Jsou semínka chia zdrojem energie?

Semínka chia, která získala na popularitě v 70. letech díky tzv. Chia Pets, jejichž název byl odvozen od zvířecího tvaru květináčů, ve kterých byla chia pěstována, jsou díky vysokému obsahu vlákniny a omega-3 mastných kyselin srdci prospěšným doplňkem libovolné stravy určené proti stárnutí.

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Poslední dobou se však semínka chia stále více prosazují jako superpotravina, protože dokáží mnohé, od podpory hubnutí, po zdroj energie. Chia semínka vás ve skutečnosti dokáží udržet na nohách celý den. Tato semínka, která byla kdysi součástí běžné stravy starobylých Aztéků, byla poprvé prosazena jako moderní nutriční zázrak v bestselleru Christophera McDougalla z roku 2009 s názvem Born to Run.

McDougall při výzkumu mexického kmene Tarahumara zjistil, že tamní lidé jsou schopni běžet 100 i více mil jen na vodě s chia semínky. Od té doby jsou chia semínky propagována nejen v knihách jako je The Aztec Diet, ale i výrobci samotnými.

Výzkumné studie chia semínek

David Nieman, ředitel Human Performance Laboratory na univerzitě Appalachian State University, provedl některé z toho mála výzkumných zkoušek na chia semínka, které existují, při nichž zkoumal jejich roli při hubnutí a omezení rizika výskytu onemocnění.

Ačkoliv při nich nenalezl nic, co by dokazovalo vliv na tělesnou hmotnost či složení zkoumaných subjektů, kteří každý den konzumovali až 50 gramů (asi 6 lžiček) chia semínek, věří, že semínka jsou zdrojem energie pro běžce i neběžce.

„Zdá se, že tato semínka skutečně lidem dodávají energii,“ svěřil se. „To je však dáno tím, že obsahují mnoho tuku. Jsem si jistý, že právě proto byly cenné i pro starobylé Aztéky: podobně jako řepka olejná obsahují značené množství kalorií v malém objemu“.

Zlepšují výkonnost?

Nierman a kolegové zkoumali také to, zda chia semínka ve vodě zvyšují výkon či rychlost u vytrvalostních cyklistů, kteří obyčejně pijí jen čistou vodu. Jeho výzkum však nenalezl nic, co by toto potvrzovalo: tato stále nepublikovaná, náhodná studie zahrnovala malou skupinu zkušených cyklistů, kteří po dobu 2 týdnů každodenně konzumovali 25 gramů (mletých) chia semínek.

Po těchto dvou týdnech dostali další chia semínka a podstoupili závod na čas. Cyklisté, kteří konzumovali vodu se semínky, si nevedli o nic lépe než ti, kteří žádná semínka během stejné doby nekonzumovali.

Pomáhají při hubnutí?

Chia semínky mohou napomáhat hubnutí, protože absorbují vodu, a je dokázáno, že voda v jídle zasytí na delší dobu než voda konzumovaná při jídle. Chia semínka můžete začlenit do své snídaně proti stárnutí nebo zelené smoothie, aniž byste se pravděpodobně museli obávat pozdějších zažívacích problémů.

Pokud vás však nadýmají, snižte jejich každodenní přísun, zkuste pít více vody, a nechte tělo, aby si na zvýšený přísun vlákniny zvyklo samo.

Kvalita chia semínek

Množství omega 3 mastných kyselin kolísá v závislosti na množství hnědých, tedy nedozrálých semínek. Eshop Energie života nabízí chia semínka prémiové kvality s velmi nízkým obsahem nedozrálých semínek. Můžete se přesvědčit nákupem v našem eshopu.

Zdroje:

Arnot, Bob. The Aztec Diet. HarperCollins. 2013.

Coates, Wayne. Chia: The Complete Guide to the Ultimate Superfood. Sterling Publishing. 2012.

David Nieman, Director of Human Performance Laboratory, Appalachian State University. Rozhovor proběhl 30. dubna 2013.

Nieman DC, Cayea EJ, Austin MD, Henson DA, McAnulty SR, Jin F. „Chia seed does not promote weight loss or alter disease risk factors in overweight adults.“ Nutr Res. 2009 červen;29(6):414-8.

Nieman DC, Gillitt N, Jin F, Henson DA, Kennerly K, Shanely RA, Ore B, Su M, Schwartz S. „Chia seed supplementation and disease risk factors in overweight women: a metabolomics investigation.“ J Altern Complement Med. 2012 červenec;18(7):700-8. (zdroj: verywell.com)

REKLAMA

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*