Ořechy jsou stravitelnější lehce tepelně upravené

Ořechy mohou jídlo příjemně obohatit. Obsahují kvalitní nenasycené mastné kyseliny v původní přírodní formě, neznehodnocené procesem průmyslového zpracování. Olejnatá semena, například slunečnicová, dýňová, sezamová, lněná nebo konopná, jsou navíc cenná tím, že jsou zásadotvorná a obsahují mnoho minerálů a vitaminů. Užíváme je proto pravidelně v různých obměnách každý den. Stravitelnější jsou lehce tepelně zpracované.

eshop energie života nabízí


DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

139 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

239 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nejjednodušší je olejnatá semena při vaření přidat k obilovinám nebo zelenině. Předem je vždy dobře vypereme, protože mohou na povrchu obsahovat různé nečistoty a plísně.

Další možností je mírně je opražit. Semena vypereme a pražíme pomalu při nižší teplotě jen do stupně, kdy začnou lehce vonět. Pražit můžeme i se špetkou jemně rozetřené soli. Lehce opraženými ořechy nebo semeny můžeme posypat vařenu zeleninu, rýži, jáhly, pohanku.

Vlašské ořechy je vhodné před pražením rozdrtit, lískové můžeme nastrouhat. Mandle se nedoporučuje konzumovat se slupkou. Oloupeme je tak, že je chvíli povaříme ve vodě a slupku sloupneme.

Pak je pokrájíme na menší kousky a opražíme. Velmi dobrá jsou pražená slunečnicová semena, chutí připomínají arašídy.

para ořechy - Ořechy jsou stravitelnější lehce tepelně upravené

Jemně opražené vlašské ořechy s trochou soli mohou zpestřit chuť většiny jídel a současně je obohatit o tuky s vysokým obsahem Omega-3 mastných kyselin.

Pražené ořechy pomohou dodat jídlu důležitou hořkou chuť. Často jich stačí velmi málo, abychom zjistili, že je to právě to, co našemu jídlu chybělo k dokonalosti. Třeba pouhé dvě mandle opražené na sucho.

Stravitelnost v naturální formě je horší

Syrové ořechy a olejnatá semena nejsou tak dobře stravitelné jako mírně opražené. Proto jich jíme méně. V malém množství je můžeme jíst spolu s ovocem. Mohou dobře ochutit jídla připravená na sladko. Vhodné jsou vlašské a lískové ořechy či mák s mandlemi.

Syrová olejnatá semena, jako třeba mák nebo sezam, je třeba před jídlem jemně umlít a i pak dobře žvýkat. Neučiníme-li tak, může se stát, že je náš organismus vůbec nezpracuje, nestráví, nevyužije.

Jako každou potravinu s vyšším obsahem tuku užíváme ořechy a olejnatá semena jen v malém množství. Ve větším množství jsou hůře stravitelné a ztěžují trávení všech ostatních složek jídla.

Při nadměrné konzumaci mohou vyvolávat plynatost a zahlenění organismu. Nepoužíváme je k nasycení, ale jen jako doplněk.

z knihy Strava a vědomí od Tomáše Štanzela, vydané nakladatelstvím DharmaGaia v roce 2010

Tomáš ŠTANZEL (1956) vystudoval chemii na Vysoké škole chemicko-technologické a fotografii na Filmové a televizní fakultě akademie múzických umění. Stravou, jakožto podpůrným prostředkem k dosažení tělesného i duševního zdraví se zabývá přes čtvrtstoletí. Publikoval na toto téma řadu článků s cílem poukázat na důležitost každodenní volby stravy a současně zpřístupnit problematiku běžným laikům.


PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

239 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

139 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

41 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*