Střevní mikrobiom ovlivňuje vaši imunitu

V lidských střevech sídlí až tisícovka kmenů mikroorganismů. Pokud je tento střevní mikrobiom v rovnováze, příznivě působí na fungování našeho imunitního systému. Co ale dělat, když je v nerovnovážném stavu a neblaze ovlivňuje naše zdraví?

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč


Střevní mikrobiom ovlivňuje vaši imunitu.
Střevní mikrobiom ovlivňuje vaši imunitu. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Střevní mikrobiom neboli střevní mikroflóra je dynamickým souborem mikroorganismů, které žijí v trávicím ústrojí člověka, konkrétně ve střevech. Mikrobiom se v lidských střevech neustále obměňuje, a to v závislosti na věku, genetických faktorech, životním stylu, konzumaci léků nebo zeměpisné poloze.

Střevní mikrobiom a imunita

V lidských střevech žije až tisíc kmenů mikroorganismů. Převažují bakterie, součástí střevní mikroflóry jsou i houby, prvoci nebo viry. Střevní mikrobiom má s lidským tělem symbiotický vztah, hraje tak důležitou roli v regulaci tělesných procesů od infekcí až po úzkost nebo spánek. Stav střevní mikroflóry má výrazný dopad také na naši imunitu.

Střevní mikrobiom tedy ovlivňuje fungování celého těla, včetně imunitního systému. Toto střevní osídlení se tvoří přibližně kolem druhého roku života a přetrvává do dospělosti. Co má vliv na jeho složení a tedy i na imunitu? V prvé řadě jde o způsob porodu, protože po přirozeném porodu dochází k odlišnému osídlení střev mikrobiomem nežli po císařském řezu. Podstatné rovněž je, zda je dítě kojené, nebo ne. 

Neblahý vliv na stav střevního mikrobiomu má zbytečné podávání antibiotik, nadměrná posedlost čistotou, nezdravá strava, alkohol, stres, kouření i nedostatek pohybu.

Hodné a zlé bakterie ve střevech

Bakterie, které jsou součástí střevního mikrobiomu, nám prospívají, mnohdy však mohou také uškodit. Pokud je střevní mikrobiom v rovnováze, má příznivý vliv na fungování celého organismu a tím pádem také imunity.

Ke zdraví prospěšnému střevnímu mikrobiomu, který podporuje imunitní systém, patří zejména rody bakterií Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus. Jde o bakterie, které tlumí množení patogenních bakterií, fermentují vlákninu, usnadňují vstřebávání živin, blokují prekarcinogeny, neutralizují toxiny a produkují ve střevě vitaminy B1, B2, B12, K a kyselinu listovou. 

Které mikroorganismy jsou ve střevním mikrobiomu naopak nežádoucí? Jde především o rody Pseudomonas aeruginosa, Proteus, Staphylococcus aureus, Clostridia a Candida albicans. Tyto mikroorganismy podporují hnilobné procesy i přeměnu prekarcinogenů na karcinogeny nebo nastolují zásadité či neutrální prostředí ve střevech.

V případě nerovnovážného stavu střevního mikrobiomu, a tedy nadměrné přítomnosti nežádoucích mikroorgasmů ve střevech, vědci prokázali spojitost se vznikem některých onemocnění, jako jsou chronické střevní záněty (např. Crohnova choroba či ulcerózní kolitida) nebo diabetes. Střevní nerovnováha může v těle spustit i chronický zánět, který je důvodem rozvoje celá řady chronických nemocí. A to například atopického ekzému, celiakie, roztroušené sklerózy, artritidy nebo alergie.

Podle čeho poznáte, že je váš střevní mikrobiom v nerovnováze

  • Trápí vás časté nadýmání.
  • Jste chronicky unavení.
  • Máte zácpu, nebo naopak průjem.
  • Pálí vás žáha nebo vás trápí reflux žaludku.
  • Trpíte velmi silnými a častými bolestmi hlavy.
  • Často máte úzkostné stavy.

Vraťte svůj mikrobiom do rovnovážného stavu: Jak na to?

Na složení střevního mikrobiomu má velký podíl strava. Proto se v prvé řadě zaměřte na ni. Co by měl váš jídelníček, kterým podpoříte správné složení střevního mikroflóry, obsahovat? Posilněte své trávicí ústrojí stravou bohatou na probiotika, která podpoří správné fungování vaší střevní mikroflóry. Do svého jídelníčku zařaďte miso, kysané zelí, tempeh, kimchi, kombuchu, kysané zelí, nebo rostlinný jogurt s živými bakteriálními kulturami. Jezte také dostatečné množství čerstvé zeleniny.

Co je dále důležité, ze svého jídelníčku vyřaďte bílý cukr a průmyslově upravované potraviny jako polotovary či konzervovaná jídla. Vyhýbejte se rovněž pokrmům s aditivy. 

Jak dále posílit svůj střevní mikrobiom

  • Pobývejte často v přírodě, mikrobiální pestrost vám zajistí i častější styk se zvířaty.
  • Nepoužívejte nadbytečně tělovou kosmetiku. Nebuďte tolik posedlí čistotou, a to i ve své domácnosti.
  • Snažte se co nejméně stresovat.
  • Přestaňte konzumovat alkohol a kouřit.
REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*