Je hnědá rýže opravdu zdravější?

Vždy, když se lidé baví o nezdravých, průmyslově zpracovaných potravinách, představí si jednu barvu: bílou. A často má tato nezdravá, bílá potravina zdravý, hnědý protějšek: bílý cukr a hnědý cukr, bílá mouka a celozrnná mouka atd. A přestože ve většině případů může být pravdou, že bílá verze potraviny není tak zdravá jako její hnědá varianta, vypadá to, že rýže je výjimkou.

eshop energie života nabízí


KOTVIČNÍK plody 250 g

nakopne vaše hormony

699 Kč

KRATOM 50 g

nahradí antidepresivum

599 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

REISHI FORTE

prodlouží váš věk

799 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Běžně se setkáte s názorem, že je bílá rýže nezdravá a hnědá naopak zdravá. Abychom tedy žádné straně nenadržovali, zmíníme se o všeobecných mylných domněnkách, které mezi lidmi panují, u obou variant.

Nejprve si řekněme, proč si lidé myslí, že je bílá rýže nezdravá.

Bílá rýže a hladina cukru v krvi

Lidé, kteří se snaží jíst zdravě, se bílé rýži vyhýbají z několika důvodů. Tím hlavním ale je, že se domnívají, že po její konzumaci prudce stoupne hladina cukru v krvi. Toto tvrzení je však mylné hlavně proto, že i další bílé potraviny s vysokým obsahem sacharidů, jako je například bílý chléb, mají stejný glykemický index jako bílá rýže.

V případě rýže však o zvedání hladiny cukru v krvi nerozhoduje barva, ale její druh. Basmati má například velmi nízký glykemický index bez ohledu na to, zda jde o bílou, nebo hnědou variantu.

Ve skutečnosti studie publikovaná v časopise International Journal of Food Sciences and Nutrition zjistila, že hnědá basmati rýže zvyšuje hladinu cukru v krvi více než bílá basmati.

quinoa 125 NEW - Je hnědá rýže opravdu zdravější?Studie zkoumala účinky 11 druhů rýže na 14 účastnících ve skvělém zdravotním stavu a mezi vzorky byla i bílá a hnědá basmati rýže. Po konzumaci změřili vědci účastníkům hladinu cukru v krvi, aby určili, které druhy rýže patří do skupiny potravin s nízkým glykemickým indexem (potraviny, které nezvedají hladinu cukru) a se středním až vysokým glykemickým indexem.

Vědci nakonec došli k závěru, že bílá basmati rýže patří do kategorie potravin s nízkým glykemickým indexem a hnědá do kategorie potravin se středním až vysokým glykemickým indexem. Jde tedy o důkaz, že samotná barva rýže nemá na hladinu cukru v krvi vliv.

Hnědá rýže a fytáty

I když se nedá říct, že by hnědá rýže nebyla zdravá, existuje mnoho důvodů, proč upřednostnit bílou rýži (kromě toho, že je chutnější). Jedním z nich je skutečnost, že hnědá rýže obsahuje více fytátů než rýže bílá.

O fytátech, také známých jako kyselina fytová, se někdy mluví jako o „anti-živinách“, protože blokují vstřebávání několika zdraví prospěšných minerálů, a většina z nich se nachází právě v rýži. Patří mezi ně například železo, zinek a vápník.

Přestože ve většině případů tato blokace vstřebávání nepředstavuje pro zdraví žádné riziko, uvádí se, že konzumace potravin s vysokým obsahem fytátů může být příčinou nedostatku minerálů v těle a všech nepříjemných symptomů, které tento stav doprovázejí.

Mnoho lidí tvrdí, že hnědá rýže je zdravější než bílá, protože obsahuje více vitaminů a živin, jenže kvůli tomu, že znemožňuje vašemu tělu tyto živiny vstřebat, by se o tomto argumentu mohlo debatovat.

Neřešte proto, zda lidi o nějaké potravině říkají, že je dobrá nebo špatná, protože ve většině případů má každá svá pro a proti. V tomto případě se ale zdá, že bílá rýže vítězí jak v chuti, tak v obsahu živin a celkovému přínosu pro naše zdraví.

zdrojový článek: www.justamazingrecipes.com

překlad: Siw


RHODIOLA extrakt 5%

balzám na štítnou žlázu

249 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

199 Kč

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*