Sedm důvodů, proč je káva prospěšná zdraví

V posledních desetiletích vědci neustále zkoumali účinky kávy na fungování lidského těla. Jejich výsledky často ukázaly, že káva podporuje naše zdraví. Zpracovali jsme pro vás sedm důvodů, proč tomu tak je.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Káva nás může udělat chytřejší

Káva není jen o tom, abychom zůstali vzhůru. Může nás učinit mnohem inteligentnější. Aktivní substancí kávy je kofein, což je stimulant a zároveň nejčastěji užívanou psychoaktivní látkou na světě.

Primární funkcí kofeinu v našem mozku je blokování účinků inhibičního neurotransmiteru zvané adenosin. Blokováním adenosinu kofein ve skutečnosti zvyšuje počet neuronů v mozku, čímž zároveň dojde k uvolňování dalších neurotransmiterů, jako je dopamin a norepinefrinu.

Dopamin je chemická látka ze skupiny katecholaminů, která přirozeně vzniká v mozku obratlovců, ale i v nervové soustavě většiny bezobratlých živočichů. Dopamin funguje jako neuropřenašeč, který v jistých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, jiné poruchy dopaminového systému se dávají do souvislosti se vznikem schizofrenie či bipolární afektivní poruchy.

Funkcí noradrenalinu je umožnit krátkodobě v organizmu zvýšenou aktivitu. Urychluje srdeční tep, zvyšuje rozklad glykogenu (zásobního cukru) na monosacharidy, ale také roztahuje cévy v kosterních svalech a zvyšuje tak jejich okysličování.

Mnohé kontrolované studie zkoumaly účinky kofeinu na mozek. Z jejich zjištění vyplývá, že kofein může zlepšit náladu, reakční dobu, paměť, bdělost a obecné rozpoznávací funkce.

Káva může pomoci spalování tuků, zlepšuje fyzickou výkonnost

Existuje velmi dobrý důvod, proč najdete kofein ve většině komerčních přípravků na spalování tuků. Kofein, částečně kvůli jeho stimulačního účinku na centrální nervový systém, zrychluje metabolismus a zvyšuje oxidaci mastných kyselin.

Kofein může rovněž zlepšit sportovní výkon za pomocí hned několika mechanismů, včetně uvolnění mastných kyselin z tukové tkáně. Ve dvou samostatných studiích se zjistilo, že kofein může zlepšit sportovní výkon až o 11-12%.

Káva může být výrazně snížit riziko cukrovky typu II

Diabetes typu II je civilizační onemocnění, které dosáhlo epidemických rozměrů poté, co se rozrostlo 10-krát za několik desítek let. V současnosti postihuje asi 300 milionů lidí na světě.

Tuto nemoc nemoc charakterizují vysoké hladiny glukózy v krvi v důsledku žádné reakce těla na inzulín nebo absolutní neschopnost inzulín vůbec produkovat.

V pozorovacích studiích se prokázalo, že káva byla opakovaně spojena s nižším rizikem diabetu, a sice v rozmezí od 23% až do 67%.

Z 18 studií s celkem 457 922 účastníků vyplynulo, že každý další šálek kávy denně snižuje riziko vzniku cukrovky o 7%. Platí tedy, že čím více kávy lidé pili, tím nižší riziko cukrovky.

Káva může snížit riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby

Kromě toho, že vás káva udělá chytřejším v krátkodobém horizontu, zároveň může chránit váš mozek ve stáří. Alzheimerova choroba je nejčastějším neurodegenerativním onemocněním na světě a nejčastější příčinou demence.

V dlouhodobém výzkumu se dospělo k závěru, že konzumenti kávy mají až o 60% nižší riziko Alzheimerovy choroby a demence.

Parkinsonova nemoc je druhou nejčastější neurodegenerativní nemocí, která se vyznačuje úmrtností dopamin generujících neuronů v mozku. Káva může snížit riziko Parkinsonovy choroby od 32 až do 60%.

Káva může velmi prospívat našim játrům

Játra vykonávají stovky životně důležitých funkcí v těle. Jsou velmi citlivá například na nadměrnou konzumaci alkoholu a fruktózy. Cirhóza je konečné stádium poškození jater, způsobeného onemocnění jako je alkoholismus a žloutenka, kdy se jaterní tkáň do značné míry změnila na zjizvenou.

Četné studie prokázaly, že káva může snížit riziko cirhózy až o 80%. Nejsilnější účinek platil pro ty, kteří pili 4 nebo více šálků za den.

Káva může také snížit riziko vzniku rakoviny jater asi o 40%.

Káva může snížit riziko předčasné smrti

Mnoho lidí si stále myslí, že káva je nezdravá.

To není vůbec překvapující. Ačkoliv se to často mezi lidmi obecně říká, je to v naprostém rozporu s tím, co nám říkají vědecké studie.

Ve dvou velkých epidemiologických studií se ukázalo, že pití kávy bylo spojena s nižším rizikem smrti všech příčin.

Tento efekt je zvláště znatelný u cukrovkářů typu II. Podle jedné studie měli pijáci kávy až o 30% nižší riziko úmrtí v období 20 let.

Káva je plná živin a antioxidantů

Mnoho živin z kávových zrn tak činí z kávy slušný koktejl velkého množství vitamínů a minerálů.

Šálek kávy obsahuje:

  • 6% doporučené denní dávky (DDD) kyseliny pantothenové (vitaminu B5)
  • 11% DDD riboflavinu (B2)
  • 2% DDD niacinu (B3) a thiaminu (B1).
  • 3% DDD draslíku a manganu

Nemusí se to zdát mnoho, ale pokud budete pít několik šálků kávy denně, pak se to rychle sčítá.

Ale to není vše. Káva rovněž obsahuje obrovské množství antioxidantů. Ve skutečnosti je největším zdrojem antioxidantů v v běžné západní stravě mimo ovoce a zeleniny.

Závěrečná zpráva

I přesto, že je káva v mírném množství pro nás prospěšná, pití příliš mnoha šálků naopak může být naopak škodlivé. To ostatně platí pro cokoliv – všeho s mírou.

Také je nutno poukázat na skutečnost, že mnoho z výše zmíněných studií se provádělo ve velmi širokém kontextu. To znamená, že mohou ukázat pouze asociace, ale nemohou dokázat, že káva tyto účinky způsobila, protože lidské tělo je natolik složitým a komplexním organismem, že není možné jednoznačně říct, že danou změnu způsobil právě kofein z kávy. Tím spíše, když uvážíme, že co člověk, to originál. Už jen z důvodu, že někdo může po kávě usnout, zatímco jiného čeká bdělá noc.

Každopádně platí, že abychom zachovali přínosy pro zdraví, nedávejme cukr či cokoliv jiného nepatřičného (průmyslová smetánka!) nebo něco ošklivé v kávě! Pokud má tendenci ovlivnit náš spánek, tak ji prosím nepijme po druhé hodině odpolední..

Každopádně po přečtení všech výše zmíněných argumentů se zdá, že káva není oním darebákem, za kterého nám ji mnozí vydávají. Kdyby nic jiného, káva určitě patří k nejzdravějším nápojům na světě.

zdroj: http://authoritynutrition.com/why-is-coffee-good-for-you/

překlad: amber

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*