Vysoký věk ve zdraví, co pro to udělat?

Stárnutí neovlivníme. To, co však můžeme ovlivnit, je naše zdraví. Chtěli byste se dožít vysokého věku a být stále zdraví jako rybička? Máme pro vás několik tipů, co pro to udělat.

REKLAMA

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Vysoký věk ve zdraví, co pro to udělat?
Vysoký věk ve zdraví, co pro to udělat? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vysoký věk ve zdraví je snem snad každého člověka. Aby se stal skutečností, je pro to potřeba něco udělat. A to i tehdy, pokud máte do důchodu stále ještě daleko. Pokud na svém zdraví začnete pracovat již nyní, promítne se to výrazně v budoucnu na vaší fyzické i psychické stránce.

Pro vysoký věk ve zdraví pravidelně cvičte

Pokud se chcete ve zdraví dožít vysokého věku, pravidelně se věnujte konkrétní fyzické aktivitě. Pravidelné cvičení totiž snižuje riziko onemocnění, jako jsou kardiovaskulární a cévní choroby, ale také rakovina. Pravidelný pohyb vám také pomůže k tomu, abyste zůstali déle mobilní.

Cvičení, které si vyberete a které by vás mělo bavit, vám navíc zlepší náladu, eliminuje stres, zkvalitní spánek a pomůže udržet zdraví kostí a pokožky. I ve vyšším věku se zkuste pravidelně věnovat aerobnímu cvičení. Vysoký věk ve zdraví vám zajistí svižná chůze, plavání, jízda na kole nebo tanec. Vhodná jsou pro vás také posilovací cvičení nebo tělesná aktivita, u níž procvičíte koordinaci svého těla.

Zaměřte se na to, co jíte

Pro vysoký věk ve zdraví se zaměřte i na složení svého jídelníčku. Ten by měl každý den obsahovat ovoce, zeleninu, bílkoviny v luštěninách, dále celozrnné výrobky, výrobky obohacené o vitamin D, semínka, ořechy a také zdravé tuky.

Držte se dále od rafinovaného cukru, nasycených tuků (sádla či másla), polotovarů, konzervovaných jídel či jinak zpracovaných potravin. Dále co nejméně solte, abyste udrželi svůj krevní tlak na uzdě.

Vyhýbejte se alkoholu a přestaňte kouřit

Abyste se mohli i ve vysokém věku těšit dobrému zdraví, přestaňte kouřit a vyhýbejte se alkoholu. Jak cigarety, tak alkohol podporují předčasné stárnutí a zvyšují riziko vzniku některých civilizačních onemocnění. 

Hydratujte své tělo zevnitř i zvenčí

Je-li vaším cílem vysoký věk ve zdraví, v průběhu každého dne se snažte vypít ideálně dva litry čisté neperlivé vody. Pití dostatečného množství vody vám zajistí pravidelné vyprazdňování a zlepší také vaši energetickou hladinu a fungování mozku. Dostatečná hydratace udržuje zdravější pokožku, zpomaluje její stárnutí a tvorbu vrásek.

Svou pokožku hydratujte také zvenčí pomocí pleťových a tělových krémů. Jako prevenci rakoviny kůže používejte zvlášť v letních měsících krémy s ochranným UV faktorem.

Pro vysoký věk ve zdraví se starejte také o své duševno

Snažte se být šťastní, spokojení a co nejméně podléhat stresu. I díky tomu budete žít ve vyšším věku stále kvalitním životem. Chcete-li podpořit své zdraví, nevyhledávejte samotu, ale snažte se naopak trávit volný čas se svou rodinou a přáteli. Najděte si koníčky a dělejte věci, které vás baví. Jelikož je stárnutí nevyhnutelné, naučte se přijmout svůj věk a kvůli přibývajícím létům se co nejméně stresujte.

Jak u sebe snížit stres? Začněte se věnovat relaxačním technikám. K nim patří například meditace, dechová cvičení nebo jóga.

Procvičujte své kognitivní schopnosti

I s přibývajícím věkem se snažte o to, aby byl váš mozek v dobré formě. Právě i díky tomu prožijete vysoký věk ve zdraví. Co nejvíce procvičí vaše kognitivní schopnosti? Čtěte knihy, učte se cizí jazyky, luštěte křížovky a sudoku, skládejte puzzle nebo počítejte bez kalkulačky. Činnost vašeho mozku podpoří také některé bylinky. Jde zejména o indické byliny Brahmi a Gotu Kola.

Dostatečně spěte

Pro fyzické a psychické zdraví je nezbytný také kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. Každý den zkuste naspat ideálně 6 až 8 hodin. Dostatečné množství spánku snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice, eliminuje stres, úzkostné a depresivní stavy, snižuje riziko nadváhy a obezity, zlepšuje soustředění a paměť a také si poradí se zánětem v těle.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*