
Tukové buňky představují přirozenou součást našich těl. Zvlášť, když přemýšlíme o své hmotnosti a také o případném hubnutí, zajímá nás, kolik tuku vlastně v těle máme. Velmi zajímavou skutečností rovněž je, že pokud hubneme, tukové buňky z našich těl nezmizí. Výrazněji se pouze zmenší. Z jakého důvodu?
Že tukové buňky při hubnutí mizí, je omyl
Naše hmotnost se do jisté míry odvíjí jak od počtu, tak od velikosti našich tukových buněk. Když začneme přibírat na váze, v našem těle nevznikají nové tukové buňky. Do stávajících tukových buněk naše tělo ukládá nadbytečné tuky (lipidy), které aktuálně nevyužije. Právě tímto způsobem dochází ke zvětšování tukových buněk.
V případě, že hubneme, ztrácíme tuk, v důsledku čehož se tukové buňky zase zmenšují, ovšem nikdy nezmizí. Počet tukových buněk v těle se tedy hubnutím nesníží, jak si někteří lidé mylně myslí.
Počet tukových buněk se ustálí kolem 25. roku života
Od narození zhruba do 20. roku života se počet tukových buněk v lidském těle zvyšuje. V době, když člověk dosáhne zhruba 25 let, však počet tukových buněk zůstává konstantní. Nezvyšuje se tedy ani přibíráním na váze a nesnižuje se ani hubnutím.
Co když ale některé tukové buňky přirozeně odumřou? Jak uvádějí některé vědecké studie, lidské tělo je dokáže rychle nahradit. U dospělých lidí všech úrovní indexu tělesné hmotnosti se přitom v průběhu jednoho roku nahradí až 10 procent tukových buněk.
Ani v současné době si však vědci nejsou jistí tím, proč někteří lidé mají více tukových buněk nežli ostatní. Vědci dále tápou nad tím, zda lidské tělo dokáže po liposukci nahradit odstraněné tukové buňky, nebo nikoliv.
Jak vysoké procento tuku v těle je ještě zdravé
Tuk je pro naše tělo velmi důležitý. Představuje nezbytnou součást buněčných membrán. Je to místo pro ukládání energie a některých vitamínů. Více než polovina našeho mozku je také tvořena tukem. Tuk naše tělo potřebuje rovněž k produkci hormonů, které fungují jako chemické signály mezi různými typy tkání. Tuk je dále důležitým tlumičem nárazů pro naše vnitřní orgány, slouží i jako izolace před chladem (a to zvláště u kojenců).
Kdy však již tuk bývá na obtíž? V případě, že podíl tělesného tuku je u žen nad 30 procent a u mužů nad 25 procent. Tehdy tuk uložený v tukových buňkách začíná představovat zdravotní riziko a podporuje vznik některých civilizačních chorob.
Proč se tukové buňky nepřemění na svaly
K všeobecně rozšířeným mýtům patří nejen to, že když člověk hubne, snižuje se počet tukových buněk v jeho těle. Řada lidí rovněž mylně věří, že když budou zdravě jíst a pravidelně cvičit, tukové buňky přemění na svaly. Jenže, kde je pravda?
Přeměnit tukové buňky na svaly není z fyziologického hlediska možné. Z tukových buněk se zkrátka i po hubnutí nemohou stát svalové buňky, neboť se od sebe složky těchto jednotlivých typů lidských buněk výrazně liší. Je naopak přirozené, že když cvičíte a zdravě jíte, svaly se zvětšují, a tukové buňky se naopak zmenšují.
Jak snížit velikost tukových buněk a zhubnout
Odbourat tuk z tukových buněk a snížit tak jejich velikost vám pomůže zejména správné stravování. Držte se přitom principu, že každý den sníte méně kilojoulů, než které vaše tělo v průběhu dne spálí. Tímto způsobem donutíme své tělo, aby začalo používat jako „palivo“ tuky uložené v tukových buňkách.
Při hubnutí by měl být váš jídelníček nejen energeticky nižší. Je rovněž důležité, aby byl zdravý a vyvážený. Zařaďte do něj více zeleniny, ovoce, oříšků, semínek, zdravých olejů, celozrnných výrobků a luštěnin. K odbourávání přebytečných tuků vám pomůže také pravidelný pohyb i používání spalovačů tuků na přírodní bázi.
Buďte první kdo přidá komentář