
Parabeny byly nalezeny i v nádorech rakoviny prsu, což ukazuje na možnou spojitost. V kosmetických přípravcích se nacházejí pod těmito názvy:
- methylparaben
- butylparaben
- propylparaben
- isobutylparaben
- ethylparaben
- polyparaben a isobutylparaben
Parabeny se vyskytují nejen v krémech
Parabeny jsou opravdu běžně používanou konzervační látkou. Pokud používáte běžně dostupnou kosmetiku, tak si můžete sami zkontrolovat, kolik vámi každodenně používaných produktů parabeny obsahuje. Sami si tak můžete uvědomit, jak velkému riziku se v souvislosti s parabeny, vystavujete.
Pleťové hydratační krémy
Parabeny se běžně přidávají do hydratačních krémů. Pleťové hydratační krémy používají ženy všech věkových kategorií. Tyto krémy vytváří na pleti nepropustnou bariéru, která dává pokožce zářivý a plný vzhled. Dr. Alan Rockoff, certifikovaný dermatolog z Bostonu, navrhuje na citlivou pleť používat vazelínu.
Krémy proti stárnutí
Krémy proti stárnutí se používají k odstranění vrásek a zpevnění jemné kůže v obličeji. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv řadí krémy proti stárnutí mezi kosmetiku a nezjišťuje jejich skutečný účinek.
U těchto krémů se navíc často ve složení objevují parabeny právě pro jejich konzervační vlastnosti. Krémy proti stárnutí se obvykle používají jednou či dvakrát denně a mohou mít nežádoucí účinky, jako jsou vyrážka, podráždění kůže nebo zrudnutí.
Podklady pod make up
Podklady se používají pro zakrytí vad, sjednocení barvy a vyhlazení pleti. Tekuté i práškové podklady často obsahují parabeny a hned několik. Je to z důvodu prodloužení trvanlivosti. V současnosti se vyrábí i podklady bez parabenů. Prodávají se v tekuté, práškové a kompaktní formě.
Parabeny v parfémech
Většina spotřebitelů netuší, že i parfémy často obsahují parabeny. Výrobci nejsou povinni uvádět složení parfémů, protože tyto recepty jsou běžně považovány za obchodní tajemství. Na štítku musí být napsáno, že se jedná o parfém, ale už zde nemusí být uvedeny podrobnosti o obsahu.
Přírodní péče o kůži
Přírodní péče o kůži je mnohem lepší. Musíte ale dobře hledat a číst etikety výrobků. Některé produkty si můžete vyrobit sami doma. Takový domácí krém na pleť i tělo pak neobsahuje žádné parabeny.
Podstatou těchto krémů je, že neobsahují vodu, a tím se nemusí konzervovat. Dále je důležité použít kvalitní suroviny. Především kvalitní a za studena lisované oleje a přírodní másla jako je například kakaové, bambucké, makadamiové, aj.
Správným dávkováním a postupem si můžete připravit pleťový krém i na mastnou a problematickou pleť, či suchou a zralou pleť. Takový krém se dokáže dobře vstřebat a při správném použití ani nezpůsobuje mastný film.
Samozřejmě takový krém je vhodné pro zachování maximální kvality a účinnosti uchovávat ve skle a na chladném místě. Krém voní přirozeně a lze ho doladit kvalitním esenciálním olejem. Navíc šetří nejen vaše zdraví a planetu, ale i vaši peněženku.
(zdroj: livestrong.com)
Buďte první kdo přidá komentář