
Rostlinná mléka jsou stále populárnější. Můžete je použít všude tam, kam byste přidali klasické kravské mléko. Rostlinná mléka si tak dávejte do kávy či k cereáliím, využít je můžete i při vaření, výborné jsou například krémové polévky nebo omáčky. Některé rostlinné náhražky klasického mléka vám přijdou vhod i při pečení moučníků či dalších sladkostí. A co když si chcete z rostlinného mléka vyrobit podmáslí? Není problém. Stačí, když jej smícháte s několika kapkami čerstvé citronové šťávy.
Rostlinná mléka: Vybírejte ta nejkvalitnější
Rostlinná mléka se vyrábějí z ořechů, semen nebo zrn. Nežli si však některé koupíte, pečlivě si přečtěte jeho etiketu. Někteří výrobci totiž kvůli úspoře přidávají k základu zahušťovadla, umělá barviva, ochucovadla nebo cukr. Proto rostlinná mléka opravdu dobře vybírejte a zvolte si pouze ten nejkvalitnější, čistě přírodní výrobek.
Pokud jste byli dosud zvyklí pít kravské mléko, díky rostlinným mlékům zjistíte, že můžete fungovat i bez něj. Která rostlinná mléka tedy patří k těm nejpopulárnějším a měli byste je zaručeně ochutnat?
V sójovém mléku najdete vysoký podíl bílkovin
Když mezi sebou porovnáte rostlinná mléka, vyjde vám, že sójové mléko má v sobě jeden z nejvyšších podílů bílkovin. Toto rostlinné mléko bývá obohaceno také vápníkem a vitaminem B12. Některé výzkumy rovněž poukazují na to, že sójové isoflavony snižují riziko výskytu rakoviny.
Mandlové mléko je bohaté na vitamin E
Mandlové mléko patří i díky své chuti mezi nejoblíbenější rostlinná mléka. Je bohaté na vitamin E, který působí jako antioxidant podporující mentální funkce a navíc blahodárně ovlivňuje zdraví pokožky a zpomaluje její stárnutí. Mandlové mléko se může pochlubit také tím, že obsahuje o padesát procent více vápníku nežli mléko kravské.
Ovesné mléko: Výrazný podíl rozpustné vlákniny
Ovesné mléko vašemu tělu dodá vysoký podíl rozpustné vlákniny. A to zejména beta-glukanu, který snižuje hladinu cukru v krvi, zlepšuje trávení a prospívá srdci. Ovesné mléko si stejně jako ostatní rostlinná mléka můžete přidávat do kávy, výborně chutná také ve slaných a sladkých jídlech.
Kokosové mléko má mnohostranné použití
Kokosové mléko patří mezi rostlinná mléka, která mají mnohostranné použití. Nejen do kávy, můžete si jej přidávat také do koktejlů, dezertů, na zmrzlinové poháry nebo k ochucení kakaových nápojů či do exotických jídel. Je velmi bohaté na nasycené tuky, a to zejména triglyceridy se středním řetězcem. Proto byste měli kokosové mléko konzumovat velmi uvážlivě.
Rostlinná mléka z quinoy jsou bezlepková
Mléka vyrobená z quinoy jsou přirozeně bezlepková. Pro celiaky jde tedy o výbornou alternativu ovesného mléka. Rostlinné mléko z quinoy obsahuje vysoký podíl bílkovin a vlákniny, najdete v něm rovněž esenciální aminokyseliny. Tento typ rostlinného mléka, které má výraznou až ořechovou chuť, je rovněž bohatý na železo, hořčík a zinek.
Lněné mléko obsahuje omega 3 mastné kyseliny
Tento typ rostlinného mléka se vyrábí smícháním lněného oleje, který je bohatý na omega 3 mastné kyseliny, s vodou. Lněné mléko je vhodné pro osoby, které trpí alergií na laktózu, sóju nebo ořechy. Má ovšem velmi nevýraznou chuť, proto jej výrobci mírně ochucují. Lněné mléko si můžete přidávat například do kávy, dobře chutná i s cereáliemi.
Konopné mléko: Bohaté na přirozený vápník
Když konopné mléko ochutnáte, zjistíte, že má výraznější máslovou až ořechovou příchuť. Konopí navíc ve své přirozené podobě obsahuje vápník, konopné mléko se tak nemusí o tuto minerální látku uměle obohacovat. Konopné mléko a káva nejdou příliš dobře dohromady. Tento typ rostlinného mléka však využijete při vaření, pečení, jako součást koktejlů či spolu s cereáliemi.
Jak rostlinná mléka nepoužívat
Rostlinná mléka představují výbornou alternativu mléka živočišného původu. I když jde o velmi všestrannou náhražku, která má různorodé použití, neměli byste na něj sázet ve všech případech. Rostlinnými mléky byste totiž neměli nahrazovat mateřské mléko. To samozřejmě platí i pro mléko kravské.
Buďte první kdo přidá komentář