
Potíže se spaním zažil snad každý. Příčinou problémů s usínáním či nespavostí je celá řada. Může za ně nejčastěji stres, změna prostředí nebo nezdravý životní styl. Kromě toho, že zapracujete na odbourání příčiny svých problémů se spánkem, k lepšímu spaní vám napomohou také bylinky.
Potíže se spaním účinně řeší ašvaganda
Máte-li problémy se spánkem, obraťte se v prvé řadě na ašvagandu. Tato bylinka po tisíciletí využívaná v ájurvédské medicíně vyniká uklidňujícími účinky. Řeší potíže s usínáním a nespavostí a také podporuje kvalitní a nepřerušovaný spánek.
Ašvaganda má obecně blahodárné účinky na psychický systém člověka. Nápomocna vám bude i tehdy, pokud jste vystaveni nadměrnému stresu. A právě stres je jednou z příčin toho, proč se objevují potíže se spaním. Jakým způsobem v tomto případě ašvaganda pomáhá? Zvyšuje odolnost lidského těla vůči stresu, dobije vás energií a dodá vám ztracenou vitalitu.
Kvalitní spánek podpoří kava kava
Máte-li potíže se spaním, obrátit se můžete také na kavu kavu, jejíž užívání zatočí s nespavostí nebo s neklidným spánkem. A to zejména díky tomu, že kava kava (česky pepřovník) obsahuje látky zvané kavalaktony, které mají pozitivním vliv na spací vzorce i na spací návyky. Jestliže tedy máte problémy se spánkem, zkuste kavu kavu zařadit do svého denního či týdenního režimu.
Kromě toho, že kava kava zajišťuje klidnější a kvalitnější spánek, zbaví vás rovněž nervozity či úzkostných stavů. Má totiž uklidňující účinky, pro které se užívá už po tisíciletí. Prášek ze sušené kavy kavy smíchaný s vodou přináší úlevu i od bolesti, slouží při zmírnění zánětu a efektivně působí jako prevence proti bolesti hlavy a migrénám.
Na potíže se spaním vyzkoušejte kozlík lékařský
Jestliže si chcete zajistit lepší, kvalitnější a nepřerušovaný spánek, obraťte se také na sílu kozlíku lékařského. Díky této bylince budete snadněji usínat, plnohodnotně spát a rovněž si prodloužíte dobu spánku, tudíž se sami od sebe přestanete budit brzy nad ránem.
Kozlík lékařský celkově zklidňuje nervový systém a vypíná myšlenky při usínání. Proto díky němu večer nebudete podléhat stresu nahromaděnému z celého dne. Není však dobré jej kombinovat s alkoholem. Čaj ani tinkturu z kozlíku lékařského neužívejte tehdy, pokud budete řídit auto nebo se věnovat činnostem, u kterých je třeba vysoká míra pozornosti.
Pomůže vám L-tryptofan
Potíže se spaním úspěšně řeší i L-tryptofan. Jde o esenciální aminokyselinu, kterou si naše tělo nedokáže vyrobit samo. Tuto látku proto můžete přijímat ve vhodných potravinách (mandlích, dýňových semíncích, tofu aj.) nebo v přírodních doplňcích stravy. L-tryptofan podporuje tvorbu hormonu spánku melatoninu v lidském těle. Tato aminokyselina tedy řeší plytký spánek a poruchy usínání a spánku. Příznivě také ovlivňuje psychický stav člověka.
Další bylinky na potíže se spaním
Máte-li problémy se spánkem, pomůže vám dále heřmánek lékařský, který užívejte před spaním ideálně ve formě čaje. Heřmánek uklidňuje, navozuje pocit relaxace a má vliv na lepší usínání. Lepší spánek podporuje také ženšen. Tuto skutečnost podporuje vědecká studie z roku 2013, podle které má extrakt z červeného ženšenu blahodárný vliv na osoby se spánkovými potížemi.
Vyzkoušejte také bylinky proti chrápání
I chrápání snižuje kvalitu samotného spánku. Zmírnit potíže se spaním a zároveň snížit intenzitu chrápání v tomto případě pomůže hned několik druhů bylinek. Před spaním si dopřejte šálek kozlíku lékařského nebo dobromysli lékařské. Pomůže vám také klasický čaj z máty peprné. Bojovat proti nadměrnému chrápání však můžete i dalšími přírodními prostředky. Tipy, jak předejít nadměrnému chrápání, jsme shrnuli v tomto článku.
Buďte první kdo přidá komentář