Je zásaditá voda opravdu zdravá?

Voda je k životu nezbytně důležitá a kromě běžně dostupné kohoutkové a balené vody, se na trhu objevuje i nový typ – zásaditá voda. Tento typ je prodáván jako méně kyselá alternativa běžné vody, která by měla mít řadu přínosů pro naše zdraví. Zaslouží si ale zásaditá voda pozornosti, které se jí dostává?

eshop energie života nabízí


LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

49 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč

CORDYCEPS 100 g

posílí zevnitř

299 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Zastánci tvrdí, že dokáže například zklidnit pálení žáhy, pomáhá snížit množství tělesného tuku, podporuje zdravé kosti a obecně neutralizuje kyseliny v krevním řečišti. V tomto článku se proto dozvíte vše, co potřebujete o zásadité vodě vědět, včetně vědecky podložených faktů o jejích účincích.

Co je vlastně zásaditá voda?

KARAFA ALLADIN GOLD 1,3 l -"Květ života"

Jednoduše řečeno, zásaditá voda má o něco vyšší pH než kohoutková voda. Pro připomenutí, pH měří kyselost na stupnici od 0 do 14, kdy 0 znamená, že je roztok zcela kyselý a 14 naopak zcela zásaditý. Kohoutková voda má běžně pH neutrální – kolem 7. Zásaditá voda má pH větší než 7. Někteří výrobci uvádějí pH 8, 9 i vyšší.

Zdraví

Protože je tedy voda za běžných podmínek pH neutrální, je potřeba její pH upravit. Existují dva hlavní způsoby, jak vyrobit zásaditou vodu:

Ionizace/elektrolýza: Ionizátory vody zpracovávají kohoutkovou vodu tak, že rozdělí sloučeninu H2O, čili vodu, na molekuly vodíku a kyslíku. Poté ionizátor odstraní určitou část molekul kyselého vodíku, čímž se zvedne pH vody.

Přidání minerálů a dalších zásaditých příměsí: Minerální voda, která z nerostů a hornin přijímá minerály, jako jsou draslík a vápník, může být přirozeně zásaditá. Kromě toho lze však do vody přidat zásadité příměsi, jako například bikarbonát.

Sečteno a podtrženo: Zásaditá voda je voda s pH 7 a více. Lze ji vyrobit přidáním elektrolytů nebo zpracováním v ionizátoru vody.

Záleží vůbec na pH vody?


08f643b50bb11feb7d4b35c936150f46 0 - Je zásaditá voda opravdu zdravá?

GARCINIA 100 kapslí

sníží hmotnost

299 Kč

e8c733bcd50b96b52624aa988d084686 0 - Je zásaditá voda opravdu zdravá?

MACA 100 tob.

vyladí hormony

299 Kč

6c1e1128ae04932e010c2ef2c0e7f46a 0 - Je zásaditá voda opravdu zdravá?

MONOATOMICKÉ ZLATO

rozšíří vaše vědomí

1851 Kč

ec1c99fb377bb87ec0b78b9521192571 0 - Je zásaditá voda opravdu zdravá?

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

149 Kč


Možná se ptáte, zda na pH vody vůbec záleží. Abychom vám mohli poskytnout uspokojivou odpověď, je potřeba si nejprve říci, jak strava ovlivňuje úroveň pH v našem těle. Někteří lidé tvrdí, že určité potraviny, jako jsou maso, rafinované obiloviny, cukr a alkohol, snižují pH v těle, zatímco ovoce a zelenina bohaté na draslík pH v těle zvyšují.

Toto tvrzení je z části pravdivé. Při metabolismu živin vznikají různé vedlejší produkty, které jsou buď kyselé, nebo zásadité. Pokud například tělo metabolizuje bílkoviny, vytváří kyselinu sírovou, která bývá označována jako netěkavá kyselina. Při metabolismu draslíku naopak tělo vytváří bikarbonát, což je zásaditá sloučenina (1).

Na první pohled se tedy zdá, že výše uvedené tvrzení je pravdivé. Avšak ve skutečnosti to není tak jednoduché. Tyto vedlejší produkty metabolismu totiž nemusí nutně mít na pH v těle dlouhodobý účinek. Z části je to zapříčiněno tím, že různé části těla mají různé hodnoty pH:

Krev: pH normální, zdravé krve je mírně zásadité, mezi 7,38 a 7,42 (2).

Žaludek: Je nejkyselejší část těla. Hodnota pH v žaludku se pohybuje mezi 1,35 a 3,5. Kyseliny jsou totiž nutné pro trávení (3).

Moč: pH moči se může výrazně měnit, hodnoty se pohybují mezi 4,6 až 8 (3).

Pokud se bavíme o vlivu stravy na pH v těle, většinou máme na mysli pH krve. Jenže tělo pečlivě reguluje pH krve skrz funkce ledvin a plic. Pokud se v krvi nachází mnoho kyseliny, zbavuje se jí tělo dýcháním a močením (3). Strava tedy může ovlivnit hodnotu pH v krvi, ale pouze dočasně. Podle vědců nejsou tyto změny trvalé.

Sečteno a podtrženo: Některé potraviny, zvláště bílkoviny, mohou mít za následek zvýšenou tvorbu kyselin v těle. Náš organismus má však řadu mechanismů, které udržují hladinu pH v krvi v úzkém, zdravém rozmezí.

Zdravotní výhody – pravda nebo lež?

O zásadité vodě se tvrdí, že má pro organismus několik zdravotních výhod. Níže uvádíme některé z nich, podložené vědeckými poznatky:

Hydratuje více než obyčejná voda

Malé studie z roku 2010 se účastnilo 38 mladých a zdravých dospělých lidí, kteří po čtyři týdny pili buď zásaditou vodu s pH 10 nebo obyčejnou vodu. Vědci zjistili, že účastníci, kteří pili zásaditou vodu, měli zásaditější krev a moč a byli více hydratovaní než ti, kteří pili obyčejnou vodu (4). Ačkoliv se jedná o slibné zjištění, byla tato studie velmi malá, a je proto nutné provést další výzkum, který by prokázal, zda je zásaditá voda opravdu více hydratující.

Snižuje riziko zlomenin a osteoporózy

Toto tvrzení se zakládá na předpokladu, že nízké tělesné pH může časem oslabit kosti tím, že z nich odvádí vápník (5). V této oblasti bylo provedeno poměrně dost studií, avšak s rozdílnými výsledky. Některé studie tvrdí, že zásaditá voda může byt pro zdraví kostí užitečná (6, 7, 8).

Studie z roku 2010 zjistila vyšší hustotu kostí u žen starších 75 let, jejichž strava obsahovala méně kyselých potravin a více draslíku (9). Tato studie však zkoumala vyváženost pH v celkové stravě účastníků, ne konzumaci zásadité vody, ale poukazuje to na možnou výhodu pro lidi se zvýšeným rizikem vzniku osteoporózy.

Další studie zkoumala čtyři týdny 30 žen s podobnými stravovacími návyky, které však pily buď zásaditou minerální vodu bohatou na bikarbonáty, nebo obyčejnou vodu. U těch, které pily zásaditou vodu, bylo zjištěno méně ukazatelů indikujících úbytek kostí, než u druhé skupiny (10).

Přestože tyto menší studie ukázaly, že by zásaditá voda mohla pomoci chránit před osteoporózou, jedna rozsáhlejší studie došla k jinému závěru. Vědci zkoumali údaje 6 800 lidí a nenalezli žádnou významnou spojitost mezi kyselostí moči a zlomeninami či hustotou kostí. Podle této studie kyselost moči, která mohla být eventuálně snížena zásaditou vodou, nepředvídala riziko osteoporózy (11).

Krotí pálení žáhy

Pokud vás často pálí žáha, mohla by vám zásaditá voda pomoci. Vědci testovali zásaditou vodu s pH 8,8 a zjistili, že deaktivuje pepsin, trávicí enzym, který je jednou z hlavních příčin gastroezofageálního refluxu (12). Pití zásadité vody by tedy mohlo mít stejný účinek jako antacid.

Pomáhá zbavit se tělesného tuku

Podle této teorie využívá tělo tukové buňky jako obranu před kyselinou. Pitím zásadité vody, by tak tělo tyto buňky již nadále nepotřebovalo a zbavovalo by se jich. Teorie je to možná přesvědčivá, ale je tu pouze jedna studie, která by ji alespoň zčásti podporovala.

Tato studie byla provedena u myší, kterým byla podávána strava bohatá na tuky. První skupina pak pila zásaditou vodu a druhá vodu z kohoutku. U první skupiny byl poté zjištěn výrazně nižší nárůst tělesné hmotnosti, než u skupiny, které byla podávána kohoutková voda (13).

I když je však zajímavé sledovat tento účinek zásadité vody u myší, bude potřeba provést ještě řadu výzkumů, než se prokáže, zda by mohla pomoci s hubnutím i u lidí.

Sečteno a podtrženo: Existuje několik studií, které se zabývaly zdravotními výhodami pití zásadité vody. V současné době se zdá, že nejprokazatelnější zdravotní výhodou je její schopnost zklidnit pálení žáhy.

Má zásaditá voda nějaké nežádoucí účinky?

Zásaditá voda je obecně považována za bezpečnou pro konzumaci. Hlavní nevýhodou je ale její vysoká cena. Rovněž by nejspíš nebylo moudré pít výhradně zásaditou vodu. Pokud byste ji totiž pili celý den, mohlo by vysoké pH neutralizovat účinky žaludečních šťáv, což by mohlo vést k zažívacím potížím, podobně jako kdybyste celý den užívali antacid.

Sečteno a podtrženo: U většiny lidí nemá pití zásadité vody žádné nežádoucí účinky. Neměli byste však pít pouze tuto vodu.

Kde sehnat zásaditou vodu?

Na trhu existuje několik výrobců zásadité vody. Lze ji ovšem vyrobit i doma. Nejjednodušší je smíchat obyčejnou vodu s jedlou sodou. Již půl čajové lžičky přibližně na 4 litry vody dokáže zvýšit její pH.

Někteří lidé dokonce tvrdí, že i voda s citronem se po vypití stane v těle alkalickou. Citronáda je však jednoznačně kyselá, ne zásaditá.

Dalším způsobem je použití ionizátoru, avšak skeptikové tvrdí, že tyto přístroje ve skutečnosti nefungují.

Závěr

Pití vody je obecně pro organismus zdravé. Pokud chcete vyzkoušet zásaditou vodu, nejjednodušší způsob je smíchat kohoutkovou vodu s jedlou sodou. Neexistuje však dostatek vědecky podložených důkazů, že by pití zásadité vody mělo významné zdravotní výhody. (zdroj: www.authoritynutrition.com)


AŠVAGANDA 100 tob.

uklidní a povzbudí

399 Kč

GOJI 250 g

zrychlí metabolismus

99 Kč

OSTROPESTŘ. OLEJ 500 ml

vyčistí játra

199 Kč

TŘTINOVÝ CUKR 500 g

nahradí bílý cukr

45 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*