Je hnědá rýže opravdu zdravější?

Vždy, když se lidé baví o nezdravých, průmyslově zpracovaných potravinách, představí si jednu barvu: bílou. A často má tato nezdravá, bílá potravina zdravý, hnědý protějšek: bílý cukr a hnědý cukr, bílá mouka a celozrnná mouka atd. A přestože ve většině případů může být pravdou, že bílá verze potraviny není tak zdravá jako její hnědá varianta, vypadá to, že rýže je výjimkou.

BRAHMI FORTE kapsle extrakt 50% bacopasidů 100 tob.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Běžně se setkáte s názorem, že je bílá rýže nezdravá a hnědá naopak zdravá. Abychom tedy žádné straně nenadržovali, zmíníme se o všeobecných mylných domněnkách, které mezi lidmi panují, u obou variant.

Nejprve si řekněme, proč si lidé myslí, že je bílá rýže nezdravá.

Bílá rýže a hladina cukru v krvi

Lidé, kteří se snaží jíst zdravě, se bílé rýži vyhýbají z několika důvodů. Tím hlavním ale je, že se domnívají, že po její konzumaci prudce stoupne hladina cukru v krvi. Toto tvrzení je však mylné hlavně proto, že i další bílé potraviny s vysokým obsahem sacharidů, jako je například bílý chléb, mají stejný glykemický index jako bílá rýže.

V případě rýže však o zvedání hladiny cukru v krvi nerozhoduje barva, ale její druh. Basmati má například velmi nízký glykemický index bez ohledu na to, zda jde o bílou, nebo hnědou variantu.

Ve skutečnosti studie publikovaná v časopise International Journal of Food Sciences and Nutrition zjistila, že hnědá basmati rýže zvyšuje hladinu cukru v krvi více než bílá basmati.

quinoa 125 NEW - Je hnědá rýže opravdu zdravější?Studie zkoumala účinky 11 druhů rýže na 14 účastnících ve skvělém zdravotním stavu a mezi vzorky byla i bílá a hnědá basmati rýže. Po konzumaci změřili vědci účastníkům hladinu cukru v krvi, aby určili, které druhy rýže patří do skupiny potravin s nízkým glykemickým indexem (potraviny, které nezvedají hladinu cukru) a se středním až vysokým glykemickým indexem.

Vědci nakonec došli k závěru, že bílá basmati rýže patří do kategorie potravin s nízkým glykemickým indexem a hnědá do kategorie potravin se středním až vysokým glykemickým indexem. Jde tedy o důkaz, že samotná barva rýže nemá na hladinu cukru v krvi vliv.

Hnědá rýže a fytáty

I když se nedá říct, že by hnědá rýže nebyla zdravá, existuje mnoho důvodů, proč upřednostnit bílou rýži (kromě toho, že je chutnější). Jedním z nich je skutečnost, že hnědá rýže obsahuje více fytátů než rýže bílá.

O fytátech, také známých jako kyselina fytová, se někdy mluví jako o „anti-živinách“, protože blokují vstřebávání několika zdraví prospěšných minerálů, a většina z nich se nachází právě v rýži. Patří mezi ně například železo, zinek a vápník.

Přestože ve většině případů tato blokace vstřebávání nepředstavuje pro zdraví žádné riziko, uvádí se, že konzumace potravin s vysokým obsahem fytátů může být příčinou nedostatku minerálů v těle a všech nepříjemných symptomů, které tento stav doprovázejí.

Mnoho lidí tvrdí, že hnědá rýže je zdravější než bílá, protože obsahuje více vitaminů a živin, jenže kvůli tomu, že znemožňuje vašemu tělu tyto živiny vstřebat, by se o tomto argumentu mohlo debatovat.

Neřešte proto, zda lidi o nějaké potravině říkají, že je dobrá nebo špatná, protože ve většině případů má každá svá pro a proti. V tomto případě se ale zdá, že bílá rýže vítězí jak v chuti, tak v obsahu živin a celkovému přínosu pro naše zdraví.

zdrojový článek: www.justamazingrecipes.com

překlad: Siw

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*