Maso je potravina, kterou často chceme z našeho jídelníčku vyloučit. Než se však k tomuto kroku rozhodneme, tak je vhodné vědět, čím maso v naší stravě nahradit, aby naše tělo mohlo plnohodnotně fungovat.
Když se rozhodneme cokoliv z jídelníčku vyčlenit, tak nastává problém, že musíme nahradit vše, co daná potravina jinak tělu přinášela. Což často neděláme dostatečně a sklouzáváme ke stereotypu, kdy jíme stále to stejné jen v nějakých mělkých obměnách.
Plnohodnotnou náhradou masa jsou z pohledu plnohodnotných bílkovin vejce a sója. Pokud chceme maso nahradit vejci, tak je důležité si vybírat taková, která jsou z volného chovu. Teprve taková vejce obsahují i dostatek dalších pro tělo důležitých živin a vitamínů. Pokud chceme ale všechny živočišné produkty vyloučit, tedy i vejce, tak se jako vhodná náhrada jeví sója. Jako jediná z rostlinné říše totiž obsahuje plnohodnotné bílkoviny.
Maso dokáže plnohodnotně nahradit sója, ale musí být fermentovaná
Sóju dnes výrobci zpracovávají na mnoho způsobu. Avšak to je pravé úskalí sóji. Jakkoli průmyslově zpracovaná a geneticky modifikovaná sója může spíše způsobit škodu než užitek. Sója jako jedna z mála obsahuje takové množství inhibitorů enzymů, které nelze neutralizovat ani vařením.
S konzumací takto nevhodně upravené sóji, si tak zvyšujeme riziko, že se nám v těle nebudou dostatečně vstřebávat minerály, obzvláště vápník, a způsobíme si tak řadu zdravotních komplikací. Jediný způsob, jak sóju nejlépe připravit pro konzumaci, je fermentovat ji.
Můžeme si tak sóju dopřávat jako tempeh, miso či natto. Takový tempeh navíc může při zastoupení určitých druhů bakterií a vhodné teplotě obsahovat i vitamín B12, který jinak lidé přijímají hlavně z živočišných produktů. Natto zase obsahuje vitamín K2, který se v potravinách vyskytuje omezeně a je zásadní pro transport vápníku do správných částí těla.
Pokud nejíme maso, tak je vhodné jíst a kombinovat dohromady luštěniny a obiloviny
Pokud nejíme maso, tak je důležité zdroj bílkovin a dalších látek, které maso obsahuje, získávat nejen ze sóji. Správnou kombinací potravin lze dosáhnout plnohodnotného příjmu všech aminokyselin, aniž bychom se mohli obávat, že by naše tělo strádalo. Vhodné je kombinovat luštěniny s obilninami. Dopřávat si tak můžeme kombinaci celých obilných zrn třeba s cizrnou, čočkou, hrachem či fazolemi. Z luštěnin je proteinovou bombou především čočka, která je navíc nízkokalorická a skvěle zasytí.
Všech devět esenciálních aminokyselin, které si tělo neumí vyrobit, obsahuje prastará obilovina jménem quinoa. Jedná se o kompletní protein, který podporuje metabolismus a regeneruje tkáně. Kromě esenciálních aminokyselin obsahuje i železo, vlákninu, vápník a další významné minerály. Quinoa je kvalitní náhradou masa, akorát je důležité ji nekonzumovat denně ve velkém množství.
Dalším kvalitním zdrojem bílkovin a taky kvalitních tuků jsou ořechy. Takové mandle obsahují více bílkovin než maso a jsou jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů proteinů, vápníku a fosforu. Arašídy a arašídová másla se vyznačují optimálním poměrem aminokyselin, a proto jsou dobře absorbovány v lidském těle. Vlašské ořechy zase navíc obsahují tolik důležitý vitamín B12.
I nepostradatelný vitamín B12 lze získat nejen z masa
Zdroje bílkovin najdeme i mezi zeleninou. Jedná se především o brokolici, kapustu, špenát a další listovou zeleninu. Tato zelenina je i zdrojem řady vitamínů a minerálů, jejichž příjem by si lidé, kteří nekonzumují maso, měli hlídat.
Především se jedná o železo, jehož nedostatek v těle způsobuje anémii. Zdrojem železa se tak pro lidi, co nekonzumují maso, může stát například již zmíněná kapusta, brokolice, čočka, cizrna, fazole adzuki, špenát, miso či kešu ořechy.
Nejen železo má vliv na kvalitu naší krvetvorby. Je to i vitamín B12, který se podílí na tvorbě červených krvinek a má vliv na růst a reprodukci všech tělesných buněk. Navíc ovlivňuje energetický metabolismus těla a usnadňuje přeměnu železa. Vitamín B12 se obzvláště spojuje s masem, ale lze ho najít i ve vlašských ořeších či správně fermentovaném tempehu.
Kvalitním zdrojem nejen vitamínu B12, železa, ale i esenciálních aminokyselin jsou řasy chlorella a spirulina. Chlorella je sladkovodní řasa, která je zelenou superpotravinou číslo jedna. Je totiž jednou z nutričně nejbohatších potravin na světě a lze ji užívat dlouhodobě i v době těhotenství či kojení.
Chlorella má spoustu předností, kdy působí jako silný antioxidant, udržuje normální činnost srdce, cév či jater, které čistí. Má pozitivní vliv na trávení, obranyschopnost těla a imunitu. Obnovuje správné fungování těla a jeho přirozenou vitalitu.
Buďte první kdo přidá komentář