Plíseň v bytě či domě ohrožuje zdraví

Máte v bytě či domě plíseň? Ať už jste ji objevili na oknech, stěnách nebo ve spárách dlažby, jde o vážný problém zvlášť po zdravotní stránce. Jakým způsobem tedy plíseň působí na naše zdraví a jak se proti ní můžeme nejúčinněji bránit?

REKLAMA

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Plíseň v bytě či domě ohrožuje zdraví.
Plíseň v bytě či domě ohrožuje zdraví. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Plíseň v bytě či domě je problém, který po zimě řeší snad každý z nás. Proč se plísním v interiérech daří zvlášť v zimních měsících? Svědčí jim totiž vlhké a teplé prostory, které nejsou dostatečně větrané.

REKLAMA
cordyceps forte new - Plíseň v bytě či domě ohrožuje zdraví

Plíseň jako věčný problém

Plísně mají za úkol rozkládat v přírodě rostlinnou a živočišnou hmotu. Jelikož se drobné spory plísní přenášejí vzduchem, může se plíseň do vašeho domova dostat přes okno, dveře, klimatizaci, ale i oblečení, podrážku bot či srst domácích mazlíčků.

Aby mohla plíseň ve vašem bytě či domě růst, musí k tomu mít vhodné podmínky. Zachytit se přitom může na nejrůznějších materiálech. Libuje si  v místech s vysokou vlhkostí, teplem a nedostatkem světla. Právě proto plíseň často najdete kolem oken, ve spárách kachliček a kolem vany v koupelně, v kuchyňském dřezu, na stěnách v podkroví nebo v suterénech.

Jakým způsobem plíseň poznáte? Má různé barvy (od černé po bílou) i struktury. Vyznačuje se zatuchlým, zemitým zápachem. Materiál, na kterém roste, je zdeformovaný, praská nebo se loupe. Když s plísní nic neuděláte, bude růst i nadále.

Jak plíseň ohrožuje naše zdraví

Plíseň v bytě či domě rozhodně neprospívá našemu zdraví. Velké problémy může její přítomnost vyvolávat zvlášť u alergiků. Pokud budete pravidelně vdechovat spory plísní, můžete u sebe zaznamenat následující příznaky:

  • rýma a ucpaný nos
  • kýchání
  • červené a podrážděné oči
  • otok dýchacích cest
  • tlak v dutinách
  • bolest v krku
  • bolest hlavy
  • vyrážka na těle
  • podrážděné plíce a průdušky

Jak už jsme zmínili, plíseň v bytě či domě způsobuje vyšší riziko komplikací, pokud jste alergici. Zbavit se veškeré plísně u vás doma byste měli i tehdy, pokud máte astma, cystickou fibrózu, chronickou obstrukční plicní poruchu (CHOPN) nebo oslabený imunitní systém po prodělané vážnější nemoci. U astmatiků může dokonce plíseň vyvolat náhlou ataku, na kterou platí pouze inhalátor.

Jak zklidníte příznaky vyvolané plísní

Máte kvůli plísni, která je u vás doma, zdravotní problémy? Nejdůležitější pro vás je, abyste se této plísně nadobro zbavili. Příznaky, které přítomná plíseň v bytě či domě vyvolává, však zkuste také tlumit přírodně. Vaše plíce a průdušky vyčistí od plísně zejména oregáno, které zkuste pravidelně užívat ve formě oreganového oleje

Ke zmírnění reakce vyvolané přítomností plísní použijte také přírodní antihistaminika, která mírní alergickou reakci projevující se rýmou, kýcháním, svěděním očí, ucpaných nosem, tlakem v dutinách nebo otokem dýchacích cest. Aby vás plíseň tolik netrápila, která přírodní antihistaminika vám pomohou konkrétně? Cordyceps, Reishi, vyšší dávka vitaminu C, kurkumin obsažený v kurkumě nebo zázvor.

Co dělat, aby plíseň v bytě či domě byla minulostí

I v zimních měsících dostatečně větrejte.

Nebojte se tepelných ztrát a každý den na pět minut pořádně vyvětrejte tak, že v domě či bytě otevřete všechna okna a uděláte pořádný průvan.

V teplých měsících roku samozřejmě větrejte častěji.

Aby se u vás doma plíseň nedržela, hlídejte si vlhkost vzduchu.

Optimální vlhkost vzduchu by se v interiérech měla pohybovat mezi 35 až 55 procenty.

Aby se u vás doma vlhkost vzduchu příliš nezvyšovala, při vaření používejte digestoř, po umytí nádobí nechávejte myčku co nejdéle zavřenou nebo při koupání či sprchování zavírejte dveře koupelny, kterou následně dobře vyvětrejte. 

Pokud se vám rosí okna, pravidelně je otírejte a snažte se v dané místnosti co nejvíce snížit vlhkost.

V opačném případě vaše okna může napadnout plíseň.

Máte vytipované povrchy, na kterých se co nejdéle drží plíseň? Snažte se je pravidelně čistit a dezinfikovat. A to dostupnými čisticími prostředky. V boji proti plísni vám však pomůže i klasická jedlá soda.

REKLAMA

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*