Éčka s číselným kódem, která najdete na etiketě potravinářského výrobku, v podstatě nahrazují chemický název či běžné označení určité potravinářské přídatné látky neboli aditiva. Tato éčka se do potravin přidávají z různých důvodů. A to pro zlepšení chuti, barvy či textury. Často i proto, aby se snížila kazivost dané potraviny.
Éčka mají svůj standardizovaný systém
Systém éček má svůj pevný řád už od 60. let minulého století, kdy v Evropě vznikl standardizovaný seznam těchto přídatných látek. Éčka se podle tohoto seznamu dělí do následujících typů.
- E 100 až 199 – potravinářská barviva
- E 200 až 299 – konzervační látky
- E 300 až 399 – antioxidanty a vitaminy
- E 400 až 499 – zahušťovadla, emulgátory a stabilizátory
- E 500 až 599 – regulátory kyselosti a prostředky proti spékání
- E 600 až 699 – zvýrazňovače chuti
- E 700 až 999 – sladidla, pěnicí činidla a plyny používané k balení potraviny
Nejškodlivější éčka
Některá éčka se běžně vyskytují v přírodě, jako například vitamin B1 (E101), vitamin C (E300) nebo kyslík (E948). Můžeme je tedy označit za zdravotně nezávadná. Jiná éčka patří mezi silně toxická. Vzhledem ke své zdravotní závadnosti jsou v některých zemích světa dokonce zakázána. Na která éčka v potravinách byste si měli dát konkrétně pozor?
Citronová červeň (E121)
Jde o syntetické barvivo, které potravinám dodává žlutou, oranžovou nebo také červenou barvu. Často se využívá k barvení kůry citrusových plotů. Výjimečně jej naleznete v pomerančových džemech.
E121 se řadí mezi éčka mající rakovinotvorné účinky. Navíc může způsobit onemocnění ledvin, zvracení či oběhový kolaps. Vzhledem k nežádoucím účinkům tohoto éčka je citronová červeň zakázána ve většině evropských zemích, Českou republiku nevyjímaje.
Amarant (E123)
Amarant se řadí mezi éčka – potravinová barviva. Tato přídatná látka, která bývá obsažena ve víně, lihovinách či rybích jikrách, dodává potravinám tmavě červenou barvu. V Evropské unii je užití amarantu v potravinách dovoleno až do maximální koncentrace 30 mg na 1 kg tělesné váhy. Vzhledem k podezření, že amarant způsobuje rakovinu, je však toto aditivum zakázáno v USA.
Košenilová červeň (E124)
Toto syntetické jasně červené barvivo najdete v kečupu, marmeládách, zmrzlině, kompotovaném ovci, pudincích, cukrovinkách či limonádách. Patří mezi éčka, kterým byste se měli vyhnout obloukem. Existuje podezření, že se jedná o karcinogen. Jeho konzumace může u citlivějších jedinců způsobit astma a horečku. U takových dětí může navíc vyvolat či zhoršit hyperaktivitu.
Aspartam (E951)
Jedná se o typ syntetického sladidla, které je 200krát sladší než běžný cukr. Objevuje se v alkoholických i nealkoholických nápojích, ve sladkostech, žvýkačkách i v tzv. light dietních potravinách. Aspartam patří mezi éčka, která negativně působí na nervový systém a rovněž poškozují mozek. Toto aditivum může dále vyvolat závratě, bolesti hlavy, vyrážky či poruchy chování u dětí.
Formaldehyd (E240)
V potravinářském průmyslu nachází uplatnění i formaldehyd, a to jako protipěnicí přísada. Právě proto bývá součástí pečených výrobků, mléčných potravin, ale i marmelád nebo džemů. Formaldehyd patří mezi éčka–karcinogeny. Z toho důvodu je jeho přidávání do potravin zakázáno v USA, ale i v celé Evropské unii (včetně České republiky).
Cyklamáty (E952)
E952 se řadí mezi syntetická sladidla a je čtyřicetkrát sladší nežli klasický cukr. Toto éčko se nejčastěji přidává do nealkoholických nápojů, do potravin určených pro diabetiky nebo do tzv. light potravin. Cyklamáty nejsou dle vědeckých studií samy o sobě rakovinotvorné, ovšem dokážou zvyšovat účinky jiných karcinogenů. Konzumace potravin s cyklamáty však může mít negativní dopad na infekci močových cest.
Na která éčka v potravinách byste si měli dát dále pozor?
- žluť 2G (E107)
- žluť SY (E110)
- brilantní modř FCF (E133)
- hněď HT (E155)
- kyselina benzoová (E210)
- orthofenylfenolát sodný (E232)
- dusitan draselný (E249)
- dusitan sodný (E250)
- kyselina boritá (E284)
- borax (E285)
- dodecylgallát (E312)
- kyselina l_glutamová (E620)
- L-glutaman sodný (E621)
- glutaman draselný (E622)
- glutaman vápenatý (E623)
- glutaman amonný (E624)
- glutaman hořečnatý (E625)
- L-cystin (E921)
- bromičnan draselný (E924a)
- dichlordifluormetan (E940)
- sacharin a jeho soli (E952)
Buďte první kdo přidá komentář