Syndrom vyhoření přichází plíživě, jak se mu bránit?

Nadšení, vystřízlivění, frustrace a apatie. Právě jsme popsali celkem fáze syndromu vyhoření, který vás může potkat, ať už děláte kteroukoliv práci. Víte, jak tomuto syndromu předejít a jak jej případně zvládnout?

REKLAMA

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč


Syndrom vyhoření přichází plíživě, jak se mu bránit?
Syndrom vyhoření přichází plíživě, jak se mu bránit? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Syndrom vyhoření neboli burn-out poprvé popsal v roce 1974 americký psychoanalytik Herbert J. Freudenberger. Tento syndrom je důsledkem dlouhodobého stresu v zaměstnání a je pro něj typické emoční a psychické vyčerpání. Čím se syndrom vyhoření liší od deprese nebo únavy? Vztahuje se pouze na zaměstnání. Navíc s ním přicházejí pochybnosti, zda má vaše práce ještě smysl.

REKLAMA
cordyceps forte new - Syndrom vyhoření přichází plíživě, jak se mu bránit?

Jak se syndrom vyhoření projevuje

Burn-out má hned několik fází. Od počátečního nadšení přes vystřízlivění, frustraci a apatii až po rozvinutí samotného syndromu. Nejde přitom o nemoc, ale spíš o psychický stav, který přichází velmi plíživě a postupně se na vás nabaluje. Jak poznáte, že se syndrom vyhoření týká i vás?

1. Máte problém chodit do práce

Dříve jste pro svou práci doslova dýchali, teď vám znepříjemňuje život. Máte problém ráno vstát a pak jít do svého zaměstnání. Svůj čas byste nejraději trávili jinak.

2. Ztratili jste motivaci pracovat

Syndrom vyhoření se u vás dále projevuje tak, že pracujete automaticky. V zaměstnání nemáte žádný cíl, ke kterému byste se mohli upnout. Ztratili jste motivaci a stačí vám, že za svou práci dostanete zaplaceno.

3. Syndrom vyhoření může za to, že jste v práci velmi nervózní

Ztratili jste svůj vnitřní klid. Při výkonu práce jste velmi nervózní až vznětliví. Máte pocit, že cokoliv, co má spojitost s vaším zaměstnáním, vám ničí život.

4. Kvůli nadměrnému stresu býváte často nemocní

Stres, který zažíváte každý den v práci, má na vaše celkové zdraví velmi neblahý dopad. V důsledku něho býváte často nemocní. A i když jste zdraví, vlivem nahromaděného stresu nedokážete ve svém volném čase dostatečně relaxovat, protože stále myslíte na pracovní problémy.

Koho postihuje syndrom vyhoření nejčastěji? Burn-out se velmi často týká profesí, které pracují s lidmi. Jde o zdravotníky, učitele, sociální pracovníky, právníky, manažery, telefonní operátory, úředníky, policisty nebo podnikatele.

Jak zvládnout syndrom vyhoření

Máte pocit, že jsou vám výše popsané příznaky dobře známé? V tom případě se sebou ihned něco udělejte, dokud je čas. Jakým způsobem se tedy můžete proti syndromu vyhoření bránit?

Naučte se relaxovat

Zaměstnání by nemělo být vaší hlavní prioritou. Věnujte energii své rodině, přátelům a zálibám. Naučte se odpočívat, relaxovat, ale i déle spát. Začněte dělat takové činnosti, při kterých nemusíte myslet hlavou. Pomůže vám nejen sport, ale i rukodělné práce nebo práce na zahradě.

Zorganizujte si práci jinak, případně ji změňte

Jak syndrom vyhoření dále ukočírujete? Důslednou změnou postoje ke svému zaměstnání. Na problémy v práci se začněte dívat s nadhledem a nepouštějte je příliš k tělu. Ke vztahu k nadřízeným buďte asertivní a naučte se říkat ne. 

V práci přestaňte trávit přesčasy, po oficiálním konci pracovní doby se věnujte něčemu příjemnému. Rozhodně nepracujte o víkendu. Bude-li to váš psychický stav vyžadovat, svou práci změňte. S klidem přejděte i do jiného oboru.

Syndrom vyhoření překonáte i díky bylinkám a čínským houbám

Syndrom vyhoření vám pomůže překonat také síla přírody. Z apatického stavu vás vyvede houba cordyceps neboli housenice čínská, která ve vás probudí ztracenou energii. Extrakt z této houby, hojně užívané v čínské medicíně, vás nabudí a částečně vám navrátí motivaci pracovat.

Také vám pomůže eleuterokok neboli čertův kořen, který zvýší odolnost vašeho těla vůči stresu. Vnitřní napětí ve vás uvolní kozlík lékařský, třezalka tečkovaná nebo meduňka lékařská, které přispějí k vaší celkové psychické pohodě a spokojenosti. Využít můžete i Bachovy esence. S dlouhodobým stresem bývá spojený i podrážděný zažívací trakt. V tom případě vám přijdou vhod také ostropestřec mariánský, schizandra čínská nebo měsíček lékařský.

REKLAMA

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*