Pálení žáhy je v první řadě především výsledkem „gastroezofageálního refluxu“, při kterém se trávicí šťávy ze žaludku – kyselina chlorovodíková a enzym zvaný pepsin – vracejí do nejspodnější části jícnu, kam nepatří, a vyvolávají palčivý pocit a pocit tlaku pod hrudní kostí. V některých případech je pocit tlaku tak silný, že je zaměněn za infarkt. Co je tedy podstatou, jak se zbavit pálení žáhy? Je to, co platí na pálení žáhy a její obtíže i strava?
Citlivá výstelka jícnu nebyla na rozdíl od žaludku stvořena k tomu, aby snášela kontakt s tak leptavými látkami, a proto reaguje podrážděně a bolestivě. Faktor, který určuje, zda vás pálení žáhy postihne či nikoliv, je strava. Strava je nepochybně důležitý a možná ten nejdůležitější faktor. Neurčuje jen, zda vás pálení žáhy postihne, ale také jak silné bude a zda se v průběhu let zhorší. Strava je prostě klíčem k tomu, jak se zbavit pálení žáhy, nebo-li pyrózy.
Někteří lidé se mohou narodit k pyróze anatomicky náchylnější, ale nejčastěji je předurčení skryto ve složení vašeho jídelníčku, tvrdí doktor Donald Castell, profesor medicíny na Lékařské fakultě Pensylvánské univerzity a přední odborník v tomto oboru.
Také si myslí, že strava se obrovskou měrou podílí jak na vzniku, tak i na zhoršení pálení žáhy. Pálení žáhy ani nutně není důsledkem stárnutí. „Většina mých pacientů s pálením žáhy jsou dvacátníci, třicátníci a čtyřicátníci,“ říká. „Avšak jakmile vás jednou reflux, podobně jako cukrovka nebo vysoký krevní tlak, postihne, už se ho nezbavíte.“
Když se člověk přejí, může čas od času pálení žáhy postihnout každého. Cílem je zabránit tomu, aby se řídkého nebo příležitostného pálení žáhy nevyvinul chronický problém. Pokud tedy pálením žáhy netrpíte pravidelně, je strava velice důležitá, aby tomuto onemocnění zabránila, a pokud vás již postihlo, je ještě důležitější, aby mu znemožnila projevovat se anebo se zhoršovat.
Jak k pyróze dochází
V první řadě je na vině nesprávná činnost sfinkteru ezofágu, malého svalnatého kroužku, který odděluje jícen od žaludku. Úkolem sfinkteru je udržovat obsah žaludku skutečně v žaludku, tedy tam, kam patří. Obvykle to funguje tak, že když polknete, tento sval se uvolní a umožní potravě projít do žaludku. Pak se rychle pevně uzavře.
Ale tento svalový prstenec může, stejně jako staré gumové těsnění, ochabnout a natáhnout se, takže se už nedovírá těsně. Nebo se může uvolnit a otevřít se v nesprávnou dobu. V každém případě však vytváří otvor pro žaludeční kyselinu a částečně strávenou potravu, které se vyplavují zpět do jícnu, kde přicházejí do styku s citlivými buňkami a vyvolávají pálivý pocit a trpkou kyselou příchuť v ústech.
Některé potraviny nepochybně působí jako svalový relaxans, který pružný kroužek nutí zlenivět a rozevřít se. Protože uvnitř žaludku je větší tlak než vně, takové povolení zmíněného kroužku způsobuje vystříknutí obsahu žaludku a kyseliny nahoru do jícnu.
Pokud k tomu dochází dostatečně často, jícen se kvůli opakovanému vystavení kyselině může zanítit. Pak záchvaty bolesti může způsobit i pouhé polknutí jistých dráždivých potravin. Pálení žáhy tedy může být způsobeno jak potravinami pohybujícími se dolů, tak i zpětným chodem, který žaludečním šťávám umožňuje dostat se nahoru. Čím jsou žaludeční šťávy kyselejší, tím je samozřejmě palčivý pocit a možné poškození stěny jícnu větší.
Deset potravin, které vyvolávají pyrózu nejsilněji:
- čokoláda
- tuky
- máta peprná
- česnek
- cibule
- pomerančová šťáva
- pálivá omáčka
- rajčata
- káva
- alkohol
Odpovědí tedy, jak se zbavit pálení žáhy, je vyvarovat se výše uvedeným potravinám.
Čtyři způsoby, jak strava podporuje pálení žáhy
- Strava a pálení žáhy mají svou spojitost. Určité potraviny mohou uvolnit sfinkter, a tak jej otevřít a umožnit žaludeční kyselině vracet se do jícnu. Mezi tyto potraviny patří čokoláda, máta peprná, větrové bonbóny, tučné potraviny, alkohol a pravděpodobně i cibule. Jako vodítko vám může sloužit to, že potraviny, po kterých říháte, mohou způsobit i pálení žáhy.
-
Potrava může zvýšit kyselost žaludečních šťáv, které pak při návratu do jícnu působí větší bolest. Vylučování žaludeční kyseliny běžně zvyšuje káva (s kofeinem i bez kofeinu), koly, pivo a mléko.
-
Potraviny jako citrusy, rajčata, kořeněné pokrmy a káva mohou po spolknutí přímo působit na již poškozený jícen a vyvolat podráždění a pálení.
-
Jíte-li příliš rychle a příliš mnoho, můžete tak přeplnit žaludek a strava pak tlačí na oslabený sfinkterový sval, a ten se pak otevře. Lehnete-li si příliš brzy po jídle, a zvláště pokud ulehnete na pravý bok, dojde i ke zneužití gravitace, potrava tlačí na sval nutí jej otevřít se.
Nosíte-li příliš hodně váhy kolem pasu, může se tlak na sfinkter také zvýšit, sval oslabit a podněcovat zpětný chod. V tomto případě proti záchvatům pálení žáhy často pomáhá zhubnutí.
z knihy Jean Carperové: POTRAVINY zázračné léky
Určitě bych se zaměřil na vyřazení potravin a nápojů,které mají vliv na hypersekreci žaludeční šťávy a podporují ji.Rovněž přípravu zahájení léčby včelími produkty,která bude následovat,upřednostnit mírný detox jedno až dvoudenní ranní aplikaci vlažné vody a lžíci medu.přes den šťávu z mrkve a červené řepy.Kdo vydrží déle o.k.Po tomto následuje aplikace 21 dnů 10 až 15 kapek 10% propolisové tinktury 2x denně /ráno a večer/ 30 minut až 1 hodinu před jídlem.Možno opakovat po 15 denní přestávce pouze ještě jednou.Nezapomeňte udělat zkoušku na alergii na propolis!!! /natřete na jemná místa ruky propolisovou tinkturu a jemně vmasírujte.Vyčkejte na změny v rozmezí 3 hod.