Vysoký krevní tlak se dá přirozeně snížit

Krevní tlak se považuje za „normální“, pokud se jeho hodnoty podle aktuálního doporučení Evropské společnosti pro kardiologii pohybují až do 140/90, což maximální hranice. Vlivem našeho životního stylu se nám může krevní tlak vychýlit nad tyto hodnoty nebo pod ně. Všeobecně vyšší tlak představuje ve srovnání s tím nižším značnější riziko pro naše celkové zdraví.

REKLAMA

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Vysoký krevní tlak se dá přirozeně snížit.
Vysoký krevní tlak se dá přirozeně snížit. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Proto pokud se nám často a dlouhodobě hodnoty našeho tlaku drží ve vyšších hodnotách, tak je vhodné hledat příčinu. Krevní tlak a jeho změny nás totiž z dlouhodobějšího hlediska může upozorňovat na závažnější problémy ve fungování našeho těla. Nejčastěji vysoký krevní tlak je tak důležitým ukazatelem a často důsledkem našeho narušeného zdraví, jehož příčina může ležet úplně jinde.

Vysoký krevní tlak často z počátku nijak nepoznáme

Sám o sobě vysoký krevní tlak zpočátku nepůsobí žádné potíže. A protože si většina z nás krevní tlak často neměří, tak nás na jeho zvýšení mohou upozornit příznaky jako je například:

 • častá bolest hlavy v oblasti čela
 • bušení srdce a rychlý srdeční tep
 • poruchy vidění, závratě, šumění v uších
 • častá únava a nespavost
 • krvácení z nosu a nadměrné pocení
 • otoky kotníků a zhoršené dýchání

Na možnost, že nás postihne vysoký krevní tlak, bychom však měli pomyslet, pokud je naše stravování výživově nedostačující. Stejně tak, pokud šidíme i pitný režim a dostatek přirozeného pohybu.

Dalšími faktory, kterými si můžeme krevní tlak zvýšit, je dlouhodobý stres, kouření či časté a nadměrné pití kávy a alkoholu. Proto i není divu, že spíše muži jsou k vyššímu krevnímu tlaku náchylnější než ženy.

Tyto faktory všeobecně zásadně ovlivňují naše celkové zdraví. Pokud si je tedy budeme hlídat, tak si můžeme pomoci i od řady jiných zdravotních problémů, které mohou mít vysoký krevní tlak za následek.

Chia semínka prokazatelně snižují krevní tlak

Pokud tedy máme krevní tlak zvýšený, tak je důležité, abychom každý den přijímali výživově kvalitní stravu. Je potřeba se vyhýbat nutričně chudé stravě, jejíž podstatu tvoří:

 • nekvalitní živočišné i rostlinné tuky
 • rafinované cukry a umělá sladidla
 • přídatné látky zvyšující chuť na jídlo
 • produkty s nedostatečným množstvím přirozeně se vyskytujících vitamínů, minerálů, enzymů, aj.

Dlouhodobá konzumace takovéto stravy způsobuje, že se řada citlivých mechanismů v těle naruší a začnou fungovat tak, aby tělo nějakým způsobem fungovalo. Bohužel takovéto fungování jde pak na úkor celého těla a jeho negativní vliv se objeví i na cévách a krevním tlaku.

Kvalitní stravu je v případě zvýšeného tlaku vhodné doplnit o potraviny, které přirozeně napomáhají krevní tlak snižovat. Jednou z nich jsou například chia semínka. Chia semínka pomáhají tělu s energetickým hospodařením a obsahují velký podíl kvalitních nutričních látek. Dokáží tělo skvěle hydratovat a obsahují vysoké množství omega 3 mastných kyselin a antioxidantů.

Samotné antioxidanty nám v případě náročného a nezdravého životního stylu mohou velice pomoci s opětovným nastartováním správného fungování a odlehčení organismu. Jejich kvalitním zdrojem je například sušená šťáva z plodů acai.

Semi-esenciální aminokyselina L-arginin má přímou souvislost se snižováním krevního tlaku. L-arginin má pozitivní vliv na regulaci krevního tlaku díky tomu, že zvyšuje průchodnost cév a zásobování těla kyslíkem. Díky svému celkovému způsobu fungování v těle pomáhá L-arginin i při obezitě a diabetes 2. typu. Tedy opět nám pomáhá s důsledky nekvalitní stravy.

L-arginin lze užívat i jako doplněk stravy. Je ale potřeba ho užívat dle daných doporučení. Stejně tak je to i s chia semínky. Ty by neměli ve velkém konzumovat lidé, kteří mají spíše tlak nižší či užívají léky na ředění krve.

A nakonec můžeme doporučit peruánskou Caiguu, která se využívá k prevenci arteriosklerózy, neboť čistí cévy a tepny od usazenin a tím pomáhá předejít srdečním a oběhovým chorobám. A také podporuje léčbu vysokého krevního tlaku a cukrovky.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


3 Comments

 1. Dobrý den,

  píšete zde, že podle Evropské společnosti pro kardiologii se „normální“ hodnoty krevního tlaku pohybují okolo 140/90. Většina lékařů dnes tvrdí, že hodnoty nad 120/80 jsou špatně. Můžete mi říct z jakého zdroje, Evropské společnosti pro kardiologii, jste čerpala?

  Děkuji.

  • Dobrý den Zdeňku, jde zřejmě o tento dokument, z něhož vyplývá, že klasická hypertenze začíná u tlaku vyšším než je 140 na 90. Takto je to myšleno. Do těchto hodnot je to dle jejich specifikace „vysoký normální tlak“. Parádní den plný zlaté energie života přeje georg

 2. Dobrý den,zajímavé je,že v mých 40 letech jsem měla tlak 140 na90 a podle lékaře byl normlní….dnes je normál 120 na 80.Myslím,že lékaři prostě rádi předepisují léky,protože za to mají body…stejné to je i u cholesterolu,prý mám zvýšený cholesterol-mám ho pod 6.Léky jsem odmítla.Co si myslíte vy ? děkuji

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*