Maca obsahuje jód. Jaké množství?

V souvislosti s množícími se dotazy, jak je to s obsahem jódu v mace peruánské, jsme se rozhodli vydat článek, který uvádí tuto záležitost na pravou míru. Zároveň přinášíme tabulku, z níž si jednoduše zjistíte, kolik jódu při každodenním užívání macy do svého těla přijímáme.

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč


Maca obsahuje jód. Jaké množství?
Maca obsahuje jód. Jaké množství?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Maca peruánská obsahuje jód.  Jedná se o životně důležitou živinu našeho těla. Pomáhá štítné žláze produkovat hormony. Kromě toho jód podporuje zdravý metabolismus, zabraňuje výkyvům nálady, pomáhá udržovat zdravý krevní tlak a může být užitečný také jako prevence rakoviny.

Nedostatek jódu ve stravě může vést ke strumě (zvětšení štítné žlázy), hypotyreóze (nedostatečnému fungování štítné žlázy), špatnému metabolismu, problémům v těhotenství, depresi, poruchám nálady, únavě a dalším stavům způsobeným hormonální nerovnováhou. S těmito problémy pomáhá i maca, která taktéž jód obsahuje.

V posledních 15 letech začalo několik lékařů pomocí doplňkové stravy sestávající z jódu léčit pacienty s různými zdravotními problémy, od chronické únavy po rakovinu. Lékaři David Brownstein a Guy Abraham tvrdí, že díky doplnění jódu u pacientů došlo k působivým výsledkům (viz odkazy na výzkum níže).

Jaká je denní doporučená dávka jódu?

Běžný názor lékaře je, že v průměru bychom měli přijímat asi 0,150 mg jódu denně, a nikdy více než 2 mg. Normální doporučená denní dávka je 0,150 až 0,250 mg. Do 70. let 20. století však doporučená denní dávka činila 12,5 mg. Zajímavé také je, že lidé v Japonsku denně konzumují v průměru až 14 mg denně (s čímž může souviset nízký výskyt rakoviny v Japonsku).

Doktor Abraham, který začal s léčbou jódem v roce 1998, doporučuje většině svých pacientů 12,5 mg denně. A doktor Gabriel Cousense, jeden z předních světových odborníků na výživu, rovněž doporučuje výrazně větší denní dávku jódu, asi 7 mg.

Naproti tomu výzkum citovaný doktorem Josephem Mercolou však ukazuje, že denní dávka nad 0,4 mg může v některých případech ve skutečnosti přispět k méně aktivní štítné žláze. K tomu může docházet s největší pravděpodobností u lidí trpícími na problémy se štítnou žlázou, například s uzlinami, hypertyreózou nebo autoimunitní poruchou štítné žlázy. Pokud máte obavy z příliš vysokého příjmu jódu ve stravě, obraťte se na příslušného odborného lékaře.

Kolik jódu maca obsahuje?

Maca obsahuje jód a konkrétně každých 10 g prášku z macy obsahuje asi 0,052 mg jódu, čili asi 35% denní doporučené dávky (doporučující 0,150 mg denně). 10 g jsou asi 3 čajové lžičky. Tato tabulka vám pomůže vypočítat příjem jódu podle velikosti dávky macy.

Maca obsahuje:

  • v 1 čajové lžičce – 0,025 mg – 17% denní doporučené dávky
  • ve 2 čajových lžičkách – 0,052 mg – 35% denní doporučené dávky
  • ve 3 čajových lžičkách (9 g) – 0,104 mg – 70% denní doporučené dávky
  • ve 4 čajových lžičkách (12 g) – 0,156 mg – 100% denní doporučené dávky
  • v 5 čajových lžičkách (15 g) – 0,208 mg – 135% denní doporučené dávky
  • v 6 čajových lžičkách (18 g) – 0,260 mg – 160% denní doporučené dávky

Jak je vidět, množství jódu obsaženého v mace pohodlně spadá do doporučené denní dávky, pokud ji používáme v běžné míře (do 3 čajových lžiček). Abychom získali z macy 0,4 mg a více jódu, museli bychom denně brát skoro 4 polévkové lžíce. Maca tak rozhodně může být výborným způsobem, jak si denně doplňovat jód bez obav z toho, že bychom to přehnali, pokud ho přijímáme čistě jen z ní.

Může jód v mace způsobovat strumu?

To je zajímavá otázka. Díky nízkému obsahu jódu v mace je velmi nepravděpodobné, že by i u lidí s ohroženou štítnou žlázou sama o sobě přispívala k tvorbě strumy. Maca je však zelenina z čeledi brukvovitých s vysokým obsahem glukosinolátů. Glukosinoláty jsou sloučeniny s obsahem síry, které jsou spojovány s prevencí rakoviny a jinými pozitivními účinky na zdraví.

Jako součást vyvážené stravy jsou maca a další brukvovité rostliny velmi zdravé. Některé výzkumy však ukazují, že při konzumaci ve vysokých dávkách (asi 1,5 až 2 kg denně) může brukvovitá zelenina přispívat k hypertyreóze. Pro drtivou většinu lidí nebude při konzumaci macy se strumou žádný problém. Pokud však máte obavy, měli byste místo neupravené macy zkusit želatinovanou macu. Díky procesu vaření v ní došlo ke změně hlavních glukosinolátů.

Pár slov na závěr o mace a jódu

Maca obsahuje jód v biologicky dostupné formě, kterou může štítná žláza ihned využít k podpoře hormonální rovnováhy. Z našich zkušeností s macou víme, že má téměř u všech lidí pozitivní vliv na zdraví a životní sílu. Pokud však trpíte některou z následujících nemocí, poraďte se nejdříve s lékařem:

  • Citlivost nebo alergie na jód
  • Autoimunitní porucha štítné žlázy
  • Struma nebo další problémy s uzlinami​

Doporučené čtení:

Dr. David Brownstein – „Iodine: Why You Need It: Why You Can’t Live Without It

Dr. Gary Abraham – „Iodine: It’s Role in Health and Disease

Dr. Joseph Mercola – „Iodine is Important but a New Study Shows Too Much Causes Problems

Dr. Gabiel Cousens – „Iodine — Open Letter to Dr. Mercola

originální text: themacateam.com

REKLAMA

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*