Luštěniny pro správnou funkci střev

Luštěniny jsou v jídelníčku často opomíjeny. Někteří se domnívají, že nechutnají dobře, jiní tvrdí, že nadýmají. Rádi bychom tyto zažité stereotypy změnili a ukázali, že luštěniny mohou být i chutné. Navíc obsahují vlákninu, která střevům prospívá a posiluje jejich funkci.

REKLAMA

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Luštěniny pro správnou funkci střev.
Luštěniny pro správnou funkci střev. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vláknina je pro střeva dokonalou výživou. Funguje jako tzv. prebiotikum a také pomáhá trávit sacharidy a tuky. Z tlustého střeva také pomáhá odplavit nebezpečné látky a celkově prospívá zdraví člověka. I když se vláknina nachází i v obilovinách, dalším významným zdrojem jsou luštěniny, které bývají v jídelníčku často opomíjené. Jáhly, pohanka, čočka a fazole by měly najít místo i ve vaší kuchyni.

Řešení zažívacích obtíží

Pokud vás trápí zácpa nebo naopak průjem, máte problém hlavně ve střevech. Zde se mohou hromadit zbytky potravy a způsobovat nepříjemné obtíže.

Luštěniny při pravidelné konzumaci tento problém řeší, upravují mikroflóru a zamezují vzniku dalších problémů. Kromě této funkce dokáží také posílit střevní stěnu, čímž dochází k lepšímu vstřebávání vitaminů, minerálů a dalších prospěšných látek.

Jak zařadit luštěniny do jídelníčku

S doplňováním vlákniny můžete začít hned ráno. Použijte luštěniny, které jste nechali přes noc namáčet ve vodě. Díky tomu se rychleji uvaří a nebudou vás příliš nadýmat.

Z pohanky nebo jáhel si uvařte kaši, kterou můžete dochutit lžičkou přírodního sirupu a dozdobit svěžím ovocem. Jestliže luštěninám nemůžete přijít na chuť, zkuste jejich výrazné aroma a chuť přebít kořením.

Velmi dobře v takové chvíli poslouží skořice. Hodí se k posypání jablečné nebo banánové kaše, kterou si můžete vychutnat nejen ke snídani, ale také ke svačině nebo jako sladkou večeři.

Při přípravě hlavního chodu dne lze luštěniny využít jako hlavní ingredienci doplněnou o zeleninu a obilniny (kroupy, jáhly, rýže). Pokud si chcete dopřát jen lehký nádech vlákniny, ale čočka a hrách vám jako příloha nic neříkají, vyzkoušejte zahušťovací směs Hraška.

Zařiďte, aby vás luštěniny nenadýmaly

Jedním z důvodů, proč luštěniny nemají na talíři své místo, je jejich nepříjemná schopnost nadýmat. I na tento problém existuje snadné řešení. Doplňte své recepty o trochu bazalky a uvidíte, jak budete mít po talíři plném čočky krásně ploché břicho.

Jiným způsobem je také dostatečný příjem tekutin. Pokud se těsně po jídle plném luštěnin pořádně napijete, předejdete nepříjemnému nadýmání.

Luštěniny v těle rychle nabobtnají, až máme pocit, že jsme nasycení. Obsahují také méně tuku, takže kromě dostatečného příjmu vlákniny se můžete těšit také ze štíhlé linie.

REKLAMA

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*