Parabeny: Ve které kosmetice je najdeme

Podle nadace Davida Suzukiho může 75 až 90 % kosmetiky obsahovat parabeny. Ty se běžně využívají jako konzervační látky a dokáží lehce proniknout do kůže. Evropská komise ve svých kritériích pro stanovení endokrinních disruptorů řadí parabeny do kategorie 1 – prokázaný endokrinní disruptor, což je látka, narušující lidský hormonální systém.

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč


Parabeny: Ve které kosmetice je najdeme.
Parabeny: Ve které kosmetice je najdeme.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Parabeny byly nalezeny i v nádorech rakoviny prsu, což ukazuje na možnou spojitost. V kosmetických přípravcích se nacházejí pod těmito názvy:

  • methylparaben
  • butylparaben
  • propylparaben
  • isobutylparaben
  • ethylparaben
  • polyparaben a isobutylparaben

Parabeny se vyskytují nejen v krémech

Parabeny jsou opravdu běžně používanou konzervační látkou. Pokud používáte běžně dostupnou kosmetiku, tak si můžete sami zkontrolovat, kolik vámi každodenně používaných produktů parabeny obsahuje. Sami si tak můžete uvědomit, jak velkému riziku se v souvislosti s parabeny, vystavujete.

Pleťové hydratační krémy

Parabeny se běžně přidávají do hydratačních krémů. Pleťové hydratační krémy používají ženy všech věkových kategorií. Tyto krémy vytváří na pleti nepropustnou bariéru, která dává pokožce zářivý a plný vzhled. Dr. Alan Rockoff, certifikovaný dermatolog z Bostonu, navrhuje na citlivou pleť používat vazelínu.

Krémy proti stárnutí

Krémy proti stárnutí se používají k odstranění vrásek a zpevnění jemné kůže v obličeji. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv řadí krémy proti stárnutí mezi kosmetiku a nezjišťuje jejich skutečný účinek.

U těchto krémů se navíc často ve složení objevují parabeny právě pro jejich konzervační vlastnosti. Krémy proti stárnutí se obvykle používají jednou či dvakrát denně a mohou mít nežádoucí účinky, jako jsou vyrážka, podráždění kůže nebo zrudnutí.

Podklady pod make up

Podklady se používají pro zakrytí vad, sjednocení barvy a vyhlazení pleti. Tekuté i práškové podklady často obsahují parabeny a hned několik. Je to z důvodu prodloužení trvanlivosti. V současnosti se vyrábí i podklady bez parabenů. Prodávají se v tekuté, práškové a kompaktní formě.

Parabeny v parfémech

Většina spotřebitelů netuší, že i parfémy často obsahují parabeny. Výrobci nejsou povinni uvádět složení parfémů, protože tyto recepty jsou běžně považovány za obchodní tajemství. Na štítku musí být napsáno, že se jedná o parfém, ale už zde nemusí být uvedeny podrobnosti o obsahu.

Přírodní péče o kůži

Přírodní péče o kůži je mnohem lepší. Musíte ale dobře hledat a číst etikety výrobků. Některé produkty si můžete vyrobit sami doma. Takový domácí krém na pleť i tělo pak neobsahuje žádné parabeny.

Podstatou těchto krémů je, že neobsahují vodu, a tím se nemusí konzervovat. Dále je důležité použít kvalitní suroviny. Především kvalitní a za studena lisované oleje a přírodní másla jako je například kakaové, bambucké, makadamiové, aj.

Správným dávkováním a postupem si můžete připravit pleťový krém i na mastnou a problematickou pleť, či suchou a zralou pleť. Takový krém se dokáže dobře vstřebat a při správném použití ani nezpůsobuje mastný film.

Samozřejmě takový krém je vhodné pro zachování maximální kvality a účinnosti uchovávat ve skle a na chladném místě. Krém voní přirozeně a lze ho doladit kvalitním esenciálním olejem. Navíc šetří nejen vaše zdraví a planetu, ale i vaši peněženku.

(zdroj: livestrong.com)

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*