyslové vjemy, které vyvolávají ostatní biologické procesy.


50beba168cb157886d6b276fe344bca5 0 - Zuby a jejich spojení s vnitřními orgány

ZLATÉ KAPKY 50 ml

přetaktuje váš mozek

1491 Kč

37ea2967f8e1a7b6d91a5f18a23020f2 0 - Zuby a jejich spojení s vnitřními orgány

CHIA semínka 1 kg

zrychlí metabolismus

99 Kč

5f2188d25af3bccf4e7c875d73cb30e4 0 - Zuby a jejich spojení s vnitřními orgány

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

66af4733025d6ab3d9a5858a0ab52b0f 0 - Zuby a jejich spojení s vnitřními orgány

CORDYCEPS 100 kapslí

posílí zevnitř

499 Kč


Finská studie izolovaly geny, které jsou zodpovědné za vývoj zubů, a zjistila, že ty samé geny jsou zodpovědné také za vývoj ostatních organů. V kontextu buněčného růstu a dělení na různé typy jsou geny součástí vývoje organů a ukazatelem možnosti pozdějšího výskytu rakoviny.

Mezi abnormálním vývojem zubů a rakovinou ve skutečnosti existuje spojení. (2) Vědci dokonce zdokumentovali vztah mezi bakteriemi v zubní dřeni a vznikem rakoviny prsu. Chronická zubní onemocnění podobným způsobem zvyšují riziko výskytu kardiovaskulárních onemocněním, infarktu a poruch erekce. (3)

Jednoduchá tabulka vztahů

Vzhledem k propojení zdraví zubů se stavem ostatních částí těla následuje seznam některých neduhů, které jsou asociovány s konkrétními zuby (4). Bolavý zub nemusí nutně znamenat, že problém existuje někde jinde. Nabízí však další možnost, kde hledat příčinu, pokud nepříjemný pocit přetrvává.

Zde je několik drah, které jsou propojeny se zuby:

 • Řezáky a špičáky se nacházejí na dráhách, které spojují orgány, jako jsou ledviny, játra a žlučník.
 • Dráhy z třenových zubů a stoliček vedou do tlustého střeva a žaludku.
 • Tyto dráhy spojují různé orgány, žlázy, svaly a klouby se zuby:
 • Bolest v horních a dolních řezácích může znamenat infekci ledvin, močového měchýře a uší. Dále mohou ukazovat také na problémy s lymfatickými či pohlavními orgány.
 • Bolest stoličky může znamenat chudokrevnost, žaludeční a střevní vředy, chronickou gastritidu (zánět žaludeční sliznice), hemeroidy, infekce močového měchýře, zdraví prsu, revma a chronický zánět slinivky břišní.
 • Zuby moudrosti jsou zase propojeny s centrálním nervovým systémem, srdcem, játry a střevy. Může ukazovat také na vysoký krevní tlak, ekzém, bolesti hlavy, onemocnění jater, bolesti v končetinách nebo kardiovaskulární onemocnění.

Konkrétní nemoci

Výše uvedené vztahy je možné dále zúžit na konkrétní zuby a nemoci:

 • Bolest prvního řezáku může být znamením zánětu prostaty nebo mandlí.
 • Chronická bolest špičáků může znamenat zánět jater nebo žlučníku.
 • Bolest třenového zubu může být výsledkem alergické reakce, nerovnováhy žaludeční mikroflóry, zápalu plic nebo zánětu tlustého střeva.
 • Bolest ve čtvrtém zubu (nahoře i dole) může znamenat bolesti a onemocnění kloubů, například artritidu. Váže se také na vnitřní orgány, a sice plíce a tlusté střevo.
 • Dolní špičáky korespondují s oběhovým systémem a bolest v nich může být známkou aterosklerózy nebo plicní dysfunkce.
 • Bolest v dolních stoličkách může označovat křečové žíly, polypy v tlustém střevě a onemocnění dýchacích cest (bronchitidu, zápal plic a astma).

Holistická stomatologie

Rostoucí trend holistického zdraví dorazil také do stomatologie, která začíná pohlížet na zuby v širším kontextu zdraví celého těla. „Biologická stomatologie“ je termín, který ustanovila Mezinárodní akademie ústního lékařství a toxikologie.

„Vždy je třeba hledat ten nejbezpečnější, nejméně toxický způsob, jak dosáhnout léčby, která je cílem moderní stomatologie, a našlapovat na pacientův biologický terén co nejopatrněji.“ Charakteristickým rysem biologické stomatologie je více biokompatibilní přístup k ústnímu zdraví.“ (5)

Holistický přístup ke stomatologii vyžaduje, aby místo izolace bylo na ústa a zuby pohlíženo jako na součást těla. Když teď víte o vztahu mezi zuby a akupunkturními dráhami, můžete zkusit v místě svého bydliště navštívit holistického stomatologa, který bolest zubů vyléčí úplnějším způsobem. (zdroj: dailyhealthpost.com)


GUARANA 100 g

nabije energií

139 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zkrásní vaši pokožku

199 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

nakopne hormony

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*