Pivo a zdraví: Jde to dohromady?

Je pivo zdravé? Na tuto otázku se pravděpodobně dočkáte hned dvojí odpovědi. Záleží totiž na tom, jaké pivo pijete. Který druh piva tedy prospěje vašemu zdraví a jaké benefity vám přinese?

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

399 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

449 Kč


Pivo a zdraví: Jde to dohromady?
Pivo a zdraví: Jde to dohromady? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Pivo a zdraví. Možná si řeknete, že toto spojení nejde příliš dohromady. Pokud si ale na místo filtrovaného piva s mírou pochutnáte na pivě nefiltrovaném a nepasterizovaném, skutečně uděláte něco pro své zdraví. Jak je to možné?

Pivo a zdraví: Filtrované vs. nefiltrované a nepasterizované

Pivo je alkoholický nápoj, který se zpravidla vaří z vody, kvasnic, chmele a zrn (zejména sladového ječmene). Jelikož pivo obsahuje alkohol a chmel, nenajdete v něm konzervační látky. S ohledem na pivo a zdraví však existuje velký rozdíl mezi tím, zda se umírněně napijete filtrovaného, anebo nefiltrovaného a nepasterizovaného piva. Každý z těchto nápojů má jiné vlastnosti.

Z filtrovaného piva byl před plněním do lahví odstraněn zbývající sediment pocházející z fermentace. Filtrované pivo je proto čirejší nežli nefiltrované. Naopak nefiltrované pivo neprochází před plněním do lahví filtrací, zůstávají v něm proto zachovány zbytkové kvasinky a spousta dalších zdraví prospěšných látek. 

Nefiltrované pivo se vám proto může zdát kalnější nebo zamlženější. Zároveň ale oceníte jeho výraznější chuť, aroma a také spoustu zdravotních benefitů. Pokud je zároveň nefiltrované pivo také nepasterizované, je přímo bohatým zdrojem zdravých prospěšných látek. Co je vůbec pasterizace? Jedná se o proces, v rámci kterého je pivo zahříváno zhruba na 100 stupňů Celsia a který mnohé pivovary používají ke stabilizaci, sterilizaci a prodloužení trvanlivosti svých várek. Jak jde tedy nepasterizované nefiltrované pivo a zdraví dohromady?

Nefiltrované pivo a zdraví: Jaké prospěšné látky obsahuje?

Nefiltrované a nepasterizované pivo je často považováno místo nápoje za pokrm blahodárně ovlivňující zdraví. Pokud jej totiž budete konzumovat pravidelně a střídmě, jeho prostřednictvím do svého těla přijmete spoustu zdraví prospěšných látek.

V nefiltrovaném a nepasterizovaném pivu najdete vysoké množství vitamínů skupiny B. Tento kvašený nápoj je rovněž bohatý na antioxidanty, kyselinu listovou, hořčík a draslík. Nefiltrované nepasterizované pivo obsahuje také vysoký podíl rozpustné vlákniny, a tak prospívá zažívacímu ústrojí.

Nefiltrovaná a nepasterizovaná piva jsou bohatá na probiotické kultury

Jak jde pivo a zdraví dále dohromady? Podle vědců jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná piva velmi zdravá i proto, že obsahují probiotické kultury, a tak příznivě ovlivňují zdraví střev. Autor výzkumu, profesor Eric Claassen z Amsterdamské univerzity konkrétně tvrdí, že alkohol ve vysoké koncentraci střevům škodí. Když budete pít nefiltrované a nepasterizované pivo umírněně, vašim střevům to naopak prospěje.

Co dalšího nefiltrované a nepasterizované pivo vašemu zdraví přinese?

✔ Ředí moč, zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů a podporuje zdraví ledvin.

✔ Odbourává stres.

✔ Ovlivňuje hladinu cholesterolu a snižuje koncentraci žluči. Předchází tak tvorbě žlučových kamenů.

✔ S ohledem na vyšší obsah vitaminu B6 snižuje riziko srdečních chorob. 

✔ Díky přítomnosti vitamínu B12 udržuje dobrou paměť a koncentraci. Vitamín B12 a kyselina listová neboli vitamín B9, na které je nefiltrované a nepasterizové pivo velmi bohaté, jsou nezbytné také při krvetvorbě. Předcházejí tak vzniku anémie.

Nejen zdravotní benefity. Další výhodou je výraznější chuť a aroma

V nefiltrovaném nepasterizovaném pivu se i po plnění do lahví nachází chmel, zrna i kvasinky. Toto pivo má tedy více času na rozvinutí chuti. Nefiltrovaná piva vám mohou přijít mírně nahořklá a zrnitější chuti, mají také výraznější aroma. Právě silnější vůně je pro nefiltrovaná piva dalším poznávacím znakem.

Nefiltrované a nepasterizované pivo je navíc ve srovnání s filtrovaným pivem kaloričtější. Velkým benefitem ovšem je, že oproti filtrovanému pivu obsahuje výraznější množství vitamínů, minerálů a další zdraví přínosných látek.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

399 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

799 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*