Střední věk je startem pro zdravotní potíže

Jakmile překročíte čtyřicítku, měli byste svému zdraví začít věnovat zvláštní péči. Ačkoliv se traduje, že člověk ve středním věku, tedy mezi čtyřicítkou a padesátkou, je na vrcholu svých fyzických a duševních sil, není to tak. Které zdravotní potíže jsou tedy ve středním věku nejčastější a jak proti nim bojovat?

REKLAMA

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč


Střední věk je startem pro zdravotní potíže.
Střední věk je startem pro zdravotní potíže. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Střední věk a hormonální změny

Střední věk je jak u žen, tak u mužů doprovázený zejména výraznými hormonálními změnami. V jejich tělech klesá produkce pohlavních hormonů, což s sebou přináší spoustu potíží. A nejedná se pouze o omezení rozmnožovací funkce. Jak se projevuje střední věk u dámského pokolení? Klesající hladina pohlavního hormonu estrogenu má u žen za následek nástup menopauzy, což pro ně představuje vyšší riziko řídnutí kostí, srdečních a cévních chorob, ale i psychických problémů.

Při menopauze ženy ocení zejména užívání červeného jetele. Vhodná je pro ně rovněž maca peruánská. Obě bylinky jsou výborným zdrojem fytoestrogenu, který blahodárně ovlivňuje ženský hormonální systém a zmírňuje dopad menopauzy na ženské tělo.

Střední věk a s ním související klesající hladina testosteronu má u mužů za následek úbytek svalové hmoty a také snížení sexuálního libida. Hormonální rovnováhu ve středním věku mužů zajistí zejména kotvičník zemní, který pozitivně působí jak na hormonální aktivitu, tak na reprodukční systém. V kombinaci s intenzivním cvičením kotvičník dále napomůže k nárůstu svalové hmoty. Co se týče sexuálního libida, mužům ve středním věku v tomto směru velmi pomůže škornice šípolistá. Tato rostlina, jíž se přezdívá „bylina prostopášného kozla“, působí jako přírodní viagra.

Zpomalení metabolismu a nárůst váhy

V souvislosti s hormonálními změnami, jež jsou pro střední věk typické, dochází jak u žen, tak u mužů také k postupnému zpomalování metabolismu. To s sebou přirozeně nese výrazné přibývání na váze. Tuto skutečnost ještě umocňují první kloubní problémy, zhoršující se pohyblivost a snížení fyzické výkonnosti.

S opětovným zrychlením metabolismu, a tedy i s hubnutím, ženám i mužům ve středním věku pomohou zejména bylinky. A to například guarana, cesmína paraguayská, ibišek, goji a chia semínka.

Střední věk a deprese jdou ruku v ruce

Střední věk mezi čtyřicítkou a padesátkou spoustu lidí dohání k depresivním stavům. Mládí už je dávno za nimi a do důchodu mají ještě daleko. Lidé ve středním věku často balancují nad svým životem. Mnohdy mají pocit, že si už nestihnou splnit vše, co si naplánovali a vysnili. Bývají se svým dosavadním životem velmi nespokojení a právě tehdy se dostávají do krize středního věku.

Střední věk je totiž nejen výrazným zvratem, který se týká fyzické stránky. Mnohem častěji dokáže ovlivnit psychiku. Ženy a muži mezi čtyřicítkou a padesátkou velmi často propadají depresím. Anebo začnou takzvaně bláznit a nabírat druhou mízu. Muži středního věku si tak mnohdy pořizují o mnoho let mladší milenky, ženy ve středním věku zase častěji propadají plastickým operacím. Často však ve vyšší míře sáhnou i po alkoholu.

Střední věk je proto obdobím, v němž byste si měli uvědomit, že je pro vás důležitá nejen péče o tělo, ale také o duši. Celkově byste tedy měli přehodnotit svůj životní styl a zaměřit se zejména na lehký a vyvážený jídelníček, intenzivní a pravidelný pohyb, dušení hygienu a delší a kvalitní spánek. Přinášíme vám několik základních doporučení.

  1. Hlídejte si svou váhu

Když přijde střední věk, měli byste si v prvé řadě začít více hlídat svou váhu. Začněte si dávat menší porce jídla. Naordinujte si odlehčený jídelníček plný ovoce, zeleniny, ořechů, celozrnných výrobků, luštěnin či semen, který zaručí, že nebudete přibývat na váze. Do budoucna díky svému přístupu snížíte riziko vysokého tlaku či cholesterolu, z nichž vyplývají například srdeční či cévní choroby.

  1. Pravidelně se hýbejte, střední věk si to žádá

Začněte se několikrát do týdne pravidelně věnovat intenzivní fyzické činnosti. Každý den si dopřejte alespoň půlhodinovou procházku přírodou.

  1. Dostatečně a vydatně spěte

Střední věk s sebou nese také zvýšenou potřebu spánku. Tomu, co po vás vaše tělo žádá, se rozhodně nebraňte. Spěte alespoň šest až osm hodin denně. Kvalitní a vyvážený spánek bude mít blahodárný dopad na vaše fyzické i psychické zdraví.

  1. Střední věk bez psychických potíží? Pomůže duševní hygiena

Nesmírně důležitá je pro vás rovněž dušení hygiena. Pokud je to možné, vyhýbejte se stresovým situacím. Cítíte-li vnitřní neklid nebo jste-li podráždění, obraťte se na sílu bylinek. Do psychické pohody se dostanete například pomocí meduňkového čaje. Pomůže vám i třezalka tečkovaná. Tyto bylinky však mezi sebou nikdy nekombinujte. Váš aktuální psychický stav a náladu rovněž pozitivně ovlivní L-tryptofan.

REKLAMA

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*