Káva vs. guarana: Kdo je vítěz?

Milovníky kávy a energetických nápojů často zajímá, jaký je rozdíl mezi kávou a guaranou. I když vás jak káva, tak guarana nabudí, rozhodně mezi nimi neexistuje rovnítko. Jestli chcete vědět, zda je guarana srovnatelná s působením kávy, rozhodně čtěte dále.

REKLAMA

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč


Káva vs. guarana: Kdo je vítěz?
Káva vs. guarana: Kdo je vítěz?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Káva vs. guarana – jde o efektivní přírodní povzbuzovače, po kterých saháme, když chceme nakopnout, dodat energii nebo zvýšit bdělost, koncentraci a produktivitu. Zajímá vás, kdo z dvojice káva vs. guarana vás povzbudí efektivněji a bude na vás působit dlouhodoběji?

Káva vs. guarana: Zásadní rozdíl je v obsahu kofeinu

Jak káva, tak guarana patří mezi významné zdroje přírodního kofeinu. Mají proto mezi sebou spoustu podobností. Pokud je užijete, stimulují váš centrální nervový systém, zvýší vaši duševní vytrvalost a kognitivní výkonnost a také vás nabudí k lepším sportovním výkonům.

Když se řekne káva vs. guarana, je tu však jeden zásadní rozdíl. A to v obsahu kofeinu. Guarana totiž ve srovnání s kávou obsahuje dvojnásobné až trojnásobné množství kofeinu. Zatímco káva má obsah kofeinu 2 procenta, v guaraně najdete až 3,6-5,8 procenta kofeinu. Nutno podotknout, že guarana má  nejvyšší koncentraci kofeinu mezi všimi dostupnými rostlinnými přípravky.

Další rozdíl mezi kávou a guaranou: Ve vstřebávání kofeinu

V případě srovnání káva vs. guarana nejde pouze o vlastní obsah kofeinu. Káva a guarana se liší také ve vstřebávání kofeinu do lidského těla. Guarana je totiž oproti kávě bohatá na nenasycené mastné kyseliny, díky nimž se kofein z guarany uvolňuje velmi pomalu. S ohledem na tento účinek vás tak guarana může oproti kávě povzbudit až na několik hodin.

Jak to funguje v případě kávy? Přírodní kofein, který jste přijali v kávě, na vás zapůsobí velmi rychle a doslova vás nakopne. Toto povzbuzení však netrvá příliš dlouho. Po nabuzení se opět skokově vrátíte zpátky, protože účinky kofeinu obsaženého v kávě velmi rychle poleví. Budete se tak opět cítit unavení a bez energie, a proto zatoužíte po dalším šálku kávy. 

Chcete dlouhodobě nabudit a zvítězit nad únavou? V tom případě je pro vás rozhodně lepší volbou guarana.

Káva vs. guarana: Guarana obsahuje i další stimulanty

Káva a guarana jsou cenné zdroje přírodního kofeinu. Guarana je však v případě kávy bohatší na další přírodní stimulanty, a to zejména theobromin a theofylin. Guarana dále do těla dodává výživné látky, k nimž patří vitaminy, třísloviny, katechiny nebo vláknina.

Oproti kávě si tak s jedním nápojem z guarany vystačíte až na několik hodin. Jelikož se kofein a další stimulační látky z guarany uvolňují postupně, přípravek z guarany na vás bude mnohdy působit v rozmezí 6 a 9 hodin. Navíc si můžete být jisti tím, že guarana vám na rozdíl od kávy nikdy nepřekyselí žaludek.

Další rozdíly mezi kávou a guaranou

V případě srovnání káva vs. guarana jsou tu i další rozdíly. Pokud chcete, aby vás nabudila káva, pravděpodobně musíte vypít několik šálků tohoto nápoje denně. Nadměrné pití kávy může mít neblahé účinky na zdraví, a to v podobě zvýšeného krevního tlaku a pulsu. To vám však v případě guarany nehrozí.

Při konzumaci guarany si zpravidla vystačíte s jedním či dvěma nápoji či přípravky za den. Jelikož kofein a další stimulanty z guarany působí postupně a velmi pomalu, rozhodně nedojde k rychlému zvyšování tlaku a tepu tak, jako k tomu dochází po konzumaci kávy.

Káva vs. guarana: Odlišnost je i v užití

Zajímá vás, jaký způsobem můžete guaranu a kávu přijímat do svého těla? Zatímco na kávě si můžete pochutnat jako na horkém nápoji, guarana má spoustu forem. Ideálně ji můžete užívat v kapslích či prášku.

REKLAMA

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*