Můj tajný recept na dlouhý a zdravý život

Člověk nemá žádné smrtelné geny. Nejsme naprogramování k tomu, abychom umřeli. Prostě jen stárneme. Jsme zahubeni jemně a pomalu erozí našeho genetického kódu, který je dennodenně pod útokem vnitřních i vnějších sil. Dlouhověkost je však dána geny jen z asi 25 %. Zbylých 75 % je zcela pod naší kontrolou. Prostředí, ve kterém geny fungují, tj. naše tělo, můžeme ovlivnit tím, jak žijeme.

REKLAMA

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Všechny dobré geny můžeme povzbudit k projevu jednoduchým nástrojem, který bude jedinečný pro nás a náš životní styl. Ve svých rukou máme prostředky k prodloužení svého života, a to tím, že prodloužíme své dobré zdraví. Fyzické a mentální zdraví by měly představovat středobody naší strategie. Učit se můžeme od jedné z nejdéle žijících ras na planetě Zemi, obyvatelů Okinawy u pobřeží Japonska.

Chcete-li napodobit jejich životní styl – alespoň částečně – řiďte se těmito pravidly: žádné kouření a alkohol, jen trocha masa, málo tuku a cukru, cvičte tzv. hachi bu (přestat jíst po prvním náznaku nasycení), buďte neustále na nohách, udržujte silná rodinná pouta, podporujte komunitu a buďte optimističtí. Odměnou vám bude dlouhý život, pokud vám to geny dovolí. Obyvatelé Okinawy žijí v průměru více než 100 let!

Již léta si myslím, že klíčem k dlouhému, zdravému životu je cvičení. Je jako multivitamin. Má vliv na každičký orgán a soustavu v našem těle, a to pozitivní. Jedná se doslova o elixír života – a mládí.

Bylinka na dlouhověkost – ajurvédská Gotu kola.

Od té doby, co jsem se dočetla o negativních účincích sezení, už zásadně píšu jen ve stoje. Věřím také v občasné intenzivní cvičení, které provádím 3× týdně. Do svého osobního programu jsem zařadila 30sekundový výstup do kopce ve stoje a poté 30 sekund rychlého šlapání v sedě na rotopedu. To vše opakuji 6× s dvouminutým rozehřátím a vychladnutím. Celý program trvá 10 minut a z toho 3 minuty jsou intenzivní. Existuje mnoho výzkumů, který stvrzuje, že tato metoda funguje a udržuje váhu v rovnováze.

Abych se donutila, což je nutné už jen kvůli tomu, abychom se s přibývajícími roky udržovali, provádím stejný program i v hypoxické komoře, v níž je hladina kyslíku tak nízká, že je to pak jako výstup na Mont Blanc. Navíc se snažím každý den ujít 3 kilometry, když chodím na schůze, za přáteli, do divadla, opery či muzea.

Naše těla opravdu nesnášejí neaktivitu. Tisíce let našeho vývoje jsme velkou část svého času jako lovci a sběrači strávili pobíháním. Každý člen lidské rasy tedy měl téměř neustále na každodenním programu cvičení. Naše tělo se zatím nevyvinulo tak, aby se dokázalo vyrovnat s neaktivitou. Nemělo na to ještě dostatek času. Neví, jak se vypořádat s usedavým způsobem života. Takže jen upadá.

Energii života doplní Maca peruánská.

Před mnoha lety jsem si uvědomila, že jediné dlouhodobé cvičení, které budu moci dělat, je chůze, a tak jsem se rozloučila se svými podpatky (a to jsem je nosila opravdu vysoké), a vyměnila je za tenisky všemožných barev, aby mi seděly k oblečení. Mohla jsem tak kdykoliv jít kamkoliv a chůze se stala součástí mého života.

Nedávno jsem viděla film Youth, ve které se dva hlavní herci Michael Caine a Harvey Keitel snažili svůj starý věk napravit zdlouhavými, nesourodými konverzacemi. Nehověli si však přitom v křesílku. Šli. Chodili. A chodili. Ve švýcarských Alpách. Ne všichni z nás si mohou dovolit takový luxus, ale můžeme aspoň chodit. Chůze doprovázená hovorem s přítelem je ideálním způsobem, jak si takové cvičení zpříjemnit, a má příznivý vliv také na naše duševní zdraví. Existuje mnoho výzkumu, který ukazuje, že (rychlá, půlhodinová, každodenní) chůze je klíčem k dlouhému, zdravému životu, a je mnohem lepší než lopotné cvičení ve fitku.

Ve filmu Youth je jedna báječné scéna, ve které doktor prohlásí, že zdraví stárnoucí postavy Michaela Cainea je naprosto v pořádku. „Co budu dělat teď?“ ptá se, načež doktor odpoví: „Užívejte si své mládí.“ Pesimistická nálada Michaela Caina je rázem tatam a na jejím místě zůstává jen optimismus, jak by to mělo u mladého a nadějného člověka být!

Pokud bych měla vypíchnout jeden faktor, který nadevše zajišťuje dlouhý a spokojený život, určitě by to byl optimismus. Ten může člověku dodat ve stáří opravdovou odolnost, a je výborným léčitelem. Výzkum ukazuje, že lidé s optimistickými povahami jsou méně nemocní, a když už jsou, tak se uzdravují rychleji.

Účinné přírodní antidepresivum má jméno Kratom.

Optimisté také spíše cítí, že dokáží zdraví vzít do vlastních rukou, a nejen pasivně sklouzávat do stáří. A dokáží se lépe postarat také o sebe. Spí lépe, alkohol a kouření si dopřávají jen pomálu, pravidelně cvičí a netrpí tolik depresemi. Žijí déle a stárnou mírněji. Optimismus se určitě vyplatí pěstovat, věřte mi.

Musíme přijmout odpovědnost za to, co děláme, abychom byli schopnosti zlepšit kvalitu našich pozdních let, a užít si je tak co nejvíce. (zdroj: huffingtonpost.co.uk)

REKLAMA

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*