Kotvičník může být přírodní alternativou steroidů

Tribulus Terrestris neboli také kotvičník zemní je stále ve středu pozornosti nejen sportovců díky dramatickému nárůstu svalové hmoty, kterému napomáhá. Účinnost kotvičníku vedla k jeho zákazu mezinárodními atletickými výbory, neboť i přes přírodní původ se považuje za neférovou výhodu. Stalo se tak navzdory faktu, že některé studie jeho účinnost stoprocentně nepotvrdily pravděpodobně kvůli tomu, že nerozlišovaly mezi vegetariány a konzumenty masa. Atletům se nicméně doporučuje, aby se mu vyhýbali kvůli riziku kontaminace, která může vést k pozitivnímu testu na doping.

eshop energie života nabízí


GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

222 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

449 Kč

MACA 10:1 20 g

vyladí hormony

189 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

399 Kč


Kotvičník může být přírodní alternativou steroidů
Kotvičník může být přírodní alternativou steroidů.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Je kotvičník obětí vlastního úspěchu? Je dost možné, že ano.

KOTVIČNÍK FORTE 100 tob. extrakt 90% saponinů

Kotvičník je původem africká rostlina, která v sobě obsahuje látky, schopné zvýšit plazmatickou hladinu testosteronu, jednoho z klíčových hormonů pro tvorbu svalů a jejich sílu.

Má se za to, že schopnost kotvičníku stimulovat tvorbu luteinizačního hormonu a tím i testosteronu, je příčinou jeho potenciálu zlepšovat sílu, objem a výkon.

Mnozí si myslí, že tyto účinky kotvičníku jsou nefér, a že by měl být v určitých soutěžích, například v amatérském sportu, zakázán.

Klinické studie publikované v časopise Medicine & Science & Sports and Medicine zjistily, že příjem kotvičníku může individuálně způsobit zvýšení hladiny testosteronu až o 600 %.

Výzkumníci také zaznamenali hladinu volného testosteronu, která byla čtyřikrát vyšší, než hladina dostupného testosteronu, a to bez jakýchkoliv vedlejších efektů. Tak nač všechen ten povyk?

Jak kotvičník funguje?

Mechanismus účinku kotvičníku spočívá v jeho schopnosti zvýšit uvolňování luteinizačního hormonu z hypofýzy, což vede ke zvýšení oběhového testosteronu. Má se za to, že hlavní biologicky aktivní složkou kotvičníku je steroidní saponin s názvem protodioscin.

Je srovnání s testosteronem opodstatněné?

V souvislosti s jeho přínosy je to krajně diskutabilní. Avšak pokud budeme brát v potaz jeho mechanismus působení, je srovnání vcelku možné.

Saponiny nalezené v kotvičníku obsahují stejnou čtyřuhlíkovou cyklickou kostru, jakou můžeme nalézt ve steroidech. Není ale jasné, zda také způsobují aktivitu podobnou účinkům androgenů, estrogenu, kortizolu a progesteronu. (Llewellyn, 2009).

Kotvičník rovněž obsahuje saponiny prototribestin, pseudoprotodioscin, dioscin, tribestin a tribulosin. Jejich účinek zatím není příliš prozkoumán, takže nejsou zcela známé ani veškeré účinky kotvičníku.

Měli byste kotvičník užívat?

To je zcela a jen na vás a vašem uvážení. Tribulus Terrestris může urychlit růst svalů, posílit libido a Dr. Arcasoy (1998) informuje o podávání kotvičníku jako diuretika, k léčbě vysokého tlaku, redukci hladiny cholesterolu a k úlevě od kolikové bolesti.

Tuto úžasnou bylinu můžete zakoupit v eshopu Energie života.


REISHI prášek 100 g

prodlouží váš věk

249 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

399 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*