Keto dieta může poškodit vaše zdraví

Keto dieta je založena na sníženém přísunu sacharidů do té míry, aby tělo zůstalo v ketóze. Není to však až tak jednoduché. Přestože se těší široké popularitě, protože způsobuje rychlý úbytek váhy, je potenciálně nebezpečná.

eshop energie života nabízí


HERCAMPURI

vyčistí játra

349 Kč

ESPRESSO 250 g

100% arabica

199 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

sladí hemisféry

199 Kč

VOJTĚŠKA 100g

vyladí trávení

239 Kč


Keto dieta může poškodit vaše zdraví.
Keto dieta může poškodit vaše zdraví. foto: Pixabay
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Keto dieta je totiž extrémní formou stravování, která může způsobit mnoho komplikací, jež byste měli zvážit, než ji vyzkoušíte

Určitě už jste se také setkali s desítkami dramatických snímků před a po keto dietě, která právě zaznamenává vrchol své popularity. Nejspíš jste však neviděli ani neslyšeli o negativních vlivech této intenzivní nízkosacharidové a na tuky bohaté formy stravování na lidské tělo.

Název keto dieta je odvozen od ketogenního stavu, jenž naše tělo spouští ve chvíli, kdy nedostává téměř žádné sacharidy. Ty jsou pro něj základním druhem paliva nebo energie a místo nich je zásobeno tunami tuku.

Když se nad tím zamyslíme, jde o docela dramatický posun, který se navíc odehrává prakticky přes noc. Není proto překvapením, že kromě rychlého hubnutí může keto dieta způsobit také závažné komplikace.

Pokud se přesto rozhodneme s keto dietou začít, měli bychom se ujistit, že jsme porozuměli způsobům, jakými může negativně ovlivnit každodenní fungování našeho těla.

Keto dieta může způsobit „ketochřipku“

Dramatický přesun od sacharidů může uvést naše tělní systémy do stavu šoku.

A u některých lidí se takový šok projeví ketochřipkou. „Keto chřipka“ je velice reálný vedlejší účinek, který keto dieta může mít,“ řekla magazínu Reader‚s Digest Susanne Fischer, dietní specialistka a nutriční poradkyně z Jižní Floridy. Projevuje se únavou, závratěmi a nespavostí.

Keto dieta omezuje přísun ovoce a zeleniny a mohou nám pak chybět mikronutrienty.

Keto dieta není navržena jako dlouhodobá forma stravování

Když držíme keto dietu, jediné jablko se svými 21 gramy sacharidů představuje veškerý příděl sacharidů na celý den. Podle časopisu Men’s Health mezi požadavky keto diety patří, že 60-80 % denního příjmu potravy musí představovat tuky a méně než 10 % sacharidy.

Nemůžeme jíst moc ovoce a zeleniny, protože obsahují přirozené sacharidy. To však neznamená, že pro nás nejsou dobré. Ovoce a zelenina by naopak měly být přirozenou součástí vyvážené stravy.

Keto dieta však vyvážená není. „Keto dieta není vhodná dlouhodobá a vyvážená forma stravování,“ řekla nám Nancy Rahnama, doktorka interní medicíny a bariatrická specialistka z Los Angeles. Dieta zbavená ovoce a zeleniny zapříčiní dlouhodobý nedostatek mikronutrientů, který může mít další následky.

Keto dieta může způsobit dehydrataci

Velkou část počátečního váhového úbytku na keto dietě tvoří voda.

Jedním z důvodů, proč na keto dietě hubnete tak rychle, je skutečnost, že většinu počátečního váhového úbytku představuje voda. Takže pokud dostatečně nepijeme, abychom to vykompenzovali, může u nás dojít k dehydrataci.

Váhový úbytek vody vzniká částečně proto, že ledviny vyplavují vodu zadrženou v důsledku konzumace přebytečného množství sacharidů. Voda se zase „vrátí zpět v podobě glykogenových zásob ve chvíli, kdy začnete sacharidy znovu jíst.“

Keto dieta může způsobit ztrátu svalové hmoty

Dokonce může způsobit poškození svalů.

Když tělnímu spalovacímu systému vezmete sacharidy, začne jako palivo využívat tuky. Když však spotřebuje tuky, může začít stravovat i svalovou tkáň. „A protože tělo začne po vstupu do ketózy pojídat svaly, naše srdce, které je tvořeno svalovou tkání, může být při tomto procesu také poškozeno,“ říká Grace Derocha, dietoložka, certifikovaná poradkyně při diabetu a zdravotní lektorka z organizace Modrý štít v Michiganu.

Nejpravděpodobněji však nebudete šťastní

Vést normální život může být na keto dietě obtížné.

Na keto dietě je velmi obtížné vést obvyklý společenský život. Sklenička s přáteli bude výzvou. Narozeniny? Zůstanete bez dortu. Možná si budete chtít dát prostě jen krajíček melounu v horkém letním dni. Co myslíte? Je v něm příliš mnoho sacharidů.

Neustálé hlídání obsahu sacharidů může být vyčerpávající. Emocionálně, duševně i fyzicky. „Většina lidí, kteří keto dietu předčasně ukončí, tak činí kvůli emocionálním důsledkům a dopadům na životní styl,“ řekla Alix Turoff, dietoložka, dialyzační sestra a osobní trenérka.

„Ať už si to jsme ochotni přiznat, nebo ne, jídlo je pro nás mnohem víc, než pouhý zdroj energie a taková omezení určitého druhu potravy si opravdu může vybrat svou daň.

Chvíli se může zdát snadné sáhnout po bezsacharidovém jídle, ale v určitém bodě pro nás začne být myšlenka na to, že si nemůžeme dát své oblíbené jídlo znepokojivá. Zkuste proto raději dietu podle nositele Nobelovy ceny. (zdroj: thisisinsider.com)


KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč

SCHIZANDRA 100 g

posílí imunitu

249 Kč

TŘTINOVÝ CUKR

nahradí bílý cukr

45 Kč

CAIGUA 100 tob.

vyčistí cévy

359 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*