Strava je zdravá, pokud z ní vypustíme…

Strava je pro některé příjemnou záležitostí, ale pro většinu je to každodenní nutnost. Narodili jsme se tak, že naše tělo je nastaveno na život. Strava je jedním ze způsobů, jak si život udržujeme, jak ho poznáváme a poznáváme i sebe.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč


Strava je zdravá, pokud z ní vypustíme...
Strava je zdravá, pokud z ní vypustíme... foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Strava se však díky každodenním povinnostem dostala na vedlejší kolej. Tím jsme však na vedlejší kolej odsunuli i sami sebe. Strava již není příjemnou záležitostí každého dne, ale je to jistá povinnost, otrava a něco, co nás zdržuje od pro nás důležitějších činností.

Strava bez stresu a spěchu

Dopřát si dostatečný klid na jídlo je přitom klíčové. Jedině tehdy se potenciálně zdravá potrava může zdravou opravdu stát. Při konzumaci jakéhokoliv jídla ve stresu a spěchu nedáváme tělu potřebný prostor, který potřebuje pro vstřebání stravy. Tělo je ve stresu nastaveno na primární obranu a nikoliv na příjem, růst a regeneraci.

Lehce tak dojde k omezenému příjmu potravy či zbytečnému přejídání se. To se odrazí i na trávení, které bude nedostatečné. Pro tělo je pak takováto konzumace spíše zátěží, která vede k únavě a rychlejšímu vyčerpání.

S tím se zároveň zvyšuje i tendence vzít si nějaký stimulant. Třeba i pouze v podobě sladkosti s rafinovaným cukrem. Pomalu se tak člověk dostává do bludného kruhu, který koketuje se závislostí na cukru a do budoucna rozhozeným energetickým metabolismem těla. Zmírnit stres a jeho účinky je tedy klíčové.

Pravidelný a klidný přísun potravy je krokem ke zdraví, ke konstantní váze, k dobré náladě a mnohému dalšímu. Správná konzumace jídla je jistým druhem meditace. Jíst v kruhu lidí nám může pomoci jíst pomalu, protože jídlo můžeme proložit příjemnou konverzací.

Pomalé pojídání dává čas tělu poznat, zda už je syté či nikoliv. Strava, kdy nejdříve budeme pít a jíst potraviny, které nastartují naše trávení, nám pomáhá tělo udržovat ve zdravé kondici. Proto i jídla o více chodech a malých porcí jsou lepší než jídla nárazová.

Zbavte se ve stravě všeho navíc

K tomu, aby člověk mohl naslouchat tělu a jeho přirozenosti však nesmí dovolit, aby ho konzumace nějaké potraviny učinila závislým či ho nějak omámila. To se však stane, když budeme konzumovat příliš upravené potraviny. Proto při nákupu jakékoliv potraviny sledujte složení.

Pokud bude na obalu napsáno více jak 5 položek a budou mít nesrozumitelné názvy, tak raději tento produkt oželte. Věřte, že se vám to vyplatí. A čas, který na začátku investujete do pečlivějšího výběru vám přinese ovoce v podobě fyzicky i duševně spokojeného těla.

S konzumací vysokého množství přidaného a rafinovaného cukru, glutamátu sodného, bílé mouky, a jiných upravených látek a dochucovadel, dochází k matení přirozených smyslů těla a jeho chutí. Jíme pak přespříliš, protože mozek dostane falešný signál.

Jíme pak čím dál více potraviny, které jsou prázdné. Tělo přetěžujeme neustálou konzumací a vysilujeme nedostatečným přísunem potřebných živin. Stáváme se opět závislí a zacyklení.

Instantní jídla jsou jen náhražkou

Čím méně jíte předem nějak předpřipravená jídla, tzv. polotovary, jakákoliv rychle upravená jídla, většinou pomocí smažení či mikrovlnné trouby, tak si zvyšujete šanci na to, že jíte zdravě.

Nestandardně upravená jídla vydrží dlouho, ale platíme za ně vysokou daň. Základ je udržovat si život a ten máme tehdy, když máme živé tělo a živou stravu upravenou způsoby, které zvyšují její přínos pro tělo a harmonizují ho. A tak je potřeba konzumovat především stravu:

  1. syrovou – především vhodné druhy ovoce a zeleniny
  2. vařenou – je zbavena toxických, těžce stravitelných látek a zdrojem velkého množství energie
  3. fermentovanou – obsahuje vysoké množství enzymů, vitamínů a laktobacilů, které pomáhají s trávením
  4. sušenou na slunci – pro rychlé získání koncentrované energie z malého množství potravy, sušení na slunci dává potravě hodnotu navíc
  5. naklíčenou – opět se jedná o potravu vysoce bohatou na řadu vitamínů a enzymů

Je důležité naučit se, kdy a kterou stravu, v jakém poměru a kombinaci jíst. Ale nejíst určitě stravu extrudovanou, homogenizovanou, rafinovanou, instantní, a podobně jinak upravenou.

Takováto strava přináší výhody těm, kdo ji prodávají. Ale určitě ne jejím konzumentům a obzvláště, když ji jí pravidelně a jí minimum průmyslově nezpracované stravy.

Je pravda, že v dnešní znečištěné a průmyslové době, je těžké najít potraviny, které by byly zcela v pořádku. Ale určitě existuje kvalitní výběr, který když doplníme o správně zvolené doplňky může pomoci tělu, abychom jej zbytečně nepřetěžovali.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*