Klouby se věkem opotřebovávají, chraňte si je

Klouby dostávají zabrat nejen při fyzické námaze či aktivním sportu, opotřebovávají se také věkem. I když vás klouby ještě nebolí, měli byste je začít chránit. Jak tedy na to?

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč


Klouby se věkem opotřebovávají, chraňte si je.
Klouby se věkem opotřebovávají, chraňte si je. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Že se problémy s klouby týkají pouze starších lidí? Toto tvrzení rozhodně neplatí. Klouby se citelně opotřebovávají nejen s přibývajícím věkem, bolestivě o sobě mohou dát mnohem dříve. Začněte je proto chránit. Zda jste se o klouby skutečně starali, vám dá vaše tělo v pozdějším věku rozhodně vědět.  Co tedy dělat?

Jezte potraviny a doplňky pro zdravé klouby

Za bolest kloubů může zpravidla nadměrná fyzická zátěž způsobená například příliš těžkou fyzickou prací nebo aktivním sportováním. Příčinou však může být i nástup některého kloubního onemocnění, a to zejména revmatoidní artritidy nebo osteoartrózy. Revmatoidní artritida bývá geneticky daná, naopak za osteoartrózu může opotřebení chrupavek. 

Chcete podpořit regeneraci svých kloubů nebo zajistit, aby byly zdravé i v pozdějším věku? Do svého jídelníčku v prvé řadě zařaďte potraviny a potravinové doplňky určené pro zdravé klouby. Co je jejich cílem? Podpořit regeneraci chrupavek. 

Bolesti a opotřebení chrupavek předejdete zejména prostřednictvím doplnění kolagenu, který představuje základní stavební hmotu pojivových tkání. Lidské tělo si kolagen dokáže vyrábět samo, ovšem v průběhu času u něj tato schopnost slábne. Chrupavka už není tak pružná a ztrácí svou funkci, v důsledku čehož se klouby začínají ozývat nepříjemnou bolestivostí. 

Jakým způsobem kolagen do svého těla doplníte? Například pomocí doplňků stravy s kolagenem.

Zaměřte se na potraviny, které podporují tvorbu vlastního kolagenu

Chcete-li mít zdravé klouby, zaměřte se přímo na potraviny obsahující látky, které podporují lidské tělo v tvorbě vlastního kolagenu. Absolutně nepřekonatelné je například hroznové jádro. Své tělo nabudíte k produkci kolagenu i zvýšenou konzumací vitaminu C, který najdete v citrusových plodech, rakytníku řešetlákovém, tropickém ovoci camu camu, rajčatech, paprikách či doplňcích stravy s vitaminem C.

Pro zdravé klouby je nezbytný také hořčík, který opět podporuje přirozenou produkci kolagenu. Kromě doplňků stravy s hořčíkem se zaměřte na zvýšenou konzumaci celozrnných výrobků, ořechů, semínek, banánů či kvalitní čokolády s vysokým podílem kakaa. Nejen hořčík, i další minerální látky podporují přirozenou produkci kolagenu. Patří mezi ně zejména měď a zinek, na které jsou bohaté například luštěniny.

Zbavte své klouby bolesti

Svým kloubům dáváme zabrat různým způsobem. Trpí, když zvedáme těžké předměty, běháme do schodů nebo se vydáme na dlouhý výšlap či vyjížďku na kole. Poškodit klouby mohou i nejrůznější pády, nárazy nebo uklouznutí. Za bolestivost kloubů mohou samozřejmě i některá kloubní onemocnění nebo nadváha či obezita. Jakým způsobem své klouby zbavíte bolesti?

Pomáhá pravidelné pití odvaru z kůry peruánského stromu Chuchuhuasi, který kromě bolesti likviduje v kloubu také ložisko zánětu. Od bolesti kloubů vám pomůže rovněž pravidelné užívání Vilcacory, která mimo jiné účinně léčí artritidu, neboť má protizánětlivé i analgetické vlastnosti. Pokud vás pobolívají klouby, začněte si pokrmy rovněž dochucovat kurkumou. Toto oblíbené koření obsahuje účinnou látku kurkumin, která má vysoce protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.

Co dále dělat pro zdraví kloubů

  1. Nikdy nezůstávejte dlouho ve stejné poloze. Pokud máte sedavé zaměstnání, každou hodinu se běžte projít, nebo se alespoň protáhněte.

  2. Zaměřte se na aktivní cvičení, jehož součástí je strečink a cílení na ohebnost. Vaše klouby a vazy nebudou díky tomuto pravidelnému cvičení ztuhlé, naopak udržíte správný rozsah pohybu kolem kloubů, čímž prodloužíte jejich životnost.

  3. Choďte jednou týdně plavat. Právě plaváním udržíte své klouby v pohybu a zbavíte je případného napětí.

  4. Udržujte svou váhu na přijatelné hodnotě. Máte-li nadváhu či obezitu, vaše klouby trpí – proto raději zhubněte.

REKLAMA

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*