Kotvičník může být přírodní alternativou steroidů

Tribulus Terrestris neboli také kotvičník zemní je stále ve středu pozornosti nejen sportovců díky nárůstu svalové hmoty, kterému napomáhá.

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Kotvičník může být přírodní alternativou steroidů
Kotvičník může být přírodní alternativou steroidů.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Je kotvičník obětí vlastního úspěchu? Je dost možné, že ano.

Kotvičník je původem africká rostlina, která v sobě obsahuje látky, schopné zvýšit plazmatickou hladinu testosteronu, jednoho z klíčových hormonů pro tvorbu svalů a jejich sílu.

Má se za to, že schopnost kotvičníku stimulovat tvorbu luteinizačního hormonu a tím i testosteronu, je příčinou jeho potenciálu zlepšovat sílu, objem a výkon.

Mnozí si myslí, že tyto účinky kotvičníku jsou nefér, a že by měl být v určitých soutěžích, například v amatérském sportu, zakázán.

Klinické studie publikované v časopise Medicine & Science & Sports and Medicine zjistily, že příjem kotvičníku může individuálně způsobit zvýšení hladiny testosteronu až o 600 %.

Výzkumníci také zaznamenali hladinu volného testosteronu, která byla čtyřikrát vyšší, než hladina dostupného testosteronu, a to bez jakýchkoliv vedlejších efektů. Tak nač všechen ten povyk?

Jak kotvičník funguje?

Mechanismus účinku kotvičníku spočívá v jeho schopnosti zvýšit uvolňování luteinizačního hormonu z hypofýzy, což vede ke zvýšení oběhového testosteronu. Má se za to, že hlavní biologicky aktivní složkou kotvičníku je steroidní saponin s názvem protodioscin.

Je srovnání s testosteronem opodstatněné?

V souvislosti s jeho přínosy je to krajně diskutabilní. Avšak pokud budeme brát v potaz jeho mechanismus působení, je srovnání vcelku možné.

Saponiny nalezené v kotvičníku obsahují stejnou čtyřuhlíkovou cyklickou kostru, jakou můžeme nalézt ve steroidech. Není ale jasné, zda také způsobují aktivitu podobnou účinkům androgenů, estrogenu, kortizolu a progesteronu. (Llewellyn, 2009).

Kotvičník rovněž obsahuje saponiny prototribestin, pseudoprotodioscin, dioscin, tribestin a tribulosin. Jejich účinek zatím není příliš prozkoumán, takže nejsou zcela známé ani veškeré účinky kotvičníku.

Měli byste kotvičník užívat?

To je zcela a jen na vás a vašem uvážení. Tribulus Terrestris může urychlit růst svalů, posílit libido a Dr. Arcasoy (1998) informuje o podávání kotvičníku jako diuretika, k léčbě vysokého tlaku, redukci hladiny cholesterolu a k úlevě od kolikové bolesti.

Tuto úžasnou bylinu můžete zakoupit v eshopu Energie života.

REKLAMA

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*