Zhoršení paměti se dá snadno předejít

Chcete si udržet dobrou paměť a zabránit jejímu zhoršení? Jde to hned několika způsoby. Pomůže vám nejen úprava životního stylu, spolehnout se můžete také na některé bylinky a přírodní přípravky. Jak tedy podpořit dobrou paměť?

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Zhoršení paměti se dá snadno předejít.
Zhoršení paměti se dá snadno předejít.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ke zhoršení paměti může dojít z mnoha důvodů, kterými není pouze stáří. Poruchy paměti má na svědomí také stres, únava, nedostatek spánku, kouření cigaret, pití alkoholu či absence pohybu. Problémy s pamětí způsobují také některé léky či některá závažná onemocnění. Zajímá vás, jakými způsoby můžete svou paměť zlepšit a podpořit její fungování?

Zhoršení paměti? Zásadní je správný životní styl

Jakým způsobem bojovat proti zhoršení paměti? V prvé řadě se zaměřte na svůj životní styl, který zásadně změňte. Abyste podpořili správné fungování svého mozku, vyhýbejte se kouření cigaret i konzumaci alkoholu, které poškozují paměť.

Zaměřte se rovněž na pravidelný a dostatečný pitný režim. Každý den vypijte alespoň 1,5 litru čisté neperlivé vody. Díky tomu, že svůj mozek dostatečně hydratujete, bude pracovat mnohem efektivněji. Coby podpora správného fungování paměti je nezbytný také zdravý jídelníček, který je bohatý na vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny. Naordinujte si stravu plnou ovoce, zeleniny, bílkovin, celozrnných výrobků, ořechů, semínek a zdravých rostlinných olejů, které vám pomohou udržet paměť stále ve formě.

Pomohou vám bylinky na podporu paměti

Jestliže chcete účinně bojovat proti zhoršení paměti, obrátit se můžete také na sílu některých bylinek. Vyzkoušejte například asijskou bylinku gotu kola neboli pupečník asijský, která má příznivý vliv na paměť i na řadu dalších mozkových funkcí. Tato bylinka totiž obnovuje funkci mozkových buněk a nervů a navíc má pozitivní vliv na duševní zdraví.

K podpoře paměti a kognitivních funkcí můžete využít také ginkgo bilobu, které se přezdívá “mozková bylina”. Ginkgo biloba totiž zlepšuje paměť a rovněž pomáhá při poškození mozku způsobeného cévními problémy. Pokud chcete povzbudit svou paměť, obraťte se dále na jesenec (celastrus paniculatus), který se používá k uvolnění nervového napětí a zlepšení koncentrace. Někteří lidé dokonce tvrdí, že je jesenec silnější nežli ginkgo biloba.

Pokud u sebe chcete předejít zhoršení paměti, pomůže vám rovněž indická bylinka brahmi. Jak dokládají četné studie, brahmi má pozitivní vliv na paměť a řadu dalších mozkových funkcí proto, že obsahuje bakopasidy. Jde o chemické látky, které umí opravit poškozené neurony, čímž zlepšují přenos nervových impulsů.

Pravidelným pohybem a socializací proti zhoršení paměti

Jak dále předcházet zhoršení paměti? Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb. Najděte si sportovní aktivitu, která vás baví, a několikrát do týdne se jí věnujte. Fyzická aktivita zlepšuje krevní oběh, a tak podporuje přísun kyslíku a živin do mozku, což má pozitivní vliv i na paměť.

Svůj oblíbený sport nemusíte dělat sami, věnovat se mu můžete třeba rovnou s přáteli. Co se týče paměti, socializace a pravidelné chození do společnosti jsou velmi důležité. Zlepšují totiž fungování mozku a udržují jej ve stálé kondici.

Svůj mozek pravidelně stimulujte nejrůznějšími aktivitami

Aby vaše paměť perfektně fungovala, snažte se svůj mozek pravidelně zapojovat. V momentě, kdy mu neposkytnete dostatečné množství nových podnětů, může tím dojít ke zhoršení paměti.

Co mozku a vaší paměti prospívá? Například luštění křížovek a sudoku, hraní společenských a postřehových her, hraní únikových her, hraní šachů nebo počítání bez kalkulačky. Svou paměť podpoříte i tak, když se pustíte do studia nového cizího jazyka a když se budete pravidelně učit stále nové (klidně i běžné) věci.

Proti zhoršení paměti bojujte i správným spánkovým režimem

Chcete-li si udržet svou paměť v dobré kondici, také dostatečně spěte. Každý den si dopřejte 6 až 8 hodin kvalitního a nepřerušovaného spánku. Co je rovněž důležité: ve stejný čas choďte spát a ve stejný čas také vstávejte. Toto pravidlo neporušujte ani o víkendech.

REKLAMA

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*