Přirozená očista tlustého střeva: Co obnáší

Tlusté střevo má za úkol vstřebávat vodu a zbylé živiny a zpracovávat a zahušťovat stolici, která následně odchází ven z těla. Co když ale tlusté střevo nefunguje tak, jak má? Jestli trpíte zácpou, anebo je v důsledku užívání antibiotik v nerovnováze vaše střevní mikroflóra, zaměřte se na přirozenou očistu tlustého střeva.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč


Přirozená očista tlustého střeva.
Přirozená očista tlustého střeva. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Přirozená očista tlustého střeva patří k základním kamenům každé detoxikace. Zvlášť pokud vaše tlusté střevo nefunguje správně, je důležité, abyste jej očistili od toxických a odpadních látek. Špatně fungující tlusté střevo totiž může neblahým způsobem ovlivnit vaše zdraví.

REKLAMA

Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!

Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!

ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY


Přirozená očista tlustého střeva: Kdy je na místě?

Tlusté střevo, které u dospělého člověka dosahuje délky 1,2 až 1,5 metru, patří mezi poslední část trávicího ústrojí. Navazuje na tenké střevo a přijímá z něj kašovitý až tekutý obsah zvaný chymus. Právě v tlustém střevě se do lidského těla z chymu vstřebává voda, elektrolyty a zbylé vitaminy. Chymus se mění na stolici, která následně vychází ven z těla konečníkem.

V tlustém střevě dochází k výraznému zpomalení trávicího procesu. Jestliže se zpomalí, víc než je běžné, v rámci vyšší ztráty tekutin dojde k zácpě. Někdy se rovněž stává, že mikroflóra v tlustém střevě v důsledku stresu, průjmů či užívání antibiotik nefunguje, jak má, a dochází tak k oslabování imunitního systému. Právě v těchto případech je na místě přirozená očista tlustého střeva.

Proč je očista tlustého střeva tak důležitá? Správně fungující tlusté střevo pozitivně působí na imunitní systém, ale i hladinu vaší energie. Případně zajišťuje i snadnější hubnutí.

Přirozená očista tlustého střeva: Zaměřeno na jídelníček

Do svého jídelníčku v prvé řadě zařaďte potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Právě vláknina dokáže detoxikovat trávicí trakt, podporuje rovněž správné trávení a vyprazdňování. Jaké množství vlákniny byste měli ve své stravě denně přijmout? Zhruba 30 až 35 gramů.

Aby byla přirozená očista tlustého střeva účinná, zaměřte se na rostlinné potraviny obsahující jak rozpustnou, tak nerozpustnou vláknu. Hlavním zdrojem rozpustné vlákniny, která změkčuje stolici a má vliv na správné vylučování, je ovoce. Nerozpustnou vlákninu, která na sebe nabaluje odpadní a toxické látky a poté je vylučuje pryč z těla, jsou celozrnné výrobky.

Potraviny vhodné při přirozené očistě tlustého střeva

Očista tlustého střeva si žádá následující potraviny s vysokým podílem vlákniny. Při příjmu těchto potravin se zaměřte i na pravidelný pitný režim. V průběhu dne vypijte alespoň dva litry čisté neperlivé vody.

  • Ovoce – jablka, hrušky, maliny, borůvky, ostružiny
  • Zelenina – listová zelenina, papriky, rajčata, brokolice, květák, kedluben, avokádo
  • Luštěniny – čočka, fazole, cizrna
  • Obiloviny – ovesné vločky, pohanka, perlová zrnina ze špaldy, pšeničné otruby
  • Celozrnná rýže, celozrnné pečivo, celozrnné cereálie
  • Ořechy a semena – ze semen zejména lněná semínka, chia semínka, semena jitrocele indického neboli psyllium

Které potraviny a nápoje z jídelníčku při očistě tlustého střeva vysadit? Tučnou a kořeněnou stravu, smažené pokrmy, polotovary, potraviny s bílým cukrem, slazené nápoje a alkohol. Tento typ stravy často vede k onemocnění tlustého střeva.

Přirozená očista tlustého střeva: Co dále pomůže?

Během detoxikace tlustého střeva vám pomohou také některé bylinky. Pravidelně pijte čaj z máty peprné, který střevo zchlazuje a tonifikuje. Správnou funkci tlustého střeva podpoří také fenykl obecný, kmín kořenný a anýz vonný, které zmírňují nadýmání a podporují trávení. S očistou tlustého střeva od škodlivin a toxinů pomůže také ořešák královský nebo exotická léčivá rostlina yucca.

Přirozená očista tlustého střeva se neobejde ani bez zelených potravin. Pravidelně užívejte chlorellu nebo mladý ječmen. Obsahují nejen významné množství vitamínů, minerálů či bílkovin, tlusté střevo očistí od škodlivin, toxinů, ale i těžkých kovů.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*