Průměrně udržíme pozornost už jen 8 sekund

Studie společnosti Microsoft zahrnující více než 2000 lidí zjistila, že průměrná doba udržení pozornosti klesla až na 8 sekund, v porovnání s 12 sekundami v roce 2000. Zlatá rybka dokáže pozornost udržet 9 sekund.

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

469 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Chytré telefony a podobné věci mají na lidské tělo mnoho účinků, o kterých se ale nikde nepíše. Informační technologie (IT) jsou mnohem mocnější různými neznámými způsoby, než se všeobecně připouští. Jelikož se tato různá IT zařízení často nachází blízko lidského těla, mohou mít zásadní vliv na lidské bioelektrické pole. Klíčovým faktorem v této stále intenzivnější dynamice mezi člověkem a technologiemi je doba každodenní interakce.

Jinak řečeno: vzít si mobil, aby si člověk párkrát za den mohl zavolat je jedna věc, ale mít ho v ruce od rána do večera je něco úplně jiného. A v tom tkví jeden z hlavních důvodů snížené schopnosti udržet pozornost. Neustálá přítomnost telefonů u naší hlavy může být navíc nebezpečná.

zdraví je dar nejcennější DARUJME 728x90 - Průměrně udržíme pozornost už jen 8 sekund

Schopnost soustředit se je přímo svázaná s tím, jak moc je člověk duchapřítomný, aby se dokázal upřímně zapojit do mezilidského styku. Jak často se mladší generace vyhýbá osobnímu kontaktu, než aby jim něco ušlo na internetu? Věci se nyní již mají v mnoha případech tak, že mladší generace si nechce nechat ujít vůbec nic. Ve výsledku je pak schopnost soustředit se omezena proto, aby se byli schopnosti na internetu nebo v telefonu zúčastnit se něčeho dalšího velkého.

Jak vážná je aktuální situace?

Nejde jen o to, že jsme hůře schopni udržet pozornost, máme také obecně problém se soustředit. 44 % účastníků studie řeklo, že se musí velmi soustředit, aby se dokázali něčemu věnovat. 37 % se pak nechalo slyšet, že nedokáži efektivně využít svůj čas a musí tak pracovat pozdě do noci nebo o víkendech. Studie se taky zaměřila na to, jak používáme chytré telefony. Bylo zjištěno, že 77 % lidí ve věku od 18-24 let má telefon v ruce z nudy, 52 % se na telefon dívá každých 30 minut či častěji, a 79 % má telefon v ruce i u televize. Zdroj: Yahoo Health

mYVm6nh - Průměrně udržíme pozornost už jen 8 sekund

Tyto čísla jsou na pováženou, ale ještě horší je, co se v budoucnosti stane těm, kteří budou tyto skupiny cílit, což může mít široce negativní společenský dopad. Za prvé, život v lidské společnosti je nyní složitější a náročnější než kdy předtím. I obyčejná jízda v městském provozu je nyní nepříjemná. A není to proto, že je více aut a nákladních vozů, ale je to způsobeno tím, co lidé dělají místo řízení. A kam tím vlastně mířím? K bezpečnosti!

Řízení je stále nebezpečnější, obzvláště když třeba jedete po ulici, a řidička v druhém autě si dodělává makeup, pije u toho kávu a píše nějakou nepodstatnou zprávu. Muž si naopak zase zavazuje kravatu a telefonuje, i když je to zakázané. V každém případě je pozornost věnována něčemu úplně jinému, než by měla.

zdraví je dar nejcennější DARUJME 728x90 - Průměrně udržíme pozornost už jen 8 sekund

Tato společenská krize je stále palčivějším problémem také proto, že lidé se svými chytrými telefony už i spí. Noční vyřizování hovorů a textových zpráv jen dále narušuje tolik nezbytný spánek. Tento zvyk nakonec může vést k nedostatku spánku, což se nutně projeví zvýšenou pravděpodobností nehod a špatných pracovních výkonů (nedostatek spánku rovněž způsobuje stárnutí mozku). To možná není tak vážně, pokud pracujete někde v bezpečí kanceláře, ale co když se to stane třeba strojvedoucímu vlaku?

Závěr

Výskyt ADD (poruchy pozornosti) a ADHD (poruchy pozornosti s hyperaktivitou) v posledních desetiletích stále stoupá, a stejný vývoj v tomto období zaznamenal také autismus a Aspergerův syndrom. Existuje pro to několik kofaktorů a hlavním z nich jsou informační technologie. S každým rokem stoupají díky změnám ve společnosti nároky na mládež a děti, aby se chovali jako dospělí. Tento tlak udržet krok se všemi ostatními vytváří na mladé lidi nezměrný tlak, a někteří z nich to prostě nezvládnou.

Efektivní zvládání stresu, respektive neumět si s ním poradit, vždy významnou měrou přispívalo k schopnosti či neschopnosti se soustředit. To zase ovlivňuje schopnost pozornost udržovat a ta se bude nevyhnutelně zhoršovat spolu s tím, čím více budeme informačním technologiím dovolovat dlouhodobě narušovat naše životy.

zdrojový text: naturalsociety.com

překlad: Lukáš Kucharczyk

goji medovina - Průměrně udržíme pozornost už jen 8 sekund

REKLAMA

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*