Proteinový nápoj. Ano, ale který? (1)

Proteinových nápojů je dnes na trhu celá řada, což může být paradoxně často matoucí. V první řadě záleží na tom, z čeho jsou vyrobené – můžete si vybrat od syrovátky, kasein, přes sóju, hrách či rýži a až po čím dál populárnější konopí. Dalším důležitým faktorem, který má zásadní vliv na cenu výrobku, je úprava proteinu směrem k lepší stravitelnosti – zda je to hydrolyzát či třeba izolát.

BRAHMI FORTE kapsle extrakt 50% bacopasidů 100 tob.
VÝPRODEJ: 50% SLEVA: MACA peruánská BIO 100 g za 75 Kč

Akce na 2 x 1 kg kvalitních bolivijských CHIA semínek – jen za 419 Kč.

Je skutečně výhodné utratit hromadu peněz za směs proteinu, o kterém výrobce píše, že je lépe stravitelný a že tělo vstřebá díky unikátní výrobní metodě všechny nutriční látky rychleji? Abyste se lépe začali orientovat v nepřehledném světě proteinových prášků a mohli si vybrat tu správnou variantu, přinášíme krátký seriál, který vám přiblíží ty nejběžnější typy a jejich nejlepší využití.

Vegani prominou, začneme syrovátkou

Syrovátkový protein je pravděpodobně nejběžnější a nejlevnější variantou proteinového prášku, který je v současné době na trhu k mání. Naleznete jej kterémkoli obchodě, který se zaměřuje na sportovní výživu a doplňky stravy, v prodejnách zdravé výživy, ale dokonce už i v některých supermarketech.

Nálepka na obalu se často chlubí působivou řadou obsahu vitamínů a minerálů. Tento na laktóze založený produkt se stal klasikou pro výživu atletů i rekreačně orientovaných sportovce. Podle všeho k tomu mají dobrý důvod – ukázalo se totiž, že syrovátkový protein napomáhá regeneraci svalů v po-tréninkové fázi a zvyšuje jejich sílu a velikost. V případě, že se užije do dvou hodin po tréninku.

Máte možnost si vybrat mezi verzí proteinu „hydrolyzovaného“ a „izolátu“. Přeloženo do češtiny; „hydrolyzovaný“ znamená, že produkt byl rozložen z celých proteinů do menších skupin aminokyselin. To jsou základní stavební jednotky bílkovin, označované rovněž jako peptidy. Touto metodou se má zlepšit a zrychlit trávení.

Druhý výraz izolát zase odkazuje na způsob procesu čištění, kdy se výrobci doplňků výživy snaží vyprodukovat co nejčistší možný protein.

Zní to možná skvěle, ale je tato úprava proteinu natolik zásadním, abyste za něj s lehkým srdcem zaplatili několik set korun navíc? Nutně ne, jak ukazuje výzkum. Podle dietologa a nutričního kouče Briana St. Pierra speciální proteiny sice mohou být o něco prospěšnější, výhody ale nejsou až tak mimořádné, co se sportovní výživy týče. „Základní syrovátkový protein od renomovaných firem vám mohou zaručit rovněž skvělé výsledky, pokud věnujete pozornost celkovému příjmu proteinů, optimálnímu načasování příjmu doplňků stravy a celkové výživě,“ říká Brian St. Pierre.

Kaseinový protein na pomalé trávení

I když zřejmě nebude mizet z polic obchodů tak rychle jako syrovátkový protein, kaseinový má s ním mnoho společného. Je rovněž vyroben z laktózy a je primární bílkovinou, která se nachází v kravském mléce.

Na rozdíl od syrovátky se však kasein tráví pomaleji kvůli složitějším interakcím žaludečních kyselin. To způsobuje pomalejší uvolňování esenciálních bílkovin a aminokyselin, což činí kasein spíše vhodnějším doplňkem v situacích, kdy je pomalé uvolňování živin žádoucí. Například před spaním, kdy bude tělo bez jídla dalších 7 – 10 hodin.

Tato výhoda se však mění v menší nevýhodu, pokud chcete do sebe dostat živiny rychle. Nicméně, jak výzkumy ukazují, nemusí to být až takový problém. V mnoha případech kasein i syrovátka mohou být zaměnitelné. Jak nám sděluje St. Pierre, jedná se upřímně o rovnocennou náhradu. Můžete se klidně zásobit oběma. (len)

Bude pokračováno.

zdroj: http://dailyburn.com/life/health/best-protein-powder-whey-casein-vegan/

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*