Duševní zdraví: Jak si jej udržovat?

Chtěli byste zlepšit své duševní zdraví a pohodu? Máte hned několik možností, jak na to. Když je vyzkoušíte, získáte k životu pozitivnější přístup. Jakým způsobem byste se tedy o sebe měli začít starat?

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

GOJI 500g

zrychlí metabolismus

229 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Duševní zdraví: Jak si jej udržovat?
Duševní zdraví: Jak si jej udržovat? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Pečovat o duševní zdraví je stejně důležité jako se starat o zdraví fyzické. Právě psychohygienou bojujete proti duševní nepohodě, ovšem i proti vážnějším psychickým a fyzickým potížím. Co to tedy konkrétně znamená?

S ohledem na duševní zdraví se každý den hýbejte

Pro vaši psychickou pohodu je velmi důležitý pravidelný pohyb. Zdravým pohybem klidně začněte každý nový den. Vyrazte na 30minutovou procházku nebo si vyběhněte schody. Snažte se hýbat i v průběhu celého dne. Alespoň o víkendu jděte do lesa nebo na dlouhý výlet do přírody, která je doslova balzámem na duši.

Třikrát do týdne se navíc věnujte intenzivnější sportovní aktivitě, která vás bude bavit – třeba běhu, plavání nebo jízdě na kole. Rozhodně nic nezanedbejte, protože dostatek aktivního pohybu umí s psychikou velké divy.

Učte se, tvořte a čtěte

Kromě pravidelného pohybu podpoříte své duševní zdraví i tak, když se budete učit novým dovednostem. Vyberte si například nový cizí jazyk nebo začněte malovat či chodit do keramiky. Své duševní zdraví podpoříte i četbou kvalitní literatury. Ať už jde o povídky, romány či literaturu faktu.

Přijměte se takoví, jací jste

Pro vaše duševní zdraví je velmi důležité, abyste se naučili přijímat sami sebe a měli se ve své podstatě rádi. Psychická pohoda totiž úzce souvisí se sebeúctou. Naučte se proto přijímat své klady i zápory a vážit sami sebe.

Obklopte se rodinou a přáteli

Abyste byli v duševní pohodě, nikdy se nesnažte sociálně izolovat. Obklopujte se rodinou a dobrými přáteli, kteří vás mají rádi, kteří vás nabíjí pozitivní energií a kteří se vás snaží také podporovat. Právě pravidelné setkávání s rodinou a přáteli vám pomůže, abyste se vymanili ze stereotypu a nudy.

Pokud někdy potřebujete pomoc, rozhodně se o ni nebojte požádat. Opět to jenom přispěje k vaší duševní pohodě.

Vaše duševní zdraví uvítá i zdravý a vyvážený jídelníček

Jak dále udržovat své psychické zdraví? Pomocí vyvážené a zdravé stravy plné vitaminů, minerálů a dalších živin, která je tolik potřebná jak pro dobrý stav vaší psychiky, tak tělesné schránky. Pokrmy, které budete konzumovat, si navíc sami vařte. Právě i vaření působí blahodárně na duševní zdraví, protože si při přípravě jídel zaměstnáte nejen ruce, ale i hlavu.

Naučte se relaxovat

Pro duševní zdraví je důležitý nejen aktivní odpočinek, ale také relaxace. Zapalte si například vonnou svíčku, udělejte kakao a začtěte se do své oblíbené knížky. Anebo si napusťte plnou vanu, do které se naložte a dopřejte si skleničku červeného vína. Pro pozitivní stav duše vyzkoušejte také přírodní esenciální oleje – vaši mysl například zklidní, když do horké vany přidáte několik kapek esenciálního oleje z levandule.

Pro duševní zdraví dostatečně spěte

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je nezbytný jak pro fyzickou, tak psychickou regeneraci vašeho těla. Abyste se vyhnuli tomu, že budete přetažení, náladoví, nervózní a negativně naladění, kvalitní spánek je prostě základ. Každý den si proto dopřejte ideálně osm hodin nepřerušovaného spánku.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

429 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*