Pivo a zdraví: Jde to dohromady?

Je pivo zdravé? Na tuto otázku se pravděpodobně dočkáte hned dvojí odpovědi. Záleží totiž na tom, jaké pivo pijete. Který druh piva tedy prospěje vašemu zdraví a jaké benefity vám přinese?

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Pivo a zdraví: Jde to dohromady?
Pivo a zdraví: Jde to dohromady? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Pivo a zdraví. Možná si řeknete, že toto spojení nejde příliš dohromady. Pokud si ale na místo filtrovaného piva s mírou pochutnáte na pivě nefiltrovaném a nepasterizovaném, skutečně uděláte něco pro své zdraví. Jak je to možné?

Pivo a zdraví: Filtrované vs. nefiltrované a nepasterizované

Pivo je alkoholický nápoj, který se zpravidla vaří z vody, kvasnic, chmele a zrn (zejména sladového ječmene). Jelikož pivo obsahuje alkohol a chmel, nenajdete v něm konzervační látky. S ohledem na pivo a zdraví však existuje velký rozdíl mezi tím, zda se umírněně napijete filtrovaného, anebo nefiltrovaného a nepasterizovaného piva. Každý z těchto nápojů má jiné vlastnosti.

Z filtrovaného piva byl před plněním do lahví odstraněn zbývající sediment pocházející z fermentace. Filtrované pivo je proto čirejší nežli nefiltrované. Naopak nefiltrované pivo neprochází před plněním do lahví filtrací, zůstávají v něm proto zachovány zbytkové kvasinky a spousta dalších zdraví prospěšných látek. 

Nefiltrované pivo se vám proto může zdát kalnější nebo zamlženější. Zároveň ale oceníte jeho výraznější chuť, aroma a také spoustu zdravotních benefitů. Pokud je zároveň nefiltrované pivo také nepasterizované, je přímo bohatým zdrojem zdravých prospěšných látek. Co je vůbec pasterizace? Jedná se o proces, v rámci kterého je pivo zahříváno zhruba na 100 stupňů Celsia a který mnohé pivovary používají ke stabilizaci, sterilizaci a prodloužení trvanlivosti svých várek. Jak jde tedy nepasterizované nefiltrované pivo a zdraví dohromady?

Nefiltrované pivo a zdraví: Jaké prospěšné látky obsahuje?

Nefiltrované a nepasterizované pivo je často považováno místo nápoje za pokrm blahodárně ovlivňující zdraví. Pokud jej totiž budete konzumovat pravidelně a střídmě, jeho prostřednictvím do svého těla přijmete spoustu zdraví prospěšných látek.

V nefiltrovaném a nepasterizovaném pivu najdete vysoké množství vitamínů skupiny B. Tento kvašený nápoj je rovněž bohatý na antioxidanty, kyselinu listovou, hořčík a draslík. Nefiltrované nepasterizované pivo obsahuje také vysoký podíl rozpustné vlákniny, a tak prospívá zažívacímu ústrojí.

Nefiltrovaná a nepasterizovaná piva jsou bohatá na probiotické kultury

Jak jde pivo a zdraví dále dohromady? Podle vědců jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná piva velmi zdravá i proto, že obsahují probiotické kultury, a tak příznivě ovlivňují zdraví střev. Autor výzkumu, profesor Eric Claassen z Amsterdamské univerzity konkrétně tvrdí, že alkohol ve vysoké koncentraci střevům škodí. Když budete pít nefiltrované a nepasterizované pivo umírněně, vašim střevům to naopak prospěje.

Co dalšího nefiltrované a nepasterizované pivo vašemu zdraví přinese?

✔ Ředí moč, zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů a podporuje zdraví ledvin.

✔ Odbourává stres.

✔ Ovlivňuje hladinu cholesterolu a snižuje koncentraci žluči. Předchází tak tvorbě žlučových kamenů.

✔ S ohledem na vyšší obsah vitaminu B6 snižuje riziko srdečních chorob. 

✔ Díky přítomnosti vitamínu B12 udržuje dobrou paměť a koncentraci. Vitamín B12 a kyselina listová neboli vitamín B9, na které je nefiltrované a nepasterizové pivo velmi bohaté, jsou nezbytné také při krvetvorbě. Předcházejí tak vzniku anémie.

Nejen zdravotní benefity. Další výhodou je výraznější chuť a aroma

V nefiltrovaném nepasterizovaném pivu se i po plnění do lahví nachází chmel, zrna i kvasinky. Toto pivo má tedy více času na rozvinutí chuti. Nefiltrovaná piva vám mohou přijít mírně nahořklá a zrnitější chuti, mají také výraznější aroma. Právě silnější vůně je pro nefiltrovaná piva dalším poznávacím znakem.

Nefiltrované a nepasterizované pivo je navíc ve srovnání s filtrovaným pivem kaloričtější. Velkým benefitem ovšem je, že oproti filtrovanému pivu obsahuje výraznější množství vitamínů, minerálů a další zdraví přínosných látek.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*