Ke zhoršení paměti může dojít z mnoha důvodů, kterými není pouze stáří. Poruchy paměti má na svědomí také stres, únava, nedostatek spánku, kouření cigaret, pití alkoholu či absence pohybu. Problémy s pamětí způsobují také některé léky či některá závažná onemocnění. Zajímá vás, jakými způsoby můžete svou paměť zlepšit a podpořit její fungování?
Zhoršení paměti? Zásadní je správný životní styl
Jakým způsobem bojovat proti zhoršení paměti? V prvé řadě se zaměřte na svůj životní styl, který zásadně změňte. Abyste podpořili správné fungování svého mozku, vyhýbejte se kouření cigaret i konzumaci alkoholu, které poškozují paměť.
Zaměřte se rovněž na pravidelný a dostatečný pitný režim. Každý den vypijte alespoň 1,5 litru čisté neperlivé vody. Díky tomu, že svůj mozek dostatečně hydratujete, bude pracovat mnohem efektivněji. Coby podpora správného fungování paměti je nezbytný také zdravý jídelníček, který je bohatý na vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny. Naordinujte si stravu plnou ovoce, zeleniny, bílkovin, celozrnných výrobků, ořechů, semínek a zdravých rostlinných olejů, které vám pomohou udržet paměť stále ve formě.
Pomohou vám bylinky na podporu paměti
Pokud u sebe chcete předejít zhoršení paměti, pomůže vám především indická bylinka brahmi. Jak dokládají četné studie, brahmi má pozitivní vliv na paměť a řadu dalších mozkových funkcí proto, že obsahuje bakopasidy. Jde o chemické látky, které umí opravit poškozené neurony, čímž zlepšují přenos nervových impulsů.
Jestliže chcete účinněji bojovat proti zhoršení paměti, můžete přidat také další bylinky. Vyzkoušejte například asijskou bylinku gotu kola neboli pupečník asijský, která má příznivý vliv na paměť i na řadu dalších mozkových funkcí. Tato bylinka totiž obnovuje funkci mozkových buněk a nervů a navíc má pozitivní vliv na duševní zdraví.
K podpoře prokrvení mozku můžete využít ginkgo bilobu, která lepším zásobováním kyslíku a živin pomáhá mozku především při jeho poškození způsobeného cévními problémy.
Pravidelným pohybem a socializací proti zhoršení paměti
Jak dále předcházet zhoršení paměti? Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb. Najděte si sportovní aktivitu, která vás baví, a několikrát do týdne se jí věnujte. Fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh, a tak podporuje přísun kyslíku a živin do mozku, což má pozitivní vliv i na paměť.
Svůj oblíbený sport nemusíte dělat sami, věnovat se mu můžete třeba rovnou s přáteli. Co se týče paměti, socializace a pravidelné chození do společnosti jsou velmi důležité. Zlepšují totiž fungování mozku a udržují jej ve stálé kondici.
Svůj mozek pravidelně stimulujte nejrůznějšími aktivitami
Aby vaše paměť perfektně fungovala, snažte se svůj mozek pravidelně zapojovat. V momentě, kdy mu neposkytnete dostatečné množství nových podnětů, může tím dojít ke zhoršení paměti.
Co mozku a vaší paměti prospívá? Například luštění křížovek a sudoku, hraní společenských a postřehových her, hraní únikových her, hraní šachů nebo počítání bez kalkulačky. Svou paměť podpoříte i tak, když se pustíte do studia nového cizího jazyka a když se budete pravidelně učit stále nové (klidně i běžné) věci.
Proti zhoršení paměti bojujte i správným spánkovým režimem
Chcete-li si udržet svou paměť v dobré kondici, také dostatečně spěte. Každý den si dopřejte 6 až 8 hodin kvalitního a nepřerušovaného spánku. Co je rovněž důležité: ve stejný čas choďte spát a ve stejný čas také vstávejte. Toto pravidlo neporušujte ani o víkendech.
Buďte první kdo přidá komentář