
Nadýmavé potraviny jsou nejčastější příčinou plynatosti, protože podporují trávení a způsobují silnou střevní aktivitu. Jelikož spousta nadýmavých potravin je velmi zdravých, ze svého jídelníčku je rozhodně nevyřazujte. Aby vám však jejich konzumace nezpůsobovala velké problémy s plynatostí, zkuste tyto potraviny oddýmnit. Jakým způsobem?
Nadýmavé potraviny: V hlavní roli luštěniny
K nadýmavým, ovšem velmi zdravým potravinám patří zejména luštěniny jako fazole, hrách, cizrna a čočka. Tyto super nadýmavé potraviny ne každý snese. Jsou totiž bohaté na velké množství sacharidů a bílkovin, které trávicí systém hůře zpracovává, což vede k následnému nadýmání a plynatosti.
Jakým způsobem můžete luštěniny oddýmnit? Zkuste je před konzumací nejprve nechat naklíčit. Naklíčené luštěniny totiž obsahují trávicí enzymy a téměř nenadýmají. Jak dále oddýmnit nadýmavé potraviny, jako jsou luštěniny?
Namočte je do vody před jejich vařením ideálně na 8 až 12 hodin a tuto vodu několikrát vyměňte. Během tohoto procesu se ze slupky zrna do vody postupně uvolňují nadýmavé látky oligosacharidy, ale i kyselina fytová a puriny. Po namočení nezapomeňte luštěniny na závěr propláchnout ve studené vodě.
Tipy, jak dále snížit nadýmavost luštěnin
Co dále dělat pro to, aby byly nadýmavé potraviny – luštěniny pro vaše tělo mnohem stravitelnější? Po naklíčení nebo namočení je vařte s kořením, které nadýmavost luštěnin ještě sníží a které navíc zlepší chuť výsledného pokrmu. Jde zejména o kmín, majoránku, tymián, bazalku, koriandr či saturejku. Chcete-li snížit nadýmavost luštěnin, můžete je vařit také společně s mrkví nebo dýní.
Jak zařídit, aby si váš trávicí systém na luštěniny zvykl? Konzumujte nejprve stravitelnější druhy těchto nadýmavých potravin. Pro lidské tělo je dobře stravitelná například červená čočka, cizrna nebo fazole mungo.
Kravské mléko a mléčné výrobky: Další nadýmavé potraviny
K super nadýmavým potravinám patří kravské mléko a obecně také mléčné výrobky. Zvlášť pokud tyto potraviny konzumujete nadměrně, může se objevit nejen nadýmání, ale i plynatost a žaludeční křeče.
Chcete-li, aby vám kravské mléko a mléčné výrobky nezpůsobovaly problémy s nadýmáním, prostě je z jídelníčku vyřaďte. Alternativou k výrobkům z kravského mléka jsou pro vás rovněž rostlinná mléka, rostlinné jogurty nebo rostlinné sýry, které nenadýmají.
Kysané zelí: Jak jej upravit, aby nadýmalo méně?
Kysané zelí coby fermentovaná zelenina obsahující kyselinu mléčnou je pro naše tělo velmi zdravé. Nicméně patří mezi nadýmavé potraviny, se kterými může mít naše tělo problém. Jakým způsobem můžete snížit nadýmavost kysaného zelí? Ať už si připravujete zelňačku, nebo dušené zelí, přidejte k pokrmu při vaření kmín a kopr.
Jestliže milujete dušené zelí s knedlíkem, ovšem tento pokrm vás nepříjemně nadýmá, vyzkoušejte nenadýmavou alternativu dušeného zelí. To pravé je pro vás například dýňové zelí nebo cuketové zelí.
K nadýmavým potravinám patří i celozrnné výrobky a obiloviny
K nadýmavým potravinám patří také celozrnné výrobky a obiloviny. Takový celozrnný chléb nebo takové ovesné vločky totiž obsahují vysoké množství vlákniny, která vede k nadměrnému nadýmání a plynatosti. Myslete na to, že nadměrná konzumace vlákniny škodí. Dospělý člověk by měl za den přijmout 30 až 35 gramů vlákniny. Pokud je to však více, může si způsobit žaludeční obtíže, jako jsou právě nadýmání a plynatost, ale i křeče a průjem.
Buďte první kdo přidá komentář