Maca obsahuje jód. Jaké množství?

V souvislosti s množícími se dotazy, jak je to s obsahem jódu v mace peruánské, jsme se rozhodli vydat článek, který uvádí tuto záležitost na pravou míru. Zároveň přinášíme tabulku, z níž si jednoduše zjistíte, kolik jódu při každodenním užívání macy do svého těla přijímáme.

REKLAMA

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč


Maca obsahuje jód. Jaké množství?
Maca obsahuje jód. Jaké množství?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Maca peruánská obsahuje jód.  Jedná se o životně důležitou živinu našeho těla. Pomáhá štítné žláze produkovat hormony. Kromě toho jód podporuje zdravý metabolismus, zabraňuje výkyvům nálady, pomáhá udržovat zdravý krevní tlak a může být užitečný také jako prevence rakoviny.

Nedostatek jódu ve stravě může vést ke strumě (zvětšení štítné žlázy), hypotyreóze (nedostatečnému fungování štítné žlázy), špatnému metabolismu, problémům v těhotenství, depresi, poruchám nálady, únavě a dalším stavům způsobeným hormonální nerovnováhou. S těmito problémy pomáhá i maca, která taktéž jód obsahuje.

V posledních 15 letech začalo několik lékařů pomocí doplňkové stravy sestávající z jódu léčit pacienty s různými zdravotními problémy, od chronické únavy po rakovinu. Lékaři David Brownstein a Guy Abraham tvrdí, že díky doplnění jódu u pacientů došlo k působivým výsledkům (viz odkazy na výzkum níže).

Jaká je denní doporučená dávka jódu?

Běžný názor lékaře je, že v průměru bychom měli přijímat asi 0,150 mg jódu denně, a nikdy více než 2 mg. Normální doporučená denní dávka je 0,150 až 0,250 mg. Do 70. let 20. století však doporučená denní dávka činila 12,5 mg. Zajímavé také je, že lidé v Japonsku denně konzumují v průměru až 14 mg denně (s čímž může souviset nízký výskyt rakoviny v Japonsku).

Doktor Abraham, který začal s léčbou jódem v roce 1998, doporučuje většině svých pacientů 12,5 mg denně. A doktor Gabriel Cousense, jeden z předních světových odborníků na výživu, rovněž doporučuje výrazně větší denní dávku jódu, asi 7 mg.

Naproti tomu výzkum citovaný doktorem Josephem Mercolou však ukazuje, že denní dávka nad 0,4 mg může v některých případech ve skutečnosti přispět k méně aktivní štítné žláze. K tomu může docházet s největší pravděpodobností u lidí trpícími na problémy se štítnou žlázou, například s uzlinami, hypertyreózou nebo autoimunitní poruchou štítné žlázy. Pokud máte obavy z příliš vysokého příjmu jódu ve stravě, obraťte se na příslušného odborného lékaře.

Kolik jódu maca obsahuje?

Maca obsahuje jód a konkrétně každých 10 g prášku z macy obsahuje asi 0,052 mg jódu, čili asi 35% denní doporučené dávky (doporučující 0,150 mg denně). 10 g jsou asi 3 čajové lžičky. Tato tabulka vám pomůže vypočítat příjem jódu podle velikosti dávky macy.

Maca obsahuje:

  • v 1 čajové lžičce – 0,025 mg – 17% denní doporučené dávky
  • ve 2 čajových lžičkách – 0,052 mg – 35% denní doporučené dávky
  • ve 3 čajových lžičkách (9 g) – 0,104 mg – 70% denní doporučené dávky
  • ve 4 čajových lžičkách (12 g) – 0,156 mg – 100% denní doporučené dávky
  • v 5 čajových lžičkách (15 g) – 0,208 mg – 135% denní doporučené dávky
  • v 6 čajových lžičkách (18 g) – 0,260 mg – 160% denní doporučené dávky

Jak je vidět, množství jódu obsaženého v mace pohodlně spadá do doporučené denní dávky, pokud ji používáme v běžné míře (do 3 čajových lžiček). Abychom získali z macy 0,4 mg a více jódu, museli bychom denně brát skoro 4 polévkové lžíce. Maca tak rozhodně může být výborným způsobem, jak si denně doplňovat jód bez obav z toho, že bychom to přehnali, pokud ho přijímáme čistě jen z ní.

Může jód v mace způsobovat strumu?

To je zajímavá otázka. Díky nízkému obsahu jódu v mace je velmi nepravděpodobné, že by i u lidí s ohroženou štítnou žlázou sama o sobě přispívala k tvorbě strumy. Maca je však zelenina z čeledi brukvovitých s vysokým obsahem glukosinolátů. Glukosinoláty jsou sloučeniny s obsahem síry, které jsou spojovány s prevencí rakoviny a jinými pozitivními účinky na zdraví.

Jako součást vyvážené stravy jsou maca a další brukvovité rostliny velmi zdravé. Některé výzkumy však ukazují, že při konzumaci ve vysokých dávkách (asi 1,5 až 2 kg denně) může brukvovitá zelenina přispívat k hypertyreóze. Pro drtivou většinu lidí nebude při konzumaci macy se strumou žádný problém. Pokud však máte obavy, měli byste místo neupravené macy zkusit želatinovanou macu. Díky procesu vaření v ní došlo ke změně hlavních glukosinolátů.

Pár slov na závěr o mace a jódu

Maca obsahuje jód v biologicky dostupné formě, kterou může štítná žláza ihned využít k podpoře hormonální rovnováhy. Z našich zkušeností s macou víme, že má téměř u všech lidí pozitivní vliv na zdraví a životní sílu. Pokud však trpíte některou z následujících nemocí, poraďte se nejdříve s lékařem:

  • Citlivost nebo alergie na jód
  • Autoimunitní porucha štítné žlázy
  • Struma nebo další problémy s uzlinami​

Doporučené čtení:

Dr. David Brownstein – „Iodine: Why You Need It: Why You Can’t Live Without It

Dr. Gary Abraham – „Iodine: It’s Role in Health and Disease

Dr. Joseph Mercola – „Iodine is Important but a New Study Shows Too Much Causes Problems

Dr. Gabiel Cousens – „Iodine — Open Letter to Dr. Mercola

originální text: themacateam.com

REKLAMA

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*