Kotvičník může být přírodní alternativou steroidů

Tribulus Terrestris neboli také kotvičník zemní je stále ve středu pozornosti nejen sportovců díky nárůstu svalové hmoty, kterému napomáhá.

REKLAMA

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

393 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

699 Kč


Kotvičník může být přírodní alternativou steroidů
Kotvičník může být přírodní alternativou steroidů.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Je kotvičník obětí vlastního úspěchu? Je dost možné, že ano.

Kotvičník je původem africká rostlina, která v sobě obsahuje látky, schopné zvýšit plazmatickou hladinu testosteronu, jednoho z klíčových hormonů pro tvorbu svalů a jejich sílu.

Má se za to, že schopnost kotvičníku stimulovat tvorbu luteinizačního hormonu a tím i testosteronu, je příčinou jeho potenciálu zlepšovat sílu, objem a výkon.

Mnozí si myslí, že tyto účinky kotvičníku jsou nefér, a že by měl být v určitých soutěžích, například v amatérském sportu, zakázán.

Klinické studie publikované v časopise Medicine & Science & Sports and Medicine zjistily, že příjem kotvičníku může individuálně způsobit zvýšení hladiny testosteronu až o 600 %.

Výzkumníci také zaznamenali hladinu volného testosteronu, která byla čtyřikrát vyšší, než hladina dostupného testosteronu, a to bez jakýchkoliv vedlejších efektů. Tak nač všechen ten povyk?

Jak kotvičník funguje?

Mechanismus účinku kotvičníku spočívá v jeho schopnosti zvýšit uvolňování luteinizačního hormonu z hypofýzy, což vede ke zvýšení oběhového testosteronu. Má se za to, že hlavní biologicky aktivní složkou kotvičníku je steroidní saponin s názvem protodioscin.

Je srovnání s testosteronem opodstatněné?

V souvislosti s jeho přínosy je to krajně diskutabilní. Avšak pokud budeme brát v potaz jeho mechanismus působení, je srovnání vcelku možné.

Saponiny nalezené v kotvičníku obsahují stejnou čtyřuhlíkovou cyklickou kostru, jakou můžeme nalézt ve steroidech. Není ale jasné, zda také způsobují aktivitu podobnou účinkům androgenů, estrogenu, kortizolu a progesteronu. (Llewellyn, 2009).

Kotvičník rovněž obsahuje saponiny prototribestin, pseudoprotodioscin, dioscin, tribestin a tribulosin. Jejich účinek zatím není příliš prozkoumán, takže nejsou zcela známé ani veškeré účinky kotvičníku.

Měli byste kotvičník užívat?

To je zcela a jen na vás a vašem uvážení. Tribulus Terrestris může urychlit růst svalů, posílit libido a Dr. Arcasoy (1998) informuje o podávání kotvičníku jako diuretika, k léčbě vysokého tlaku, redukci hladiny cholesterolu a k úlevě od kolikové bolesti.

Tuto úžasnou bylinu můžete zakoupit v eshopu Energie života.

REKLAMA

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

699 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*