Nutella jako skvělý obchod založený na levném cukru

Nutella je celosvětově populární pomazánka z ořechů a kakaa. V podstatě je ale hlavně vyrobena z cukru. Proč jí tedy ořechové máslo nedokáže konkurovat a proč jsou lidé schopni se o ni i pobít, když je v akci?

REKLAMA

KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

239 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč


Nutella jako skvělý obchod založený na levném cukru. Ořechová pomazánka versus ořechové máslo.
Nutella jako skvělý obchod založený na levném cukru.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nutella (ořechová pomazánka) je celosvětově jednou z nejpopulárnějších zpracovaných potravin s ročním obratem 11 milionů sklenic ve 160 zemích. Podle článku z Washington Post z ledna 2018 se ve francouzském řetězci supermarketů strhla mela o Nutellu, když došlo ke snížení její ceny o 70%. Jaký druh výrobku mohl způsobit takový rozruch? A v čem je tedy lepší než třeba arašídové či jiné ořechové máslo.

Kořeny Nutelly sahají do let po druhé světové válce, kdy italský cukrář Pietro Ferrero přišel s produktem, který by mohl kompenzovat nedostatek kakaa. Vytvořil tak postupně produkt, který obsahoval i lískové oříšky (region byl místem výroby lískových oříšků), a díky rostlinnému oleji se dobře roztíral.

Pietrův syn Michelle byl marketingový génius, který v roce 1964 změnil jméno produktu ze SuperCrema na Nutella. Lidé na celém světě Nutellu milovali. Používali ji tolik jako Američané používají arašídové máslo. Růst byl ohromující, jedna sklenice se prodávala každé 2,5 sekundy po celém světě a Michelle Ferrero je nyní dvacátým nejbohatším mužem světa. Takové zisky nemohou být vytvořeny na výrobcích obsahujících drahé složky.

Nutella a její složení

Nutella je dnes z 56,7% tvořena cukrem, z 20% ji tvoří palmový olej a jen 13% ji tvoří lískové ořechy. Je to o něco méně než je další složka – kakao. Mezi další složky patří sušené odstředěné mléko, syrovátkový prášek, sójový lecitin a umělá vanilka. Nutella je tedy spíše taková pseudo ořechová pomazánka.

Společnost kdysi tvrdila, že Nutella je součástí „výživné snídaně“. Tohle tvrzení vedlo k žalobě za falešnou reklamu. Ferrero pak musel zaplatit 3 milióny dolarů vyrovnání, které se mu samozřejmě na prodejích rychle vrátily. Ani tohle nesnížilo Nutelle popularitu. Bohužel pro Michella, jeho syn, dědic říše Nutella, zemřel na zdánlivý infarkt v roce 2011 (48 let). Že by vyrostl na příliš mnoho sladkých Nutellách?

„Ořechová“ pomazánka je stále v kurzu

Nedávno Nutella překonala ve Velké Británii pomazánku Marmite, která se v ČR taktéž prodává. Popularita Marmite taktéž roste po celém světě. Marmite je pasta z vyřazených kvasnic z výroby piva, která však obsahuje neuvěřitelné množství volné kyseliny glutamové (MSG).

Samozřejmě výrobce uklidňuje, že se nejedná o množství, které by způsobilo v těle škodu. Avšak průmyslově zpracované složky se v těle vždy chovají jinak než přirozené sloučeniny a způsobují pak problémy jako jsou například bolesti hlavy až přibývání na váze.

Po procesu autolýzy navíc nemusí ve výsledném produktu zůstat přirozené vitamíny, proto se pak do pomazánky zvlášť přidávají (viz. zvlášť přidávané vitamíny skupiny B, které jsou jinak přirozenou součástí kvasnic).

Nutella je naložená cukrem a Marmite zase MSG. Jsou to skvělé způsoby, jak z lidí udělat nemocné závisláky, kteří za svou levnou závislost budou předraženě platit. Přitom je snadné vytvořit si vlastní lahodné pomazánky, ať už sladké či slané, s použitím přísad, které opravdu zdraví slouží. Opravdová ořechová másla a pomazánky jsou skvělé pro rostoucí děti nebo ty, kteří potřebují přibrat na váze.

Pravé ořechové máslo – recept

Zkuste si doma vyrobit toto ořechové máslo:

  • 2 hrnky ořechů (arašídy, mandle, kešu), které byly předem namočené a osušené
  • ¾ hrnku kokosového oleje
  • 2 lžíce syrového medu
  • 1 lžička nerafinované soli 

Postup výroby:

  1. Ořechy a sůl rozmixujte na jemný prášek.
  2. Přidejte med a kokosový olej a znovu mixujte, dokud směs nebude hladká.
  3. Uchovejte ve vzduchotěsné nádobě v lednici.

(zdroj: http://nourishingtraditions.com/nutella-riots/)

REKLAMA

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

239 Kč

KOKOSOVÝ CUKR BIO 1 kg

nahradí bílý cukr

249 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*