Otrava jídlem: Jak se z ní co nejdříve dostat

Když sníte potraviny kontaminované bakteriemi či viry, může se u vás objevit otrava jídlem. Lehce si ji však spletete s běžnou střevní chřipkou. Jak se z ní dostat, aby vám bylo zase lépe?

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

239 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

239 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

149 Kč


Otrava jídlem: Jak se z ní dostat.
Otrava jídlem: Jak se z ní dostat. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Otrava jídlem u vás může proběhnout zpravidla tehdy, když sníte určitou kontaminovanou potravinu. Na co byste si měli dát konkrétně pozor? Nebezpečí se skrývá zejména v nedostatečně upravených potravinách živočišného původu – tedy v mase, mořských plodech, vejcích (obsažených například ve zmrzlině nebo majonéze), měkkých a nepasterovaných sýrech typu brie či feta, nepasterizovaném mléku.

Ale tak v syrových výhoncích, nepasterovaných nápojích nebo kontaminované vodě. Otrava jídlem po konzumaci těchto potravin se dostaví v průběhu několika hodin až dnů. Záleží přitom vždy na konkrétním druhu patogenu, který otravu jídlem způsobil.

Otrava jídlem a její projevy

Jakým způsobem se otrava jídlem projevuje? Její příznaky se mohou lišit v závislosti na tom, čím bylo jídlo, které jste snědli, kontaminováno. S nejvyšším rizikem otravy jídlem mohou počítat děti a mladiství, senioři a také lidé s oslabeným imunitním systémem. Pokud snědli nějakou kontaminovanou potravinu, objeví se u nich některé z následujících příznaků, anebo jejich kombinace.

  • nadměrné pocení
  • zvýšená teplota nebo horečka
  • problémy se zažíváním, plynatost, křeče v břiše
  • nevolnost a zvracení
  • ztráta chuti k jídlu
  • průjem
  • únava
  • dehydratace doprovázená žízní, suchem v ústech či závratěmi

Pokud tyto příznaky trvají déle než tři dny, máte k tomu i krvavý průjem nebo rozmazené vidění, s návštěvou specialisty rozhodně neotálejte.

Jak se z otravy jídlem dostat

Jestliže nejde o nákazu salmonelou, listérií nebo E.coli, kdy je na místě vyhledat lékařskou pomoc, otrava jídlem má ve většině případů velmi mírný průběh. Co dělat, aby co nejdříve odezněla?

1. Pijte dostatečné množství tekutin, abyste se vyhnuli dehydrataci. Kromě čisté neperlivé vody vám pomohou minerální vody a slazený černý či ovocný čaj, který si podávejte po lžičkách. Popíjet můžete také poctivý zeleninový vývar nebo rýžovou vodu připravenou z rýže. Zapomeňte na alkoholické a kofeinové nápoje, které odvodňují.

2. Naordinujte si klidový režim a dostatečně odpočívejte.

3. Až bude váš žaludek po několika hodinách schopný udržet tekutiny, připravte si lehkou stravu. Vhodná je pro vás osolená či oslazená rýžová kaše nebo osolené či oslazené pyré z vařené mrkve. Na žaludek vám udělají dobře také banány, dušená jablka či jablečné přesnídávky, piškoty, krekry nebo bramborová kaše. Proti průjmu skvěle zabírá chlorella.

4. Otrava jídlem se může projevit i nesnášenlivostí laktózy. Zapomeňte také na potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které by vám mohly podráždit žaludek. Jde o luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy, semena, ale i citrusové ovoce. Neměli byste jíst ani tučná a ostrá jídla.

Otrava jídlem aneb čemu se pro příště vyhnout

Otrava jídlem bývá nepříjemná, ale v některých případech jí můžete předejít. Podstatné je, abyste si dopřávali pouze pokrmy, které prošly dostatečnou tepelnou úpravou.

Otrava jídlem se týká i kontaminované vody. Proto pijte vodu pouze z ověřených zdrojů, kde nehrozí riziko její bakteriální kontaminace. Ve špinavé či zakalené vodě neomývejte ani ovoce a zeleninu. Pokud máte ohledně kvality vody podezření, raději vodu převařte a ošetřete šungitem.

Přivodit otravu jídlem mohou také potraviny, které jste si uvařili, přes noc dali do ledničky a následující den si je nedostatečně ohřáli. Podstatné je, abyste vařená, dušená či pečená jídla rychle zchladili a nenechávali déle než dvě hodiny při pokojové teplotě. Abyste následně zneškodnili možné bakterie, které se do daného pokrmu mohly dostat, ohřejte si opětovně jídlo minimálně na 75 stupňů Celsia.

Tip: U rizikových výrobků si v obchodě pravidelně všímejte data trvanlivosti.

REKLAMA

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

239 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

799 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*