Odstranění klíštěte v několika bodech

Milujete procházky přírodou? Po příchodu domů se prohlédněte, zda jste si s sebou nedonesli klíště obecné. Tento parazit přenášející lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu se k vám však může přisát i při pouhé práci na zahradě. Není proto od věci vědět, jak na správné odstranění klíštěte. Jakou techniku byste tedy měli použít?

REKLAMA

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč


Odstranění klíštěte v několika bodech.
Odstranění klíštěte v několika bodech. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Víte, jak na bezpečné odstranění klíštěte? Pokud na svém těle najdete přisáté klíště, snažte se jej vytáhnout velmi šetrně a také správně. Jak na to, jsme se pro vás pokusili shrnout v následujících bodech.

Odstranění klíštěte musí proběhnout co nejrychleji po přisátí

Vrátili jste se z přírody či ze zahrady domů? V tom případě si vysvlečte oblečení, které jste měli venku, a vytřepte jej. V dalším kroku zkontrolujte své tělo. Přisáté klíště nejčastěji najdete v podpaží, v podkolenních jamkách, za ušima, pod krkem, pod prsy či ve vlasaté části hlavy.

Proč je důležité, abyste klíště odstranili co nejrychleji po přisátí? Včasné odstranění klíštěte totiž minimalizuje riziko přenosu infekce. Ať už lymské boreliózy, nebo klíšťové encefalitidy.

Připravte si pinzetu nebo vatovou tyčinkou

Máte-li na rukou ranku či oděrku, které by se mohly stát vstupní branou infekce, vezměte si k odstraňování klíštěte gumové rukavice. Poté si připravte i další pomůcky potřebné k vytahování přisátého klíštěte. Jde o dezinfikovanou pinzetu. V případě velmi malého klíštěte můžete použít i vatovou tyčinku do uší.

REKLAMA
sangre unc - Odstranění klíštěte v několika bodech

Správná technika odstraňování klíštěte je důležitá

Při vytahování pinzetou uchopte přisáté klíště co nejblíže své kůži, pinzetou přitom nikdy netlačte na jeho zadeček. Klíště pomalu vytahujte směrem k sobě a snažte se o to, aby v kůži nezůstala jeho kusadla.

V případě, že se pustíte do odstranění klíštěte pomocí vatové tyčinky, máte jistotu, že se tento parazit nepřetrhne. Klíště však pomocí vatové tyčinky nevykrucujte proti ani podle směru hodinových ručiček, snažte se jej naopak vyviklat. Hlavičkou klíštěte kývejte ze strany na stranu do té doby, než se tento parazit odsaje.

Co je dále důležité: Pokud chcete klíště vyviklat pomocí vatové tyčinky, nikdy na tohoto parazita nenanášejte olej nebo krém, aby se tzv. odsál. Klíště, které byste takto dusili, zareaguje obranným reflexem, začnete do vašeho těla vypouštět sliny a vy se tak zbytečně vystavíte vyššímu riziku nákazy lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou.

Po odstranění klíštěte na ránu ihned naneste dračí krev

Místo na kůži, na kterém bylo klíště přisáté, ihned po jeho vytažení dezinfikujte. Naneste na něj dračí krev neboli Sangre de drago, která má vynikající dezinfekční a antiseptické účinky. Vyniká navíc silnými antivirotickými účinky, a tak snižuje riziko přenosu lymské boreliózy či klíšťové encefalitidy. Dračí krev také napomáhá rychlejšímu hojení a účinkuje jako účinné analgetikum. 

Chcete-li snížit riziko přenosu boreliózy či encefalitidy na minimum, kromě potírání místa přisátí užívejte dračí krev ve formě tinktury také vnitřně. A to alespoň po dobu tří dnů.

I po ošetření ranky po klíštěti toto místo přisátí sledujte další tři týdny. Jestliže se na něm objeví červená skvrna s bledým středem, je tu podezření na lymskou boreliózu, se kterým byste měli již navštívit specialistu.

Umyjte si ruce, dezinfikujte pinzetu a klíště zlikvidujte

V posledním kroku odstranění klíštěte si své ruce umyjte antibakteriálním mýdlem, pinzetu dezinfikujte a klíště zlikvidujte. Jakým způsobem? Můžete jej zabalit do WC papíru a spláchnout do toalety. Také jej můžete zabalit do papíru a spálit.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


1 Comment

  1. Prosím o názor,četla jsem,že nejbezpečnější odstranění klíštěte je zmrazovací sprej z lékárny.Prý je klíště tak rychle zmrazené,že nestačí vypustit sliny do těla hostitele při manipulaci.Je určen pro lidi i zvířata,je to opravdu jeden z nejlepších způsobů odstranění,děkuji.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*