
Stres z práce je záležitostí snad každého z nás. Každé zaměstnání může mít stresující prvky – i když vás to, čemu se věnujete, nesmírně baví. Krátkodobý pracovní stres, který se týká například dodržení termínu nebo splnění těžkého úkolu, je poměrně běžnou záležitostí. Jestli ale v práci zažíváte dlouhodobý stres, zpozorněte. Může přerůst v chronický problém, který bude mít negativní vliv na vaše fyzické i psychické zdraví.
Stres z práce a jeho nejčastější příčiny
Jaké jsou nejčastější stresory na pracovišti? Jde zejména o nízký plat, nadměrnou pracovní zátěž, nepříjemný pracovní kolektiv nebo nesoulad s vedením. Ve vašem zaměstnání vás může stresovat i to, pokud máte málo příležitostí k růstu či postupu, děláte práci, která vás nebaví, nebo máte za svou práci obrovskou odpovědnost.
Jestli stres z práce nevymizí ani tehdy, když se vrátíte domů a nad svým zaměstnáním stále přemýšlíte, je to velký problém. Stresující pracovní prostředí u vás totiž může v dlouhodobém měřítku vyvolat spoustu zdravotních potíží.
Jak se dlouhodobý pracovní stres projevuje
Jakým způsobem poznáte, že se stres z práce týká i vás? Hledejte u sebe následující příznaky.
- Bolest hlavy
- Problémy se spánkem
- Špatné soustředění
- Úzkostné stavy
- Žaludeční nevolnost (zejména po ránu)
- Vznětlivost
- Nespokojenost v zaměstnání
- Nízká pracovní morálka
Neustálý pracovní stres často přeroste v chronickou verzi stresu, která může vést k dlouhodobým zdravotním problémům. Dlouhodobým stresem v práci si tak koledujete o vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, deprese, nadváhu až obezitu, problémy se zády nebo oslabenou imunitu.
Co dělat, aby vám stres z práce neškodil
Pokud nechcete, aby vás pracovní stres zcela zválcoval, zkuste jej v prvé řadě ve svém zaměstnání snížit tím, že se začnete chovat asertivně. Nebojte se také říkat “ne”, jestli je to oprávněné. Nepřetěžujte se. Jestliže si naberete příliš mnoho úkolů nebo kývnete na šibeniční termíny, jdete stresu naproti.
Vytvořte si seznam svých úkolů a termínů podle toho, co je naléhavé a nejdůležitější. Udělejte si denní nebo týdenní plánovač úkolů a snažte se dodržet termín. Dělejte jednu věc po druhé a snažte se na ni soustředit.
Své pracovní úkoly neodkládejte. Pokud máte pocit, že se na vás kupí, zkuste je delegovat na někoho dalšího. Požádejte tedy svého spolupracovníka, aby převzal úkol za vás.
Co je nejdůležitější? Uvědomte si, co vás v zaměstnání nejvíce stresuje. Zkuste k tomuto stresoru přistoupit tak, aby vám již dále více neškodil.
Tipy, jak odbourat stres z práce
✔ Od svého zaměstnání se zkuste ve svém volném čase zcela odpojit. Nekontrolujte pracovní e-maily, ani nepoužívejte pracovní telefon.
✔ Ve volném čase si najděte čas na zábavu a relaxaci sami se sebou, ale také se svou rodinou a přáteli.
✔ Stres z práce pomohou odbourat také bylinky proti stresu. Vyzkoušejte ašvagandu, která zvýší odolnost vašeho těla proti stresu. Jste-li vystavení nadměrnému pracovnímu stresu a máte pocit, že jste přepracovaní, ašvaganda vás zbaví únavy a dobije vás energií. Stres výborně odbourává také kava kava, která má uklidňující účinky a která pomáhá při nervozitě, úzkostech a nespavosti. Dalšími výbornými bylinkami proti stresu jsou levandule lékařská, meduňka lékařská a kozlík lékařský. Dokážou zklidnit váš nervový systém a navodit pocit relaxace.
✔ Udělejte si čas na dobití. Abyste se vyhnuli negativním účinkům chronického stresu a syndromu vyhoření, pravidelná dovolená je pro vás základ. Dobíjet baterky se snažte také o víkendech.
✔ Cvičte dechové a relaxační techniky, které odbourávají stres. Skvělá je například jóga.
✔ Každý den vyrazte do přírody alespoň na 30-ti minutovou procházku. Dvakrát až třikrát do týdne se můžete věnovat také silovému cvičení nebo běhu. Tyto sporty jsou výborné na odbourání stresu z práce.
Buďte první kdo přidá komentář