Střeva jsou základem naší imunity

Střeva patří k důležitým částem lidského těla. Kromě toho, že jsou tenké a tlusté střevo součástí trávicího a vylučovacího ústrojí, obsahují biliony zdraví prospěšných mikroorganismů, které ovlivňují imunitní systém. Jak se o střeva starat, abyste podpořili správné fungování imunity?

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč


Střeva jsou základem naší imunity.
Střeva jsou základem naší imunity. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Střeva ukrývají tisíce kmenů mikroorganismů. Jde převážně o bakterie. V tlustém a tenkém střevě však žijí i viry, houby nebo prvoci. Tyto mikroorgasmy tvoří dohromady střevní mikroflóru, jejíž stav výrazně ovlivňuje fungování celého těla, včetně imunitního systému.

Zdravá střeva zaručují silnou imunitu

Co se týče střevní mikroflóry, nejdůležitější funkci v ní plní zdraví prospěšné bakterie. Střeva obsahují více než 100 bilionů z nich. Pro srovnání, je to mnohem více, než má lidské tělo buněk. Masa bakterií ve střevech výrazně ovlivňuje fungování imunitního systému. Nejpříznivěji na imunitu působí zejména rody bakterií Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus. Tyto bakterie brání množení patogenních bakterií, podporují vstřebání živin, fermentují vlákninu a vytvářejí ve střevě kyselinu listovou a vitaminy B1, B2 a B12. Rovněž blokují prekarcinogeny a neutralizují toxiny.

Vědci pohlížejí na střevní mikroflóru rovněž jako na “druhý mozek”, který pomocí rozsáhlé sítě neuronů komunikuje a spolupracuje s mozkem umístěným v lebce. Střeva a střevní mikroflóra tak představují součást obousměrného komunikačního kanálu mikroflóra – střevo – mozek, který je spolu propojený nejen prostřednictvím imunitních drah, ale také prostřednictvím drah nervových, endokrinních a metabolických.

Co může způsobit nerovnovážný stav střevní mikroflóry

Co se stane při nerovnovážném stavu střevní mikroflóry? V prvé řadě může dojí k oslabení či poruchám imunitního systému. Tento nerovnovážný stav však má dle vědeckých výzkumů za následek i rozvoj některých onemocnění. Jde například o poruchy autistického centra, celiakii, atopický ekzém, alergii, chronický únavový syndrom, roztroušenou sklerózu nebo Alzheimerovu či Parkinsonovu chorobu.

Vědci rovněž poukazují na to, že správně fungující střeva by měly obsahovat bakterie, které produkují dostatečné množství hormonu štěstí serotoninu. Co když je střevní mikroflóra v nerovnovážném stavu? Člověk se vystavuje kolísání nálady a také úzkostným či depresivním stavům.

Co dělat, aby střeva fungovala správně

Jak na správně fungující střeva? Stav vaší střevní mikroflóry se odvíjí od vašich genetických předpokladů, věku, zeměpisné polohy či životního stylu. Jelikož se střevní mikroflóra vytváří kolem druhého roku života, je také velmi důležité vědět, zda jste byli v raném dětství kojeni.

Čím naopak střeva trpí? Užíváním některých léků a antibiotik, kouřením, pitím alkoholu či nezdravou stravou. Za nepříznivý stav střevní mikroflóry často může i nedostatek pohybu nebo nadměrné dbaní na čistotu. Které mikroorganismy jsou ve střevech nežádoucí? Jedná se zejména o rody Pseudomonas aeruginosa, Proteus, Staphylococcus aureus, Clostridia a Candida albicans. Tyto organismy umožňují přeměnu prekarcinogenů na karcinogeny, podporují hnilobné procesy nebo nebo ve střevech vytvářejí zásadité prostředí.

Potraviny a doplňky pro zdravá střeva

Jak poznáte, že vaše střeva nejsou v pořádku? Pokud trpíte chronickou únavou, úzkostmi či bolestí hlavy, trápí vás nadýmání, pálení žáhy, dlouhodobá zácpa, či naopak průjem, vyplatí se vám zpozornět.

Svá střeva můžete vrátit do pořádku zejména úpravou jídelníčku. Tím, že dostanete svou střevní mikroflóru do rovnováhy, posílíte i fungování svého imunitního systému. Stav svých střev zlepšíte stravou bohatou na probiotika. Součástí vašeho jídelníčku by tedy mělo být kysané zelí, korejská nakládaná zelenina kimchi, fermentovaný výrobek ze sójových bobů tempeh, kvašená japonská specialita miso, dále kumbucha nebo rostlinný jogurt s živými bakteriálními kulturami.

Je rovněž důležité, abyste jedli dostatečné množství čerstvé zeleniny, vyřadili ze svého jídelníčku rafinovaný cukr a průmyslově upravená jídla. Vhodné pro vás nejsou ani pokrmy s aditivy. Svá střeva posílíte i tím, že přestanete kouřit a pít alkoholu a budete se co nejméně stresovat.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*