Proteinový nápoj. Ano, ale který? (1)

Proteinových nápojů je dnes na trhu celá řada, což může být paradoxně často matoucí. V první řadě záleží na tom, z čeho jsou vyrobené – můžete si vybrat od syrovátky, kasein, přes sóju, hrách či rýži a až po čím dál populárnější konopí. Dalším důležitým faktorem, který má zásadní vliv na cenu výrobku, je úprava proteinu směrem k lepší stravitelnosti – zda je to hydrolyzát či třeba izolát.

REKLAMA

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč


Proteinový nápoj. Ano, ale který? (1).
Proteinový nápoj. Ano, ale který? (1).
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Je skutečně výhodné utratit hromadu peněz za proteinový nápoj, o kterém výrobce píše, že je lépe stravitelný a že tělo vstřebá díky unikátní výrobní metodě všechny nutriční látky rychleji?

Abyste se lépe začali orientovat v nepřehledném světě proteinových prášků a mohli si vybrat ten správný proteinový nápoj, tak vám přinášíme krátký seriál, který vám přiblíží ty nejběžnější typy a jejich nejlepší využití.

Vegani prominou, začneme syrovátkou

Proteinový nápoj ze syrovátky je pravděpodobně nejběžnější a nejlevnější variantou proteinového prášku, který je v současné době na trhu k mání. Naleznete jej, ve kterémkoli obchodě, který se zaměřuje na sportovní výživu a doplňky stravy. Dále je k dostání v prodejnách zdravé výživy, ale dokonce už i v některých supermarketech.

Nálepka na obalu se často chlubí působivou řadou obsahu vitamínů a minerálů. Tento na laktóze založený proteinový nápoj se stal klasikou pro výživu atletů i rekreačně orientovaných sportovců.

Podle všeho k tomu mají dobrý důvod – ukázalo se totiž, že proteinový nápoj ze syrovátky napomáhá regeneraci svalů v po-tréninkové fázi a zvyšuje jejich sílu a velikost. V případě, že se užije do dvou hodin po tréninku.

Máte možnost si vybrat mezi verzí proteinu „hydrolyzovaného“ a „izolátu“. Přeloženo do češtiny; „hydrolyzovaný“ znamená, že produkt byl rozložen z celých proteinů do menších skupin aminokyselin. To jsou základní stavební jednotky bílkovin, označované rovněž jako peptidy. Touto metodou se má zlepšit a zrychlit trávení.

Druhý výraz izolát zase odkazuje na způsob procesu čištění, kdy se výrobci doplňků výživy snaží vyprodukovat co nejčistší možný protein.

Zní to možná skvěle, ale je tato úprava proteinu natolik zásadní, abyste za něj s lehkým srdcem zaplatili několik set korun navíc? Nutně ne, jak ukazuje výzkum. Podle dietologa a nutričního kouče Briana St. Pierra speciální proteiny sice mohou být o něco prospěšnější, výhody ale nejsou až tak mimořádné, co se sportovní výživy týče.

„Základní proteinový nápoj ze syrovátky od renomovaných firem vám může zaručit rovněž skvělé výsledky, pokud věnujete pozornost celkovému příjmu proteinů, optimálnímu načasování příjmu doplňků stravy a celkové výživě,“ říká Brian St. Pierre.

Kaseinový protein na pomalé trávení

I když zřejmě nebude mizet z polic obchodů tak rychle, jako syrovátkový protein, kaseinový proteinový nápoj má s ním mnoho společného. Je rovněž vyroben z laktózy a je primární bílkovinou, která se nachází v kravském mléce.

Na rozdíl od syrovátky se však kasein tráví pomaleji kvůli složitějším interakcím žaludečních kyselin. To způsobuje pomalejší uvolňování esenciálních bílkovin a aminokyselin, což činí kasein spíše vhodnějším doplňkem proteinu v situacích, kdy je pomalé uvolňování živin žádoucí. Například před spaním, kdy bude tělo bez jídla dalších 7 – 10 hodin.

Tato výhoda se však mění v menší nevýhodu, pokud chcete do sebe dostat živiny rychle. Nicméně, jak výzkumy ukazují, nemusí to být až takový problém. V mnoha případech kasein i syrovátka mohou být jako proteinový nápoj zaměnitelné. Jak nám sděluje St. Pierre, jedná se upřímně o rovnocennou náhradu. Můžete se klidně zásobit oběma. (len)

Bude pokračováno.

zdroj: http://dailyburn.com/life/health/best-protein-powder-whey-casein-vegan/

REKLAMA

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*