Syndrom vyhoření neboli burn-out poprvé popsal v roce 1974 americký psychoanalytik Herbert J. Freudenberger. Tento syndrom je důsledkem dlouhodobého stresu v zaměstnání a je pro něj typické emoční a psychické vyčerpání. Čím se syndrom vyhoření liší od deprese nebo únavy? Vztahuje se pouze na zaměstnání. Navíc s ním přicházejí pochybnosti, zda má vaše práce ještě smysl.
Jak se syndrom vyhoření projevuje
Burn-out má hned několik fází. Od počátečního nadšení přes vystřízlivění, frustraci a apatii až po rozvinutí samotného syndromu. Nejde přitom o nemoc, ale spíš o psychický stav, který přichází velmi plíživě a postupně se na vás nabaluje. Jak poznáte, že se syndrom vyhoření týká i vás?
1. Máte problém chodit do práce
Dříve jste pro svou práci doslova dýchali, teď vám znepříjemňuje život. Máte problém ráno vstát a pak jít do svého zaměstnání. Svůj čas byste nejraději trávili jinak.
2. Ztratili jste motivaci pracovat
Syndrom vyhoření se u vás dále projevuje tak, že pracujete automaticky. V zaměstnání nemáte žádný cíl, ke kterému byste se mohli upnout. Ztratili jste motivaci a stačí vám, že za svou práci dostanete zaplaceno.
3. Syndrom vyhoření může za to, že jste v práci velmi nervózní
Ztratili jste svůj vnitřní klid. Při výkonu práce jste velmi nervózní až vznětliví. Máte pocit, že cokoliv, co má spojitost s vaším zaměstnáním, vám ničí život.
4. Kvůli nadměrnému stresu býváte často nemocní
Stres, který zažíváte každý den v práci, má na vaše celkové zdraví velmi neblahý dopad. V důsledku něho býváte často nemocní. A i když jste zdraví, vlivem nahromaděného stresu nedokážete ve svém volném čase dostatečně relaxovat, protože stále myslíte na pracovní problémy.
Koho postihuje syndrom vyhoření nejčastěji? Burn-out se velmi často týká profesí, které pracují s lidmi. Jde o zdravotníky, učitele, sociální pracovníky, právníky, manažery, telefonní operátory, úředníky, policisty nebo podnikatele.
Jak zvládnout syndrom vyhoření
Máte pocit, že jsou vám výše popsané příznaky dobře známé? V tom případě se sebou ihned něco udělejte, dokud je čas. Jakým způsobem se tedy můžete proti syndromu vyhoření bránit?
Naučte se relaxovat
Zaměstnání by nemělo být vaší hlavní prioritou. Věnujte energii své rodině, přátelům a zálibám. Naučte se odpočívat, relaxovat, ale i déle spát. Začněte dělat takové činnosti, při kterých nemusíte myslet hlavou. Pomůže vám nejen sport, ale i rukodělné práce nebo práce na zahradě.
Zorganizujte si práci jinak, případně ji změňte
Jak syndrom vyhoření dále ukočírujete? Důslednou změnou postoje ke svému zaměstnání. Na problémy v práci se začněte dívat s nadhledem a nepouštějte je příliš k tělu. Ke vztahu k nadřízeným buďte asertivní a naučte se říkat ne.
V práci přestaňte trávit přesčasy, po oficiálním konci pracovní doby se věnujte něčemu příjemnému. Rozhodně nepracujte o víkendu. Bude-li to váš psychický stav vyžadovat, svou práci změňte. S klidem přejděte i do jiného oboru.
Syndrom vyhoření překonáte i díky bylinkám a čínským houbám
Syndrom vyhoření vám pomůže překonat také síla přírody. Z apatického stavu vás vyvede houba cordyceps neboli housenice čínská, která ve vás probudí ztracenou energii. Extrakt z této houby, hojně užívané v čínské medicíně, vás nabudí a částečně vám navrátí motivaci pracovat.
Také vám pomůže eleuterokok neboli čertův kořen, který zvýší odolnost vašeho těla vůči stresu. Vnitřní napětí ve vás uvolní kozlík lékařský, třezalka tečkovaná nebo meduňka lékařská, které přispějí k vaší celkové psychické pohodě a spokojenosti. Využít můžete i Bachovy esence. S dlouhodobým stresem bývá spojený i podrážděný zažívací trakt. V tom případě vám přijdou vhod také ostropestřec mariánský, schizandra čínská nebo měsíček lékařský.
Buďte první kdo přidá komentář