Jak naklíčit superpotravinu zvanou quinoa

Stejně jak se dají naklíčit chia semínka, což je jeden z mnoha faktorů, jak rozeznat kvalitní od podřadných, můžete rovněž takto nutričně zlepšit i quinou. Tedy nejoblíbenější superpotravinu na světě.

REKLAMA

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Prospěšnost namáčení a klíčení obilí, fazolí, ořechů a semen je tradiční běžnou praxí už velmi dlouho. Ale s příchodem zpracovaného jídla a polotovarů přišlo o svou popularitu, protože vyžaduje čas a trpělivost.

Ačkoliv klíčení nebo namáčení trvá 12-36 hodin, není třeba do něj nijak zasahovat. Nemusíte být 12 hodin v kuchyni a sledovat, jak vaše semínka klíčí. Dáte je naklíčit nebo namáčet, necháte je tak po delší dobu a možná jen co pár hodin klíčící zrna rychle opláchnete.

Ukazuje se, že existuje důvod, proč je tato tradiční praxe klíčení a namáčení tak rozšířená napříč mnoha kontinenty a kulturami. Skýtá totiž mnohé nutriční výhody. Klíčení je proces, který způsobí, že zrna, semena, nebo luštěniny jsou lépe stravitelné a nabudou na obsahu dalších vitamínů a minerálů včetně vitamínu C, vitamínu B a karotenu.

Další výhodou klíčení a namáčení je snížení obsahu kyseliny fytové. Kyselina fytová je enzymatický inhibitor, což znamená, že blokuje absorpci vitamínů a minerálů a může také zhoršit zažívání a způsobit střevní potíže.

Proto se po konzumaci fazolí nebo zrn mnozí lidé necítí dobře a trápí je nadýmání. Naklíčená semena jsou vhodná i pro celiaky. (Pokud máte alergii na semena nebo na lepek, poraďte se prosím před tím, než začnete naklíčená zrna konzumovat, se svým lékařem a postupujte opatrně.)

Někteří lidé dokonce spojují kyselinu fytovou a nesprávně připravená zrna s kazivostí zubů. Pokud konzumujete zrníčka, je nejlepší je předem namočit nebo naklíčit.

Způsob namáčení zrn, semen nebo luštěnin je v podstatě stále stejný a jediné, co se mění, je doba klíčení.

Budete potřebovat

1 čtvrtlitrovou zavařovací sklenici

Víčko nebo mřížku ke klíčení

Ingredience

1 – 1,5 šálku semínek quinoy

asi 3 šálky filtrované vody

  1. Nejdříve semínka quinou pečlivě opláchněte. Vložte je do zavařovací sklenice naplňte ji až po okraj filtrovanou vodou. Nechte semínka namáčet asi 6 hodin. Někdy je takto připravím před spaním a nechám namáčet přes noc.
  2. Po 6 hodinách slijte vodu, můžete na sklenici nasadit víčko ke klíčení a použít jej jako cedník. Nalijte do sklenice další vodu k propláchnutí semínek, poté ji vylijte a postavte sklenici s víčkem ke klíčení vzhůru nohama na misku nebo jinou nádobu, do níž bude odkapávat přebytečná voda.
  3. Každých 6 hodin semínka propláchněte, vylijte vodu ze sklenice a položte ji vzhůru nohama na misku. Já to dělám tak, že semínka propláchnu vždy, když si vzpomenu, nebo když je příležitost. Doba mezi proplachováním nemusí být přesná, stačí když semínka nezůstanou příliš dlouho nepropláchnutá.
  4. Bude trvat 1-2 dny, než se objeví klíčky. Budou vypadat jako vlákna vyčnívající ze zrníček. V tuto chvíli umístěte semínka do chladničky a spotřebujte je do několika dní.
  5. Naklíčená semínka quinoy lze lehce povařit. Obvykle je vaříme podobně jako nenaklíčenou quinou. Přidáme do hrnce stejné množství vody jako je objem semínek a na mírném plameni je vaříme 20-30 minut.

Quinou můžete zakoupit v eshopu Energie života.

REKLAMA

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč


2 Comments

  1. Zdravím, zkoušel jsem naklíčit quinou podle výše uvedeného návodu,ale ani po 3 dnech jsem neviděl ani klíček,akorát šel z toho dost puch, že mě to žena vyhodila nakonec. Nevím, kde se stala chyba.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*