Ořechy jsou stravitelnější lehce tepelně upravené

Ořechy mohou jídlo příjemně obohatit. Obsahují kvalitní nenasycené mastné kyseliny v původní přírodní formě, neznehodnocené procesem průmyslového zpracování. Olejnatá semena, například slunečnicová, dýňová, sezamová, lněná nebo konopná, jsou navíc cenná tím, že jsou zásadotvorná a obsahují mnoho minerálů a vitaminů. Užíváme je proto pravidelně v různých obměnách každý den. Stravitelnější jsou lehce tepelně zpracované.

Monoatomické prvky.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nejjednodušší je olejnatá semena při vaření přidat k obilovinám nebo zelenině. Předem je vždy dobře vypereme, protože mohou na povrchu obsahovat různé nečistoty a plísně.

Další možností je mírně je opražit. Semena vypereme a pražíme pomalu při nižší teplotě jen do stupně, kdy začnou lehce vonět. Pražit můžeme i se špetkou jemně rozetřené soli. Lehce opraženými ořechy nebo semeny můžeme posypat vařenu zeleninu, rýži, jáhly, pohanku.

PARA ořechy 250 g

Vlašské ořechy je vhodné před pražením rozdrtit, lískové můžeme nastrouhat. Mandle se nedoporučuje konzumovat se slupkou. Oloupeme je tak, že je chvíli povaříme ve vodě a slupku sloupneme.

Pak je pokrájíme na menší kousky a opražíme. Velmi dobrá jsou pražená slunečnicová semena, chutí připomínají arašídy.

Jemně opražené vlašské ořechy s trochou soli mohou zpestřit chuť většiny jídel a současně je obohatit o tuky s vysokým obsahem Omega-3 mastných kyselin.

Pražené ořechy pomohou dodat jídlu důležitou hořkou chuť. Často jich stačí velmi málo, abychom zjistili, že je to právě to, co našemu jídlu chybělo k dokonalosti. Třeba pouhé dvě mandle opražené na sucho.

Stravitelnost v naturální formě je horší

Syrové ořechy a olejnatá semena nejsou tak dobře stravitelné jako mírně opražené. Proto jich jíme méně. V malém množství je můžeme jíst spolu s ovocem. Mohou dobře ochutit jídla připravená na sladko. Vhodné jsou vlašské a lískové ořechy či mák s mandlemi.


Zdravé tipy pro jednotlivá znamení

♈ BERANBrahmi • ♉ BÝKCordyceps

♊ BLÍŽENCICordyceps • ♋ RAKAcai Berry

♌ LEVCaigua • ♍ PANNAAšvaganda

♎ VÁHYCordyceps • ♏ ŠTÍRKotvičník

♐ STŘELECReishi • ♑ KOZOROHKřemelina

♒ VODNÁŘBrahmi • ♓ RYBYAšvaganda


Syrová olejnatá semena, jako třeba mák nebo sezam, je třeba před jídlem jemně umlít a i pak dobře žvýkat. Neučiníme-li tak, může se stát, že je náš organismus vůbec nezpracuje, nestráví, nevyužije.

Jako každou potravinu s vyšším obsahem tuku užíváme ořechy a olejnatá semena jen v malém množství. Ve větším množství jsou hůře stravitelné a ztěžují trávení všech ostatních složek jídla.

Při nadměrné konzumaci mohou vyvolávat plynatost a zahlenění organismu. Nepoužíváme je k nasycení, ale jen jako doplněk.

z knihy Strava a vědomí od Tomáše Štanzela, vydané nakladatelstvím DharmaGaia v roce 2010

Tomáš ŠTANZEL (1956) vystudoval chemii na Vysoké škole chemicko-technologické a fotografii na Filmové a televizní fakultě akademie múzických umění. Stravou, jakožto podpůrným prostředkem k dosažení tělesného i duševního zdraví se zabývá přes čtvrtstoletí. Publikoval na toto téma řadu článků s cílem poukázat na důležitost každodenní volby stravy a současně zpřístupnit problematiku běžným laikům.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*