Proč je nezbytné na podzim a v zimě doplňovat vitamin D

Zajímá vás, proč byste měli na podzim a v zimě doplňovat vitamin D? Pokud budete trpět nedostatkem tohoto vitaminu, můžete být unavenější, častěji nemocní a mít sklony ke špatné náladě. Jestli tomu tak opravdu bude, nedostatek vitaminu D zkuste vyřešit správným jídelníčkem i přírodními doplňky stravy.

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Proč je nezbytné na podzim a v zimě doplňovat vitamin D.
Proč je nezbytné na podzim a v zimě doplňovat vitamin D. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vitamin D je pro naše tělo nezbytný v každém ročním období. Zatímco v průběhu jarních a letních měsíců jej naše tělo získává z hřejivých slunečních paprsků, během podzimu a zimy, kdy je slunečního svitu minimální množství,  je třeba vitamin D do těla doplnit jiným způsobem. 

Proč je vitamin D tak důležitý

Vitamin za sluníčka je v lidském těle nezbytný pro zdraví kostí a svalů a pro správné fungování imunitního systému. Konkrétně podporuje vstřebávání vápníku a fosforu a ovlivňuje zachování normální hladiny těchto minerálních látek v krvi. Vitamin D je dále důležitý pro mineralizaci kostí, ukládání minerálů v zubech i pro normální funkci svalů. Tento vitamin zastává rovněž důležitou funkci při procesu dělení buněk. 

Jak zjistíte, že vám chybí vitamin ze sluníčka

Nedostatek vitaminu D se na podzim a v zimě týká většiny české populace. Je to dáno tím, v jakých zeměpisných šířkách žijeme. Na dostatek slunečních paprsků jsou v Česku bohaté pouze jarní a letní měsíce, zatímco na podzim a v zimě na naši kůži dopadnou hřejivé sluneční paprsky spíše výjimečně.

Není tajemstvím, že nedostatek vitaminu D nepříznivě ovlivňuje celkové zdraví. Jak sami na sobě poznáte, že byste měli tento vitamin doplnit do svého těla i vy? Všímejte si několika příznaků, kterými vás vaše tělo samo upozorní. Jakým způsobem se tedy nedostatek vitaminu D projevuje? 

✓ Jste unavení, ospalí a trpíte nedostatkem energie. 

✓ Máte oslabenou imunitu a jste častěji nemocní.

✓ Bolí vás svaly i kosti.

✓ Kazí se vám zuby, řídnou vám kosti a jste náchylní ke tvorbě zlomenin.

✓ Špatně se vám hojí rány.

✓ Máte sklony k úzkostným a depresivním stavům, míváte často špatnou náladu, jste smutní a trpíte nespavostí.

✓ Nadměrně vám vypadávají vlasy.

✓ Máte zvýšený krevní tlak.

Tipy, jak doplnit do těla vitamin D

Jakým způsobem můžete do svého těla v průběhu podzimu a zimy vitamin D cíleně doplnit? Když začne svítit slunce, vystavte se slunečním paprskům. Jelikož k tomu však nebudete mít příliš příležitostí, zaměřte se na některé přírodní doplňky stravy.

Vyzkoušejte přírodní vitamin D3 v kapslích

Kromě sluníčka můžete do svého těla vitamin D doplnit také pomocí přírodních doplňků. Vyzkoušejte například přírodní vitamin D3 v kapslích, který představuje rostlinný zdroj na bázi lišejníku a vojtěšky. Tento doplněk přitom obsahuje stoprocentně aktivní složky.

Zvolte obohacené potraviny

Jakým dalším způsobem můžete do svého těla během podzimních a zimních měsíců doplnit „déčko“? Pomocí potravin, které jsou o tento vitamin obohacené. Jde například o rostlinná mléka (mandlové, kokosové či sójové), sójové jogurty, džusy, margaríny nebo snídaňové cereálie.

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*