Obilí nám může prospívat, ale také škodit

Obilí je po masu a mléku další hojně propíranou potravinou. Obilí samo o sobě nemusí být škodlivé. Hodně záleží na našem přístupu k němu. Jak tedy obilí správně konzumovat?

eshop energie života nabízí


LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

49 Kč

CORDYCEPS BIO 100 g

posílí zevnitř

399 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

doplní nutné živiny

139 Kč

REISHI BIO 100 g

prodlouží váš život

349 Kč


Obilí nám může prospívat, ale i škodit.
Obilí nám může prospívat, ale i škodit. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Obilí a hlavně přístup k jeho konzumaci je to, nad čím je potřeba se zamyslet. Konzumace celých zrn je přínosná. Jedná se o celistvou potravinu, která plní v těle více funkcí.  Ne jenom funkci sytící.

QUINOA bílá lahodná 1 kg

Aby ale tato zrna byla opravdu přínosná, tak je potřeba je umět správně připravit. Zapomeňme tedy na konzumaci ve stylu rychle nakynutých chlebů a dokřupava orestovaného ovsa s ovocem a ořechy.

Jak tedy obilí konzumovat

Obilí a další suché plody jako jsou například ořechy, semena a luštěniny je potřeba namáčet a fermentovat. Tohle není novodobý výmysl. Jedná se o tradiční přípravu obilovin, která se táhne napříč celým světem. S moderní a zrychlenou dobou se však tento postup přípravy z velké části z našich kuchyní vytěsnil.

Namáčení umožňuje enzymům a laktobacilům odbourat a neutralizovat tzv.  kyselinu fytovou.  A také znatelně zlepší  výživný přínos obilí.

Co je to kyselina fytová a proč ji neutralizovat

Kyselina fytová je organická kyselina.  Neošetřená kyselina fytová se může ve střevním traktu vázat s vápníkem a dalšími důležitými minerály a bránit tak jejich vstřebání. Proto strava bohatá na nefermentovaná celá zrna může vést k vážnému nedostatku minerálů a ke kostní ztrátě.

Navíc obilí a další suché plody, semínka jsou přirozeně chráněna tak, aby vydržela uskladněná, nezplesnivěla a nezačala klíčit.  Obsahují takzvané zpomalovače enzymů. Všechny látky, které takto obilí chrání, je tedy potřeba odstranit či zneutralizovat.

Namáčením se navíc povzbudí produkce řady přínosných enzymů. U obilí se tedy zvýší jeho stravitelnost a množství mnoha vitamínů, především vitamínu B.

Nejde jen o zpomalovače enzymů, ale i lepek

Obilí s vysokým obsahem lepku jako je pšenice, klade velkou zátěž na celý trávicí mechanismus. Pokud se mechanismus naruší vlekou konzumací obilí, tak důsledky se mohou projevit formou alergie, celiakie, chronickou poruchou trávení a přemnožením kvasinky candida.


f6fe00e4800c7a5da046dae9cba69205 0 - Obilí nám může prospívat, ale také škodit

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zkrásní pokožku

149 Kč

9c028f662cbe688f0722fdf4c364b99b 0 - Obilí nám může prospívat, ale také škodit

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

b430200b28fcb65a638abbd5783d921f 0 - Obilí nám může prospívat, ale také škodit

TŘTINOVÝ CUKR 500 g

nahradí bílý cukr

45 Kč

ace18923035161d23299787fc5e48921 0 - Obilí nám může prospívat, ale také škodit

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

149 Kč


Namáčením se lepek částečně rozštěpí a tím je rychleji připraven pro vstřebání. Člověk má totiž jen jeden žaludek a mnohem kratší střeva na rozdíl od býložravců. Taková kráva má navíc celý den na to, aby přežvykovala a díky více trávicím orgánům má i potrava čas se dostatečně zpracovat a vstřebat.

Pokud tedy bude člověk konzumovat obilí jako je oves, žito, ječmen a pšenice, tak je pro zachování vlastního zdraví víc než vhodné toto obilí předem namočit a nechat minimálně 24 hodin fermentovat. Obilí se tedy namočí do teplé kyselé vody. Kyselosti docílíme přidáním citrónové šťávy či nepasterizovaného jablečného octa.

Pšenice špalda je stravitelnější než moderní hybridní odrůdy pšenice a při pečení s ní můžeme docílit krásných a srovnatelných výsledků jako s klasickou pšenicí.

Pohanka, celozrnná rýže a proso díky tomu, že neobsahují lepek jsou snadněji stravitelné. Není tedy nezbytně nutné je předem namáčet tak dlouho. Stačí cca 4-7 hodin. Zrna se očistí a doba vaření se tím může taktéž zkrátit. Quinoa sice patří mezi semínka, ale i ona by se měla předem namáčet .

Předem namočené obilí lze pak snadno použít k zahuštění omáček či polévek, lze z něj uvařit kvalitní a lehce stravitelnou kaši nebo lze z něj upéct křupavý kváskový chleba.

Nezapomeňte ale na pestrost. Obiloviny střídejte a nepostavte na nich všechen svůj jídelníček, i když si je připravíte korektním způsobem. Všeho s mírou je vždy na místě.

Darina


MERUŇKOVÁ JÁDRA 50 g

dodají vitamin B17

49 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

239 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

uklidní a povzbudí

399 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*